Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut zależne od danych z USA. EUR/PLN i USD/PLN zagrożone korektą (komentarz walutowy z 31.05.2021)

31 maj 2021 8:55|Bartosz Sawicki

Kurs EUR/PLN zaczyna specyficzny (ze względu na dni wolne i publikacje ważnych danych) tydzień w pobliżu 4,48. Od ubiegłotygodniowego dołka wyraźniej odskoczyły notowania dolara i funta. USD/PLN jest blisko 3,78, a GBP/PLN przekracza 5,21. Słaby jest frank – CHF/PLN zadomawia się pod 4,10.

Kurs EUR/PLN w ubiegłym tygodniu poruszał się w dolnej części oczekiwanego przez nas przedziału wahań 4,47-4,52. Choć lutowe minimum kursu pomimo sprzyjającego otoczenia zewnętrznego (dolarowa nadpłynność, delikatne wzrosty na globalnych rynkach akcji, w tym rekordy niemieckiego indeksu blue chips DAX) nie zostało sforsowane, to podbicia notowań kursu euro były ostatnio wygaszane przy w okolicy 4,50 zł.

Kurs EUR/PLN, źródło: Bloomberg

Przed złotym nie widzimy wielkiego pola do bezpośredniego umocnienia, a przedział wahań kursu powinien w najbliższych dniach dodatkowo się zawęzić. Spodziewamy się atmosfery wyczekiwania przed bardzo istotnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej w połowie czerwca. W tym tygodniu pod lupą będą piątkowe dane z rynku pracy USA. Dziś zmienności nie będzie sprzyjać przedłużony weekend po obu stronach Atlantyku: Wall Street i londyńskiego City mają wolne.

Kurs dolara zależy od rynku pracy

Dla globalnych rynków, ze szczególnym uwzględnieniem koszyka walut i aktywów emerging markets, najważniejszą kwestią jest przyszłość polityki Rezerwy Federalnej. Kluczowy jest moment, w którym rozpocznie się odcinanie monetarnej kroplówki poprzez ograniczanie tempa skupu aktywów z obecnych 120 miliardów dolarów na miesiąc. W 2013 roku proces ten (tzw. tapering) był potężnym ciosem w rynki wschodzące i wsparł dolara. Różnica jest jednak taka, że wtedy był to szok i efekt niefortunnej komunikacji Rezerwy Federalnej, która wywołała popłoch na rynkach, zwłaszcza obligacji. Tym razem kwestia ta od kilku miesięcy jest centralną osią rynkowych rozważań, a sam Fed bardzo ostrożnie przygotowywać będzie grunt pod obwieszczenie decyzji. Obecnie trwa dyskusja nad sposobem zakomunikowania, że realna debata na ten temat jest rozpoczęta. W rezultacie wpływ tego czynnika, także w kontekście silnych przetasowań na rynkach długu z pierwszej części roku, może nie wystarczyć, by trwale umocnić dolara.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA; źródło: Bloomberg

Jednocześnie Fed jest w tej chwili skoncentrowany głównie na rynku pracy – powrót tej sfery gospodarki do punktu sprzed pandemii warunkować będzie normalizację. Zmiana zatrudnienia w kwietniu wypadła zdecydowanie poniżej prognoz (266 tys. nowych etatów zamiast około miliona), więc szczególnie mocno wyczekiwany jest raport za maj.

Cotygodniowe dane o liczbie nowych zasiłków nieprzerwanie przybierają wartości najniższe od wybuchu pandemii i w tym tygodniu realny jest spadek poniżej 400 tys. Dane te nie pokazują jednak pełnego obrazu, ponieważ coraz istotniejszym problemem dla wielu firm jest znalezienie pracowników. Innymi słowy, nie ma problemu z popytem na pracę, a raczej z jej podażą. Z tego względu piątkowy raport jest tak istotny. Warto dodać, że po ostatnich danych sugerujący, że gospodarka nie pędzi bardziej, niż zakładał to Fed w swoich marcowych prognozach, poprzeczka oczekiwań dla odczytów wspierających dolara jest stosunkowo nisko zawieszona. Co więcej, w piątek, przy obniżonej płynności rodzimego rynku ze względu na długi weekend, istnieje pewne ryzyko silniejszej negatywnej reakcji złotego w przypadku bardzo wysokiego odczytu (prognoza to około 650 tys. odzyskanych etatów). Potencjalny skok kursu nie powinien być jednak trwały – na złotego w średnim i dłuższym horyzoncie patrzymy pozytywnie.

Inflacja w Polsce obiera kierunek na 5 proc.

Najważniejsze wydarzenia tygodnia na krajowym rynku będą kumulować się w jego pierwszej części. Już w poniedziałek GUS przedstawi szacunek inflacji za maj. Bardzo prawdopodobna jest kontynuacja wystrzału dynamiki cen konsumenckich w kierunku 5,0 proc. rok do roku, a nawet nie brakuje na rynku głosów, że bariera ta zostanie przekroczona. Taki odczyt będzie wodą na młyn dalszych dyskusji na temat konieczności normalizacji polityki pieniężnej – niezależnie od przyczyn i charakteru nasilania się presji inflacyjnej, ścieżka cen coraz wyraźniej obiera trajektorię odmienną od założeń Rady Polityki Pieniężnej.

Dynamika inflacji w Polsce; źródło: Bloomberg

Poza tym zostaną opublikowane szczegółowe dane o rachunkach narodowych: poznamy dokładną strukturę dynamiki PKB w pierwszym kwartale i okaże się jasne, w jakim stopniu konsumpcja odpowiadała, za dynamikę rzędu minus 1,2 proc. rok do roku. Wtorek to indeks PMI, który powinien wpisywać się w tendencje globalne – przemysł rozgrzany jest do czerwoności, a problemem są m.in. dostępność komponentów do produkcji i zaburzone łańcuchy, które przy wysokich zamówieniach krajowych i eksportowych skutkują opóźnieniami w realizacji dostaw.

W kolejnym odcinku cotygodniowego podcastu walutowego Cinkciarz.pl „Kurs na weekend” analizujemy, czy zachowanie złotego wpisuje się w historyczne prawidłowości. Sprawdzamy także, co słychać w notowaniach surowców, które w tym roku mają swoje pięć minut.

31 maj 2021 8:55|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 maj 2021 11:54

Kursy walut z przystankiem od spadków: euro stabilne, funt odbija, frank szwajcarski pod kreską (komentarz walutowy z 28.05.2021)

27 maj 2021 8:35

Kursy walut odbijają: EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN wracają do okrągłych poziomów (komentarz walutowy z 27.05.2021)

26 maj 2021 10:36

Kurs euro wyczerpał spadkowy potencjał, dolar może odbijać z dołków (komentarz walutowy z 26.05.2021)

25 maj 2021 8:17

Kursy walut spadają, euro, funt i dolar najtańsze od miesięcy (komentarz walutowy z 25.05.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut