Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty mocniejszy, funt kontynuuje rajd (komentarz walutowy z 15.02.2021)

15 lut 2021 10:41|Bartosz Sawicki

Wraz z początkiem nowego tygodnia trend reflacyjny wraca do gry. Oznacza to zwyżkujące ceny ropy naftowej, miedzi, wzrosty na rynku kontraktów na indeksy giełdowe oraz słabszego dolara, który po ostatnich danych o inflacji i z rynku pracy stracił urok.

W takim otoczeniu złoty lekko zyskuje. EUR/PLN po raz kolejny odpada od 4,50, a USD/PLN schodzi do 3,70. Zarówno kurs EUR/PLN, jak i EUR/USD znalazły się nieco na bocznym torze: najdynamiczniejsze przetasowania zachodzą gdzie indziej. Wynika to z faktu, że wspólna waluta, która w poprzednim roku była zdecydowaną beneficjentką słabości dolara, w tym roku obarczona jest rozczarowującym postępem szczepień na Starym Kontynencie oraz niechęcią Europejskiego Banku Centralnego do silnego euro. Zakładamy, że w najbliższych dniach kurs EUR/PLN wsparty dobrymi nastrojami na rynkach globalnych, pozostanie blisko ubiegłotygodniowych dołków. Podobnie kurs dolara, który krążył w kilku groszowym przedziale wokół 3,70 zł.

Rosną kursy ryzykownych walut

Mocne są przede wszystkim waluty postrzegane jako ryzykowne, m.in. korony norweska i szwedzka, których kursy względem euro są praktycznie na tegorocznych dołkach. O perspektywach korony norweskiej piszemy w odrębnej analizie. Z kolei kurs funta do dolara pierwszy raz od 2018 r. dotknął pułapu 1,39. Kurs GBP/PLN jest w rezultacie o włos od tegorocznych maksimów – 5,16. Siła rozpędzonego funta na razie i w obecnym otoczeniu powinna zostać zachowana. Więcej o trendzie reflacyjnym i obecnym miejscu dolara w tej tendencji pisaliśmy w czwartkowym komentarzu. Wyraźnie drożeją również najbardziej ryzykowne waluty z koszyka emerging markets, czyli rubel, lira i południowoafrykański rand.

Inflacja z Polski rozpoczyna maraton publikacji

W przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia bardzo dużo dziać będzie się na froncie danych makroekonomicznych. Za nami już dane o inflacji konsumenckiej w styczniu, które sugerują, że reflacja dotarła również nad Wisłę. Dynamika CPI po zaledwie jednym miesiącu powróciła powyżej celu NBP (podbicie z 2,4 do 2,7 proc. rok do roku). Równocześnie wszystko wskazuje, że ceny w kategoriach bazowych są o ponad 4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Oczywiście taki odczyt podnosi ścieżkę inflacji na kolejne miesiące i potwierdza nasze oczekiwania, że w tym roku nie dojdzie do obniżki stóp NBP. Dane w kolejnych dniach powinny potwierdzić, że nie ma takiej potrzeby. Opublikowane zostaną informacje dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz statystyki z rynku pracy.

Na rynkach globalnych inwestorzy koncentrują się natomiast na barometrach koniunktury (ZEW we wtorek, PMI w piątek) oraz dynamice sprzedaży detalicznej w USA, która w poprzednich miesiącach wypadała rozczarowująco. Ważny będzie też protokół posiedzenia amerykańskich władz monetarnych. Dokument powinien wykazać, że absolutnie nie kwapią się one do porzucenia kryzysowej polityki i tym samym nie powinien dodać dolarowi wiatru w żagle.

15 lut 2021 10:41|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 lut 2021 14:21

Uspokojenie na rynku złotego (komentarz walutowy z 12.02.2021)

11 lut 2021 10:37

Pauza w rajdzie ryzyka uderza w kurs złotego (komentarz walutowy z 11.02.2021)

10 lut 2021 10:25

Euro najtańsze w tym roku (komentarz walutowy z 10.02.2021)

9 lut 2021 9:17

Kurs euro wraca do ubiegłotygodniowego dołka (komentarz walutowy z 9.02.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut