Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut z przystankiem od spadków: euro stabilne, funt odbija, frank szwajcarski pod kreską (komentarz walutowy z 28.05.2021)

28 maj 2021 11:54|Bartosz Sawicki

W maju dolar traci na wartości, a złoty wyraźnie zyskuje. Obie tendencje w końcówce miesiąca tracą impet: amerykańska waluta nieco odbija, a kursy walut względem złotego w większości przypadków oddają zdobyte w tym tygodniu pole.

Za euro, dolara i funta płacono najmniej od miesięcy, ale w piątek rano ich notowania są w okolicy zamknięcia ubiegłego tygodnia. Oznacza to, że EUR/PLN po sforsowaniu 4,50 nie przebił lutowego dołka 4,47. Prawdopodobnie wykrystalizował się nowy przedział wahań 4,47-4,52. Kurs dolara oddala się od 3,65 zł. GBP/PLN powrócił ponad 5,20 – w stosunku do funta umocnienie zostało w największym stopniu wymazane. Brytyjska waluta jest mniej więcej tak samo wyceniana jak tydzień temu. Korona norweska i korona szwedzka również nie zmieniły w tym horyzoncie wartości względem złotego. Na drugim biegunie jest frank szwajcarski. CHF/PLN próbuje zadomowić się poniżej 4,10.

Notowania głownych walut

W kolejnym odcinku cotygodniowego podcastu walutowego Cinkciarz.pl „Kurs na weekend” analizujemy, czy zachowanie złotego wpisuje się w historyczne prawidłowości. Sprawdzamy także, co słychać w notowaniach surowców, które w tym roku mają swoje pięć minut.

Kursy walut z przystankiem dłuższym niż długi weekend?

W horyzoncie końca roku pozostajemy do złotego pozytywnie nastawieni, spodziewamy się, że euro potanieje do 4,40 zł. Pomogą w tym: silny wzrost, przybliżająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych oraz korzystne tendencje w bilansie płatniczym. Kwestia kredytów frankowych jest rozmyta. Przestaje straszyć i nie powinna znaleźć się w centrum uwagi dłużej niż chwilę, tym bardziej że otoczenie globalne powinno sprzyjać złotemu. Połączenie nadpłynności w globalnym sektorze finansowym i przyspieszającej jak z kopyta globalnej koniunktury to woda na młyn dla wysokich stóp zwrotu ryzykownych walut i aktywów, także z koszyka emerging markets.

Kurs dolara, wykres USD/PLN na tle rynku długu USA; źródło: Bloomberg

W najbliższym czasie możliwa jest pauza w spadkach notowań EUR/PLN. Z jednej strony z ostatnich przetasowań nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Duży udział mają w nich przetasowania kapitału typowe dla końca pewnego okresu. Często zdarza się, że gdy jakaś tendencja trwa cały miesiąc, to jego końcówka stoi pod znakiem jej korekty. Z drugiej strony należy pamiętać, że w USA rozpoczyna się długi weekend, co potęguje wspomniane zjawisko. Za tydzień w okres ograniczonej płynności wejdziemy na krajowym rynku. Poza tym w przyszłym tygodniu zostaną opublikowane kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które ustawią oczekiwania przed czerwcowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Z ust inwestorów nie schodzi temat sposobu odcinania monetarnej kroplówki. W rezultacie aura wyczekiwania i brak przekonania do kontynuacji dotychczasowych trendów mogą nie zniknąć po weekendzie.

28 maj 2021 11:54|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 maj 2021 8:35

Kursy walut odbijają: EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN wracają do okrągłych poziomów (komentarz walutowy z 27.05.2021)

26 maj 2021 10:36

Kurs euro wyczerpał spadkowy potencjał, dolar może odbijać z dołków (komentarz walutowy z 26.05.2021)

25 maj 2021 8:17

Kursy walut spadają, euro, funt i dolar najtańsze od miesięcy (komentarz walutowy z 25.05.2021)

24 maj 2021 8:58

Kurs euro zaczyna tydzień pod 4,50, USD/PLN pod 3,70, a CHF/PLN blisko 4,10 (komentarz walutowy z 24.05.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut