Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar na niepewne czasy. Indeks amerykańskiej waluty najwyższy od 15 lat!

19 mar 2020 15:30|Cinkciarz.pl

Z jednej strony strach przed ryzykiem, a z drugiej strony nadzwyczajne działania Rezerwy Federalnej decydują o tym, że amerykańska waluta coraz mocniej zyskuje na wartości. Dziś dolar osiągnął historyczny szczyt. W najbliższych tygodniach może bić kolejne rekordy.

Strach przed następstwami wirusa COVID-19 zatrząsł rynkami gospodarczymi. Inwestorzy odwrócili się najbardziej ryzykownych instrumentów finansowych. Rekordowe straty ponosiły giełdy we wszystkich częściach świata.

Na wartości zyskuje za to dolar (USD). Po pierwsze dlatego, że podobnie jak frank szwajcarski, jen czy złoto należy do tzw. bezpiecznych przystani, czyli aktywów, na które rośnie popyt inwestorów, gdy na rynkach panuje niepokój. W przeciwieństwie do dolara nie wszystkie „bezpieczne przystanie” biją rekordy, gdy na świecie dominuje strach przed pandemią. Wspomniane złoto wyceniano już ostatnio na ok. 1700 USD za uncję, tymczasem dziś, ulegając istotnym wahaniom, kosztowało ok. 1480 USD za uncję, bo inwestorzy wolą mieć pod ręką gotówkę niż kruszec.

Do obecnego popytu na amerykańską walutę przyczyniła się także Rezerwa Federalna, obniżając stopy procentowe w USA i ogłaszając wart 700 mld dolarów program, z którego 500 mld USD ma przeznaczyć na skup obligacji skarbowych. Podniosło to rentowność amerykańskich obligacji, a tym samym wzbudziło zainteresowanie inwestorów.

Najwyższy indeks w historii

O tym, jak bardzo dolar zyskał na wartości, może świadczyć zestawianie z np. dolarem australijskim, który dziś był najsłabszy w relacji ze swoim amerykańskim odpowiednikiem od 2003 r. Jeszcze gorzej wypada w takim porównaniu funt. Brytyjska waluta jest dziś tak słaba wobec dolara, jak nie była od 1985 r.

– Najpełniej aktualną siłę dolara oddaje jego indeks wg światowej agencji Bloomberg, który porównuje notowania amerykańskiej waluty z innymi, w tym także walutami krajów wschodzących, czyli m.in. Polski. Wspomniany indeks wzbił się dziś do najwyższego poziomu od czasu jego utworzenia w 2005 r. – informuje Bartosz Grejner, analityk portalu Cinkciarz.pl.

Czy złoty obroni barierę z 2000 r.?

Polska waluta nie należy instrumentów, którymi inwestorzy interesują się w dobie strachu przed ryzykiem. M.in. dlatego dziś dolar w relacji do złotego jest najsilniejszy od połowy 2016 r., kiedy osiągnął poziom ok. 4,28 zł.

Niemniej jednak do wartości sprzed czterech lat brakuje już tylko kilka groszy. – Dalsze utrzymywanie się niepewności w związku z koronawirusem, które raczej w ciągu dwóch miesięcy nie zniknie, może powodować przesuwanie się kursu USD/PLN w stronę szczytów wartości z 2000 r., czyli ok. 4,74 zł, a nawet dalej w kierunku psychologicznej granicy 5,00 zł – zakłada analityk portalu Cinkciarz.pl. – Dopóki rynki finansowe nie będą w stanie oszacować, kiedy negatywny wpływ koronawirusa na gospodarki się zakończy, dopóty wzmacniający się dolar i osłabiająca się kondycja złotego mogą pozostać aktualnym tematem i problemem polskiej waluty.

19 mar 2020 15:30|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

22 lis 2019 17:06

Za alkohol najwięcej płacą niepijący

20 lis 2019 15:50

W sprawie 30-krotności ZUS doszliśmy do najgorszego rozwiązania

8 lis 2019 15:54

100 miliardów powodów do dumy

5 lis 2019 17:39

Korupcja i jedna firma pogrążają cały kraj

31 paź 2019 15:54

Hongkong zmierza do najgłębszej recesji od japońskiej okupacji

23 paź 2019 17:36

Choć w Chile wrze, kraj pokona kryzys

Atrakcyjne kursy 27 walut