Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut czekają na impuls, kurs euro nie odbija z lipcowego dna, kurs dolara stabilny przed danymi o inflacji (komentarz z 9.08.2022)

9 sie 2022 8:53|Bartosz Sawicki

Kursy głównych walut w relacji do złotego utknęły przy okrągłych poziomach. Euro kosztuje ok. 4,70 zł. Kurs dolara przyklejony jest do 4,60 zł, a notowania franka oscylują niewiele ponad 4,80 zł. Krótkoterminowy trend wzrostowy na Wall Street zgubił impet: indeks S&P500 jest praktycznie na poziomie z końca lipca. Dolar w relacji do głównych walut jest stabilny. Nawet najwyraźniejsza z tendencji początku sierpnia, czyli spadki cen ropy naftowej, nie jest kontynuowana.

Kurs euro, EUR/PLN eroduje 4,70; źródło: Cinkciarz.pl

Na rynku ewidentnie trwa ewidentnie faza letniego uspokojenia i wytchnienia od gwałtownych przetasowań z lipca. Przekłada się ona również na wygaszenie zmienności w notowaniach złotego. Polska waluta jak zawsze ceni sobie ciszę i spokój, tym bardziej że koszt finansowania i utrzymywania przez inwestorów zakładów na osłabienie PLN stał się niebagatelny. Jak na razie kurs euro pozostaje przyklejony do okolic 4,70 zł. W minionych tygodniach odbicia od tej bariery były coraz słabsze. Za pierwszym razem wzrost przekroczył 10 groszy. Za drugim wyniósł zaledwie kilka groszy. Sprawia to, że przebicie tego pułapu może wisieć w powietrzu. W takim wypadku kurs EUR/PLN powinien spadać do 4,65, czyli do średniego poziomu kursu z tego roku oraz dołków z końcówki czerwca. Niezmiennie zakładamy spadek kursu euro do 4,60 zł na koniec tego kwartału.

Kursy walut, kurs franka, kurs dolara i kurs euro CHF/PLN, USD/PLN i EUR/PLN, źródło: Bloomberg

Skok dolara po świetnym raporcie z rynku pracy nie tylko nie jest przyczynkiem do rozwinięcia się trwalszej tendencji, ale również został szybko wymazany. Inwestorzy przechodzą do wyczekiwania na środowe dane o inflacji. Podobnie jak raport z rynku pracy także i ta publikacja może nie przynieść przełomu w postrzeganiu perspektyw dolara i zamierzeń Rezerwy Federalnej. Jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że niosą one ze sobą więcej zagrożeń aniżeli szans dla amerykańskiej waluty.

Kurs euro do dolara na tle S&P500, źródło: Bloomberg

Kurs euro w relacji do dolara przyklejony jest do 1,02 i trudno wskazać powód, dla którego miałby w tej chwili opuścić letni przedział wahań, czyli 1,00-1,04. Wycena dolara odzwierciedla różnicę w położeniu gospodarek oraz perspektywy zacieśniania przez Fed. W przypadku euro uwzględniana jest premia za ryzyko zimowego kryzysu energetycznego. Potrzebny jest impuls pod postacią nowego elementu układanki lub wywrócenie do góry nogami układu, który został już przetrawiony. W szerszym kontekście widzimy wyższe prawdopodobieństwo korekty osłabiającej USD aniżeli kolejnej odsłony jego dominacji. Przekłada się to na prognozy walutowe kursu dolara zakładające spadek USD/PLN poniżej 4,50 w perspektywie kolejnych kilku, kilkunastu tygodni. Na tle rynku cechuje nas raczej negatywne nastawienie do amerykańskiej waluty i umiarkowanie pozytywne postrzeganie złotego.

9 sie 2022 8:53|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 sie 2022 9:47

Kursy walut reagują na świetny raport z rynku pracy USA, kurs dolara lekko zwyżkuje, kurs euro tkwi przy 4,70 zł (komentarz z 8.08.2022)

5 sie 2022 10:38

Kursy walut przed najważniejszymi danymi z USA, kurs euro bez sił przy 4,70 zł, kurs dolara w równowadze (komentarz z 5.08.2022)

4 sie 2022 9:35

Kursy walut spadają w nierównym tempie, euro najtańsze od tygodnia, dolar nie odpuszcza, funt liczy na wsparcie z Banku Anglii (komentarz z 4.08.2022)

3 sie 2022 9:23

Kursy walut w trybie czuwania, kurs euro ustabilizował się, kurs dolara odbija, frank nadal w cenie (komentarz z 3.08.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut