Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Uspokojenie na rynku złotego (komentarz walutowy z 12.02.2021)

12 lut 2021 14:21|Bartosz Sawicki

W środku tygodnia euro kosztowało najmniej w tym roku, ale w jego końcówce wspólna waluta znów wyceniania jest na 4,50 zł, czyli ok. 0,3 proc. więcej niż w poprzedni piątek.

W ostatnich dniach na rynku walutowym panowała senna atmosfera. Po danych o inflacji z USA wygasło zainteresowanie grą na tzw. trend reflacyjny. Zagadnieniu temu poświęciliśmy czwartkowy komentarz walutowy. Rynki akcji i ropy wyhamowały dynamiczną zwyżkę, ale ostatnie wzrosty nie są korygowane: szczyty są nadal na wyciągnięcie ręki. Warto odnotować, że kurs EUR/USD, czyli najważniejszej pary walutowej w ostatnich trzech sesjach zamknięty jest w przedziale wahań, którego rozpiętość nie przekracza 0,5 proc. Trwa stabilizacja w okolicy 1,21, co przy wzroście EUR/PLN o niespełna 1 proc. względem środowego minimum leżącego przy 4,47 wypycha kurs dolara ponad 3,70.

Kurs funta nadal wysoko

Mocny pozostaje funt, którego średni poziom w ostatnim miesiącu to 5,12 zł, czyli podobnie jak w dzisiejsze piątkowe popołudnie. Brytyjska waluta cały czas ma otwartą przestrzeń do umocnienia względem euro, co sprawia, że nie powinniśmy oczekiwać dużo niższych poziomów GBP/PLN i trwałego zejścia pod 5,10. Warto odnotować, że liczne instytucje finansowe w ostatnich dniach zaczynają bardziej optymistycznie niż dotychczas postrzegać perspektywy brytyjskiej waluty. Od początku miesiąca funt jest obok korony norweskiej (jej położenie i perspektywy omówiliśmy w oddzielnym, obszernym materiale) i dolara australijskiego najsilniejszą z głównych walut. W Wielkiej Brytanii ok. 20 proc. populacji jest już po szczepieniach i jest to ważny czynnik wspierający walutę.

Rand odrabia straty

Złoty w ostatnich pięciu dniach plasuje się w połowie stawki walut gospodarek wschodzących. Pozytywnie znów wyróżnia się m.in. korona czeska, ale z walut w ofercie Cinkciarz.pl zdecydowanie najsilniejszy jest południowoafrykański rand. USD/ZAR wymazał praktycznie całość styczniowego wystrzału, za który odpowiadało wykrycie nowego szczepu koronawirusa. Dalsze umocnienie jest jednak mało prawdopodobne ze względu na fatalną sytuację budżetową i wiszące w powietrzu cięcia ratingów Republiki Południowej Afryki.

12 lut 2021 14:21|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 lut 2021 10:37

Pauza w rajdzie ryzyka uderza w kurs złotego (komentarz walutowy z 11.02.2021)

10 lut 2021 10:25

Euro najtańsze w tym roku (komentarz walutowy z 10.02.2021)

9 lut 2021 9:17

Kurs euro wraca do ubiegłotygodniowego dołka (komentarz walutowy z 9.02.2021)

8 lut 2021 9:54

Dolar słabszy po danych z rynku pracy USA (komentarz walutowy z 8.02.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut