Kapituły prestiżowych konkursów i ogólnopolskie media doceniają wysoką jakość, użyteczność i innowacyjność usług portalu Cinkciarz.pl, a analitycy fintechu imponują trafnością walutowych prognoz na łamach światowej agencji Bloomberg. Z okazji jubileuszu 10-lecia, przypominamy najcenniejsze osiągnięcia firmy.
– Tysiące zadowolonych klientów i ponad dwa miliony pobrań naszej aplikacji do wymiany walut stanowią dla nas najcenniejszą nagrodę i wystawiają najlepsze świadectwo przydatności naszych usług. Niemniej jednak laury w rozmaitych rankingach i plebiscytach, które zaczęły się pojawiać niemal od samego początku naszej działalności, także dodawały nam zapału i sprawiały, że poprzeczkę wieszaliśmy sobie coraz wyżej – mówi Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl.
Firma wystartowała z usługą internetowej wymiany walut w połowie listopada 2010 r. Już niespełna rok później Cinkciarz.pl odbierał Laur Klienta w kategorii Odkrycie roku 2011. Grono niezależnych ekspertów doceniło fintech za wkład w rozwój rynku walutowego online.
Upłynęło 12 miesięcy. Cinkciarz.pl został finalistą ogólnopolskiego konkursu Dobry Wzór, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Był też wyróżniony Symbolem Kantoru Online 2012 przez „Monitor Rynkowy”. Z kolei redakcja Economy Life Today rekomendowała usługi firmy do tytułu Jakość roku 2012.
W 2013 r. zespół analityków Cinkciarz.pl pierwszy raz błysnął na arenie międzynarodowej, zwyciężając w światowym rankingu agencji Bloomberg w prognozowaniu zmian kursu EUR/PLN. W 2014 r. Cinkciarz.pl debiutował na Liście 500 „Rzeczpospolitej” i Liście 200 tygodnika „Wprost”, zajmując miejsca w czołówce zestawień największych firm w Polsce.
Twórca Cinkciarz.pl Najlepszym Menedżerem, a jego firma Graczem Roku
Po wyjątkowe laury sięgaliśmy na pięciolecie działalności. Najpierw Marcin Pióro, prezes i założyciel Cinkciarz.pl, zyskał tytuł Najlepszego Menedżera 2015 wg redakcji Bloomberg Businessweek Polska.
Szefowie działających w Polsce firm sondażowo sami wskazali wówczas najbardziej efektywnego w swoim gronie, nagradzając Marcina Pióro za sukces zawodowy, wytrwałość i innowacyjność.
Nieco później redakcja „Forbes”, wybiegając w przyszłość, przyznała firmie Cinkciarz.pl tytuł Gracza Roku 2016 w kategorii Finanse. W tym zestawieniu opiniotwórczego czasopisma chodzi o wskazanie firm, które w nadchodzącym roku przejmą role liderów poszczególnych branż.
Cinkciarz.pl wywiązał się z prestiżowej nominacji, konsekwentnie zajmując coraz wyższe lokaty w rankingach największych firm w Polsce. W 2016 i 2017 r. docierał do czołowych dziesiątek list „Rzeczpospolitej” i „Wprost”. Autorzy opracowań podkreślali jednocześnie, że Cinkciarz.pl był najwyżej klasyfikowaną firmą prywatną, ustępując w rankingach tylko spółkom z udziałem Skarbu Państwa.
Cinkciarz.pl wśród Najcenniejszych Marek, a Marcin Pióro na liście Digital Shapers
W 2018 r. fintech, utrzymując pozycje w czołówkach zestawień największych firm w Polsce i wyróżniając się w rankingu Bloomberga, sięgał także po inne wyjątkowe laury.
W lutym Cinkciarz.pl zajął czwarte miejsce wg stopy referencji w XIV edycji Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek „Rzeczpospolitej”, w marcu zaś wygrał konkurs na najlepszy Kantor Internetowy Roku w IV edycji Expo FxCuffs, czyli wielkiego wydarzenia (targów, cyklu prelekcji i gali) dla rynków walutowych w całej Europie.
Z kolei w listopadzie Marcin Pióro, właściciel Cinkciarz.pl, został laureatem Digital Shapers w kategorii Innowacje i technologie. Digital Shapers, pod patronatem Forbes i Business Insider, to elitarna lista liderów branży cyfrowej w Polsce.
Obfity w sukcesy okres wieńczyły: trzecia lokata w kategorii Najlepsza polska usługa 2018 rankingu LUBIĘ, BO POLSKIE, czyli zestawienia Polskiego Radia S.A., oraz miejsce w czołowej dziesiątce na liście 2000 „Rzeczpospolitej” z rocznym przychodem Cinkciarz.pl Sp. o.o. przekraczającym 17 mld zł.
Liderzy w Bloombergu
Trafne prognozy walutowe, po udanym debiucie we wspomnianym już wyżej 2013 r., stały się w kolejnych latach domeną analityków fintechu.
Media z różnych kontynentów z uznaniem opisywały, jak firma z Polski zostawia w pokonanym polu światowych gigantów, czyli przedstawicieli najbardziej znanych banków i instytucji finansowych na świecie.
Kulminacją sukcesów w rankingu Bloomberga okazał się rok 2019. Cinkciarz.pl aż 58 razy zajmował miejsca na podium, zwyciężając 31-krotnie. Dla porównania: drugi zespół analityków zajął 45 lokat w czołowej trójce, w tym 13 na szczycie. Czy komukolwiek uda się poprawić ten rezultat...
W jubileuszowym roku Cinkciarz.pl utrzymał się czołówkach rankingów „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, które obrazują nie tylko wielkość firm, lecz także skalę dynamiki ich rozwoju, jak choćby ranking Polskich Gepardów, w którym fintech zajął 11. pozycję w stawce 200 sklasyfikowanych.
– Nie chcemy klasyfikować, które z wymienionych nagród cenimy sobie najwyżej. To bardzo satysfakcjonujące, gdy branża dostrzega i docenia nasze dokonania. Prawda jest jednak taka, że o sukcesie w biznesie nie decydują statuetki w firmowej gablocie. W 10 lat zbudowaliśmy grupę spółek świadczących różne usługi finansowe udostępniane przez portale Cinkciarz.pl w Polsce i Conotoxia.com za granicą. Klienci indywidualni i biznesowi chcą z nich korzystać. To właśnie wydaje się naszym najcenniejszym osiągnięciem. Postaramy się jednak oczywiście, by zakładkę z nagrodami na naszej stronie wypełniały kolejne pozycje – podsumowuje Piotr Kiciński.