Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Oszczędzaj za granicą płacąc kartą wielowalutową!

Sprawdź  >
Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Karta wielowalutowa do płatności na całym świecie!

Sprawdź  >

Kursy walut z zimowym skokiem, kurs dolara z dna na szczyt, złoty zmrożony awersją do ryzyka (komentarz z 7.02.2023)

7 lut 2023 10:43|Bartosz Sawicki

Piątkowe dane z rynku pracy USA pokazały, że ta kluczowa sfera gospodarki jest w znacznie lepszej kondycji, niż wcześniej się wydawało. Przekłada się to na konieczność błyskawicznego podniesienia wyceny przyszłych stóp Rezerwy Federalnej. Kursy walut reagują skokiem, oczywiście najsilniejszym w przypadku USD, który na przełomie stycznia i lutego osiągał wielomiesięczne dno. Rosną rentowności obligacji, na giełdach akcji rozkręciła się spadkowa korekta, cierpią rynki wschodzące. USD/PLN wystrzelił ponad 4,40. Kurs euro podniósł się do 4,75 zł i styczniowych szczytów. Barierę tę pokonał już kurs franka, a GBP/PLN powrócił nad 5,30 zł.

 Złoty źle znosi schłodzenie nastrojów PLN traci do USD, EUR, CHF i GBP; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: EUR/PLN i USD/PLN najwyżej od tygodni
  2. Dolar: Jerome Powell może wzmocnić USD

Złoty: EUR/PLN i USD/PLN najwyżej od tygodni

Kurs dolara gwałtownie wzrósł z najniższych od czerwca 2022 r. poziomów (osiąganych w drugiej połowie minionego tygodnia) o przeszło 15 groszy. USD/PLN osiągając 4,44, znalazł się najwyżej od miesiąca. Trend osłabienia USD chwieje się w posadach, ale załamie się dopiero, gdy kurs dolara w relacji do głównych walut, a przede wszystkim euro, sforsuje ważne bariery. W przypadku EUR/USD za taki newralgiczny pułap postrzegamy okolice 1,07, do których notowania niechybnie się zbliżają.

Kursy walut, kurs euro, kurs dolara, EUR/PLN i USD/PLN.; źródło: Bloomberg

Kurs euro po przełamaniu 4,72 zł, czyli pułapu, który od listopada wielokrotnie powstrzymywał przecenę PLN, poszybował o kolejne 3 grosze. Jeśli zwyżka EUR/PLN szybko nie wytraci impetu, to otwierać będzie się droga do strefy 4,78-4,80. Przetasowania minionych kilkudziesięciu godzin wpisują się w ocenę, że rynek zbyt pobłażliwie zaczął podchodzić do zagrożeń związanych z polityką Rezerwy Federalnej i zaczął bagatelizować determinację FOMC do dalszych podwyżek stóp. Nagłe zmrożenie apetytu na ryzyko wpisuje się w prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładające, że w tym kwartale dolar może liczyć na odreagowanie wielotygodniowej przeceny, a USD/PLN wzrośnie w kierunku 4,50 wraz z korekcyjnym osuwaniem się EUR/USD do 1,05.

Dolar: Jerome Powell może wzmocnić USD

Nie spodziewamy się jednak długofalowego odrodzenia dolara, ani dotkliwej przeceny złotego obrazowanej przez trwały wzrost EUR/PLN ponad 4,80. Uważamy, że dalszej części roku USD/PLN będzie spadać w kierunku 4,0, a CHF/PLN i EUR/PLN obiorą kurs na 4,50. Nie zmienia to faktu, że najbliższe godziny w notowaniach walut zapewne będą nerwowe. Wydarzeniem dnia jest bowiem wystąpienia szefa Fed zaplanowane na godzinę 18:00.

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed Jerome Powell nie zdołał przekonać inwestorów, że Fed nie zakończy szybko cyklu podwyżek. Ostatni, wprost rewelacyjny raport z rynku pracy USA może mocno rezonować z próbami korekty rynkowych oczekiwań. Dla złotego ważne może okazać się posiedzenie Sejmu, na którym procedowane będą poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym. Przy wzburzonych i niespokojnych rynkach światowych jakiekolwiek nowe przeszkody na drodze do odblokowania finansowania dla KPO (np. prezydenckie weto) mogą stawać się przesłanką do pogłębienia krótkoterminowej wyprzedaży PLN.

7 lut 2023 10:43|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 lut 2023 9:25

Kursy walut zaskoczone kosmicznymi danymi z USA, dolar ostro drożeje, złoty nieznacznie traci do euro i franka (komentarz z 6.02.2023)

3 lut 2023 8:07

Kursy walut zapatrzone w bankierów centralnych, funt, dolar i euro tracą w relacji do złotego (komentarz z 3.02.2023)

2 lut 2023 8:16

Dolar w opałach po decyzji Fed, USD/PLN na minimach, euro czeka na EBC, a funt na Bank Anglii (komentarz z 2.02.2023)

1 lut 2023 8:14

Kursy walut przed nowym rozdaniem, dolar potaniał czwarty miesiąc z rzędu, euro i funt w styczniu podrożały (komentarz z 1.02.2023)