Kursy walut stabilne na wysokich pułapach, funt liderem, dolar zagrożony, forint odbija (komentarz z 28.07.2021)

28 lip 2021 10:11|Bartosz Sawicki

Złoty nie może otrząsnąć się z letniej słabości. Tym razem źródłem tarapatów jest potężne załamanie na chińskim rynku akcji, które skutecznie odpycha inwestorów od rynków wschodzących.

Rozbudowuje ono katalog zmartwień inwestorów, w którym znajdziemy nowe warianty koronawirusa, hamowanie wzrostu przy wysokiej inflacji, a nawet obawy o sposób, w jakim Rezerwa Federalna będzie odchodzić od kryzysowej polityki. Otoczenie zewnętrzne nie sprzyja, a niekorzystnego obrazu dopełnia brak wsparcia ze strony polityki pieniężnej oraz będący czynnikiem ryzyka tlący się spór z Unią Europejską. Złoty jest słaby, ale stabilny. EUR/PLN flirtuje z 4,60, a trwałe przekroczenie tego poziomu otwierałoby notowaniom drogę do ok. 4,62. USD/PLN pozostaje w okolicy 3,90. Frank kosztuje ponad 4,25 zł, a funt wyceniany jest na 5,40 zł. Brytyjska waluta jest w ostatnim tygodniu najmocniejsza w gronie 25 najważniejszych, ale podchodzimy sceptycznie do trwałości tego ruchu.

Kursy walut: wykres EUR/PLN, EUR/CZK i EUR/HUF, źródło: Bloomberg

W koszyku emerging markets wyróżnia się forint, któremu z odsieczą przyszedł bank centralny. Ostatni epizod słabości węgierskiej waluty (w minionych tygodniach radziła sobie jeszcze gorzej niż złoty) oraz – przede wszystkim – wystrzał inflacji do 5,3 proc. skłoniły władze monetarne to śmielszego, niż oczekiwano, podniesienia stóp procentowych, w przypadku podstawowej o 30 pkt bazowych.

Dolar zagrożony przez Rezerwę Federalną

Najważniejszym punktem tego tygodnia jest wieczorne posiedzenie Rezerwy Federalnej. Choć nie poznamy na nim nowych prognoz, to inwestorzy będą uważnie szukać wskazówek dotyczących momentu rozpoczęcia odcinania kryzysowej kroplówki pod postacią skupu aktywów prowadzonego w tempie 120 mld dolarów na miesiąc. Zatrudnienie wciąż jest o 6 milionów niższe niż przed pandemią, ale inflacja w czerwcu wyraźnie przekroczyła 5 proc. i zanotowała rekordowe na tle ostatnich lat wartości.

Chińskie rynki akcji: MSCI China; źródło: Bloomberg

Pojawiło się sporo obaw o gaśnięcie koniunktury, co potęguje niepewność odnośnie do kolejnych kroków Rezerwy Federalnej. Spodziewamy się, że zostanie powtórzona mantra, że presja cenowa jest przejściowa, a rynek pracy daleki od kondycji pozwalającej na rozpoczęcie normalizacji. Rozprzestrzenianie się wariantu delta koronawirusa jest kolejnym argumentem za wstrzymaniem się z obwieszczeniem zmian w polityce. W rezultacie dolar, który ostatnio jest bardzo mocny, może być zagrożony korektą. Kurs EUR/USD od wielu dni nie może oderwać się od 1,18. Brak pogłębienia spadków może sugerować wygasanie impetu korzystnej dla amerykańskiej waluty tendencji.

28 lip 2021 10:11|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 lip 2021 9:25

Kursy walut ponownie w górę, funt na czele stawki. EUR/PLN znów blisko 4,60 (komentarz z 27.07.2021)

26 lip 2021 10:50

Kursy walut zaczynają tydzień od wzrostów, kurs euro znów nad 4,58, kurs franka blisko 4,25 (komentarz z 26.07.2021)

23 lip 2021 13:41

Kurs euro wykonuje zwrot, dolar mocny – kursy walut wracają do punktu wyjścia (komentarz z 23.07.2021)

21 lip 2021 10:20

Kursy walut obojętne wobec wzrostów na Wall Street, dolar w olimpijskiej formie, kurs funta zawrócił (komentarz z 21.07.2021)


Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat