Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro traci wzrostowy impet przy 4,55 zł, kurs dolara ściągany pod 4,20 zł w oczekiwaniu na przełom ws. limitu zadłużenia USA (komentarz z 22.05.2023)

22 maj 2023 10:29|Bartosz Sawicki

Rajd złotego w relacji do euro nie został przedłużony do dziewięciu spadkowych tygodni z rzędu. Korekcyjne osłabienie PLN po ubiegło środowym zejściu kursu euro na niemal dwuletnie minima nieznacznie przekroczyło 1,5 proc. EUR/PLN zdołał zakończyć piątek poniżej bariery 4,55. W najbliższych dniach o ponowne zejście kursu euro poniżej 4,50 zł może być trudno, ale obecny rozwój notowań rozpatrywać można w kategoriach dość optymistycznego prognostyku na końcówkę maja. Dopiero przebicie strefy 4,55-57 otwierałoby zapewne drogę do przedłużenia odreagowania wiosennej siły złotego i wyjście kursu euro w kierunku 4,60 zł. Poprawa kondycji złotego idzie w ślad za wyhamowaniem zwyżki kursu USD w relacji do głównych walut. EUR/USD próbuje zawracać na wyższe pułapy z okolic 1,08, co w połączeniu z osuwaniem się EUR/PLN do 4,53 ponownie sprowadza USD/PLN poniżej 4,20. Uważamy, że ostatnia poprawa kondycji dolara nie przerodzi się w trwały trend. Frank wyceniany jest na około 4,67 zł, a funt kosztuje nieco ponad 5,20 zł.

Kurs euro wyhamował odbicie przy 4,55 zł, EUR/PLN osuwa się do 4,53; źródło: Cinkciarz.pl

W najbliższych dniach, choć wcale nie będzie brakować ważnych danych makroekonomicznych, uwaga skoncentruje się na kwestii podniesienia limitu zadłużenia w USA. Już na starcie tygodnia dojść ma do bardzo istotnego spotkania pomiędzy prezydentem Joe Bidenem a Kevinem McCarthy’m republikańskim przewodniczącym Izby Reprezentantów. Pozostał niewiele ponad tydzień do 1 czerwca, daty absolutnie nieprzekraczalnej według Sekretarz Skarbu Janet Yellen. Środki gotówkowe obecnie skurczyły się poniżej 60 mld dolarów, co sprawia, że dotrwanie do przypadającej na połowę czerwca kolejnej rundy poboru podatków bez ogłoszenia bankructwa USA może być niemożliwe. Rynki naprzemiennie z optymizmem i zaniepokojeniem reagują na napływające informacje dotyczące przebiegu negocjacji, a z każdym dniem bez przełamania politycznego impasu nerwowość będzie wzrastać, podsycając awersję do ryzyka.

Kursy walut; Kurs euro, dolara i franka w relacji do złotego, wykres EUR/PLN, USD, PLN i CHF/PLN; źródło: Bloomberg

Najważniejszymi odczytami na globalnych rynkach będzie seria wstępnych wartości indeksów PMI (wtorek) oraz dane o wydatkach i przychodach Amerykanów, którym towarzyszyć będzie preferowana przez Fed miara inflacji (piątek). W kontekście mocno fluktuujących oczekiwań odnośnie do przyszłych kroków Fed istotny może okazać się również protokół ostatniego posiedzenia FOMC (środa 20:00). W Polsce, po zaskakujących danych o PKB w pierwszym kwartale, przychodzi czas na serię publikacji oddających stan koniunktury w kwietniu. Jutrzejszy (10:00) odczyt sprzedaży detalicznej powinien pogłębić ujemną roczną dynamikę i osiągnąć jeszcze słabszy wynik niż -7,3 proc. r/r zanotowane w marcu. Z poniedziałkowych odczytów wiemy już, że produkcja przemysłowa wypadła poniżej prognoz już piąty raz z rzędu i pogłębiła ujemną dynamikę z 3 do -6,4 proc. r/r. Dynamika wynagrodzeń zgodnie z oczekiwaniami spowolniła z 12,6 do 12,1 proc. O pozytywnym zaskoczeniu można powiedzieć w przypadku zatrudnienia, które wzrosło w stosunku do marca i było 0,4 proc. wyższe niż rok wcześniej.

We wtorek (14:00) decyzję odnośnie do stóp procentowych podejmą węgierskie władze monetarne. Przed miesiącem rozpoczęto stopniowe wycofywanie się z nadzwyczajnego zacieśnienia polityki, do którego doszło jesienią ubiegłego roku poprzez zawężenie korytarza stóp procentowych i cięcie najwyższego z tworzących go wskaźników. Po dość konstruktywnych kwietniowych danych o inflacji pojawia się przestrzeń do obniżki stopy jednodniowych depozytów wynoszącej 18 proc., która skutecznie spełniła rolę koła ratunkowego rzuconego gwałtownie wyprzedawanemu forintowi. Główna stopa procentowa na Węgrzech zostanie pozostawiona na pułapie 13 proc. przez jeszcze wiele miesięcy.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
22 maj 2023 10:29|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 maj 2023 9:03

Kurs euro ostro zawraca z dwuletniego dołka, EUR/PLN rośnie najdynamiczniej od lutego (komentarz z 19.05.2023)

18 maj 2023 9:15

Kurs euro rozpoczął korektę, kurs dolara przedłuża wzrostowe odreagowanie (komentarz z 18.05.2023)

17 maj 2023 10:50

Kurs euro dryfuje nad dwuletnim dnem, kurs dolara rusza do odrabiania strat (komentarz z 17.05.2023)

16 maj 2023 11:18

Kurs euro narusza 4,50 zł po świetnych danych o PKB, kurs funta najniżej od dwóch lat (komentarz z 16.05.2023)