Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut pod dyktando drożejących obligacji, złoty bez wsparcia RPP (komentarz walutowy z 9.07.2021)

9 lip 2021 9:10|Bartosz Sawicki

Na rynkach potężny wzrost cen obligacji, który skutkuje wzmożoną awersją do ryzyka. W rezultacie złoty pozostaje słaby, a polskiej walucie nie pomaga wynik posiedzenia RPP.

EUR/PLN pozostaje blisko czerwcowego szczytu 4,56. Kurs dolara ma w zasięgu 3,85 zł. Spodziewamy się, że wpływ skokowego wzrostu cen amerykańskich obligacji skarbowych na notowania walut będzie rozchodził się po kościach i kursy głównych walut mają szansę powrócić na niższe poziomy. W końcu siła reakcji mogłaby sugerować, że nad globalnym wzrostem gospodarczym znów piętrzą się czarne chmury. Owszem, wariant delta koronawirusa jest zagrożeniem. Owszem, ostatnie odczyty z Chin, Niemiec czy USA nie sprostały poprzeczce rynkowych oczekiwań, ale trudno nimi uzasadnić aż tak potężne przetasowania.

Kursy walut, euro, dolar, funt i inne waluty G-10 na tle złotego; źródło: Bloomberg

W całym tygodniu najmocniej podrożał frank, którego kurs podniósł się o ok. 1,5 proc. i wystrzelił w kierunku 4,20 zł. Kurs dolara rośnie o 1 proc., a kurs euro o 0,7 proc. Rynkowe turbulencje od złotego gorzej znoszą korona czeska i forint, a także waluty zależne od notowań ropy naftowej. Ostry zwrot kursu surowca po nieudanym szczycie OPEC+ sprawił, że rubel rosyjski i korona norweska potaniały o ponad 1 proc.

RPP: dużo czekania, mało nowości

Na decyzję Radę Polityki Pieniężnej znów trzeba było czekać rekordowo długo, została bowiem ogłoszona po godzinie 18, a komunikat ujrzał światło dzienne o 18:40. Ponownie długość trwania posiedzenia nie przełożyła się na znaczące zmiany w treści dokumentu. Próżno szukać w nim wskazówek odnośnie do przyszłości programu skupu aktywów lub terminu podwyżek stóp procentowych. Szczególnie w kontekście bardzo powolnego dryfu w kierunku porzucenia kryzysowych narzędzi. Znalazło się natomiast miejsce na wzmiankę o wariacie delta koronawirusa. Zagrożenie pandemią było wielokrotnie podnoszone jako argument przeciwko pośpiechowi w normalizacji polityki, więc może być to wymowny szczegół.

Tendencja centralna projekcji NBP; źródło: NBP

W komunikacie przedstawiono także najważniejsze elementy projekcji NBP. Tendencja centralna prognoz inflacji na ten rok to 4,1 proc., a w dwóch kolejnych latach plasuje się powyżej 3 proc., ale mieści w dopuszczalnym przedziale wahań. Dynamika PKB w horyzoncie prognozy przekraczać ma 5 proc. Są to przesłanki za kontynuacją zmiany nastawienia, ale zachodzi ono bardzo powoli. Za wolno, by wydatnie wesprzeć złotego, zwłaszcza że po czerwcowym zawiedzeniu oczekiwań części rynku, że podwyżka w tym roku jest przesądzona i jest jedynie kwestią czasu. Przypomnijmy, że w weekendowym wywiadzie dla Financial Times” prezes Adam Glapiński stwierdził, że najwcześniejszym prawdopodobnym terminem na dokonanie podwyżki stóp procentowych jest jesień. Była to pierwsza tego typu deklaracja. W dzisiejszym nagraniu wieńczącym posiedzenie rynek szukał będzie odpowiedzi na pytanie, w jakiej mierze realny jest taki scenariusz, a należy dodać, że w minionych miesiącach to piątkowe nagrania przynosiły więcej informacji niż komunikaty.

9 lip 2021 9:10|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 lip 2021 8:48

Kursy walut po nerwowym skoku, kurs dolara i euro przy szczytach (komentarz walutowy z 8.07.2021)

7 lip 2021 10:46

Kursy walut pod wpływem obaw o wzrost: euro, dolar funt i frank w górę (komentarz walutowy z 7.07.2021)

6 lip 2021 8:09

Kursy walut lekko spadają, EUR/PLN ponownie przy 4,50, a kurs dolara poniżej 3,80 zł (komentarz walutowy z 6.07.2021)

5 lip 2021 8:41

Kursy walut zawsze mają na co czekać, kurs euro w letniej stabilizacji, dolar obojętny na dane (komentarz walutowy z 5.07.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut