Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Raj na ziemi, a nawet dwa - jeden w Czechach, drugi na Słowacji

21 cze 2017 8:59|Cinkciarz.pl

Skały, wąwozy, jaskinie, wodospady, jeziora, stare zamczyska… Jeżeli taki opis współgra z czyimś wyobrażeniem raju, to spieszymy z dobrą nowiną. Nie trzeba rozstawać się ze światem doczesnym. Raj na ziemi, a nawet dwa znajdziemy za południową granicą Polski - jeden w Czechach, drugi na Słowacji.

Słowacki i Czeski raj

Większy jest ten czeski, z kolei bardziej znany i spójny ten słowacki, ale oba warto poznać.

Coś dla piechurów i rowerzystów

“Krasowy płaskowyż o średniej wysokości 800-1000 m n.p.m., będący częścią Rudaw, zbudowany głównie z mezozoicznych wapieni i dolomitów”... Encyklopedyczny opis Słowackiego Raju prędzej znudzi niż skłoni kogokolwiek do eskapady. Tymczasem na turystów czekają tutaj wyzwania i przygody. Wprawdzie istnieją szlaki łagodne niczym górskie owieczki, ale przygotowano także sporo dróg, na których przyda się elementarna sprawność, doza odwagi i koncentracji. Gdy ludzie poruszają się dość wysoko nad ziemią lub nad lustrem wody przykutymi do skał drabinami, kładkami, namiastkami schodów, a uwagę pochłaniają rajskie widoki, ostrożności nigdy za wiele.

300 km szlaków pieszych oraz 150 km tras rowerowych składają się w argument, by na poznanie całego obszaru przeznaczyć więcej niż jeden dzień. Jednak nawet kilkugodzinna wycieczka z doborem najciekawszych ścieżek wiele powie o charakterystyce i urodzie całej górzystej krainy, której stałymi mieszkańcami są m.in.: wilki, kozice, rysie, orły.

Zakonnicy schowali się tu przed światem

Najbardziej popularne drogi Słowackiego Raju prowadzą przez Klasztorzysko, wielką polanę z pozostałościami po dawnym klasztorze. Ruiny pochodzą z XIII-XV w., gdy na polanie zadomowili się członkowie zakonu Kartuzów. Z dala od ludzkich osad bracia wypełniali surowe założenia o milczeniu, poście i przebywaniu w samotności.

Po upływie stuleci w słoneczne, wakacyjne weekendy nie uświadczy się tu samotności. Klasztorzysko wypełnia się wtedy tłumem turystów. Ludzie zatrzymują się, by obok ruin odpocząć, podziwiać widoki na szczyty Wysokich Tatr i zaplanować dalszy marsz. W działającym na polanie schronisku można także wynająć nocleg, posilić się, skorzystać z toalety.

Bilet w obie strony, ale ruch tylko w jedną

Przejście graniczne w Łysej Polanie dzieli ledwie 60 km od Hrabusic i Podlesoka, turystycznych miejscowości, z których warto zacząć wędrówkę po raju. Oczywiście można skierować się także na: Dedinky, Spisske Tomasovce czy Mlynky. Tak czy owak, przy wszystkich wejściach na leśno-skalny teren pobierane są opłaty: 2 euro za bilet jednodniowy dla osoby dorosłej. Z kolejnymi opłatami trzeba się liczyć, pozostawiając auto na parkingu. Przydatnym zakupem (ok. 4 euro) okaże się mapa z opisem wszystkich tras. Na najtrudniejszych i najciekawszych szlakach ruch odbywa się tylko w jednym kierunku. Decydują o tym względy bezpieczeństwa, zresztą na odcinkach specjalnych, czyli wąskich kładkach i drabinkach, po prostu nie dałoby się pogodzić przemieszczania się ludzi w obie strony.

Fragment raju w okolicach piekła

Ścieżki Słowackiego Raju wiodą także pod ziemię. Dobszyńska Jaskinia Lodowa to unikat wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody. Rzecz ważna: można ją zwiedzać wyłącznie w okresie od połowy maja do końca września, płacąc 8 euro za bilet.

Kiedyś we wnętrzu jaskini odbywały się koncerty i łyżwiarskie treningi. Dziś grupy zwiedzających, przemierzając półkilometrową trasę turystyczną, podziwiają tylko niewielką część całej skutej lodem pieczary. Przyroda i pogoda zdziałały tu cuda. Pomogli też ludzie, drążąc korytarze w gigantycznych bryłach i montując oświetlenie elektryczne, aby uwidocznić najpiękniejsze formy skalno-lodowe.

Większy oferuje więcej

Czeski Raj przy słowackim może uchodzić za molocha o pięciokrotnie większej powierzchni ponad tysiąca kilometrów kwadratowych. Skalne miasta i labirynty, zamki, wieże widokowe, miejscowości pełne zabytkowej zabudowy, galerie artystyczne, muzea, wygasłe wulkany i jaskinie wchodzą w skład turystycznego królestwa i przyciągają turystów m.in. z Polski.

“W niewielu miejscach w Europie skupionych jest tyle ciekawostek i piękna, jak w Czeskim Raju. Na pierwszy rzut oka przyjazny krajobraz ożywiają dramatyczne partie skalne, głębokie zacienione doliny, kręte rzeczki i ciche stawy otoczone lasami” - czytamy w opisie na oficjalnej witrynie regionu, w którym dobrze poczują się amatorzy wędrówek, jazdy na rowerze, wspinaczki czy spływów kajakowych. Na rozległej powierzchni goście o różnych upodobaniach powinni znaleźć coś dla siebie. Listy z atrakcjami nie wyczerpują budowle czy przyrodnicze osobliwości. Liczą się także imprezy kulturalne. Choćby urządzany co roku w pierwszej połowie września festiwal bajek w Jiczynie - miasteczku, do którego w popularnej kreskówce rozbójnik Rumcajs przychodził z Rzacholeckiego Lasu. Dziś, nie tylko przy okazji trwania festiwalu, lecz także na co dzień można tu oglądać interaktywną wystawę o dobrym rozbójniku, a także uroczy, zabytkowy rynek.

Serce regionu na liście UNESCO

Jak zlokalizować Czeski Raj? Na mapach region w północnej części Czech okalają: Turnov, Semily, Nova Paka, Jiczyn, Sobotka, Mnichovo Hradiste, Rovensko pod Troskami i Mlada Boleslav. Każda z wymienionych miejscowości oferuje turystom bazę noclegową i stanowi dobry punkt do rozpoczęcia wycieczek w głąb terenu, w tym także do serca raju - obszaru wpisanego na listę kilkudziesięciu europejskich geoparków UNESCO, czyli terenów o istotnym znaczeniu dla geologii, a przy tym pięknych oraz cennych historycznie lub kulturowo.

Wybrane z 22 przystanków

Czeski Raj jest tak ogromny, że do przemieszczania się między skalnymi miastami, zamkami, jaskiniami i innymi zakątkami przydaje się samochód. W sezonie letnim można liczyć na przejażdżkę zabytkową kolejką parową oraz na specjalne autobusy, które kursują między 22 przystankami z największymi atrakcjami raju. Jeśli zabraknie czasu, by zatrzymać się na wszystkich proponowanych przystankach, polecamy przynajmniej kilka z nich.

Prachosvké skály - jedna z najchętniej odwiedzanych turystycznych atrakcji w całych Czechach. Skalne miasteczko z piaskowca, a w nim: szczeliny, kamienne iglice i schodki, punkty widokowe oraz niewielkie jezioro. Po sąsiedzku ze skalnym terytorium funkcjonuje muzeum przyrodnicze Czeski Raj.

Zamek Kost (kość) - ogromna gotycka warownia, zachowana w nienagannym stanie, położona na wzgórzu nad dolinami i stawami. Do wyboru zwiedzających kilka tras, w tym jedna - najkrótsza - dla dzieci lub rodzin z dziećmi. We wnętrzu można obejrzeć m.in.: salę tortur i zbiór średniowiecznego uzbrojenia.

Bozkovskskie jaskinie dolomitowe - kompleks korytarzy i sal przypadkowo odkrytych w latach 40. ub.w. przez robotników w kamieniołomach. Dzięki temu ludzie mogą tu podziwiać największe podziemne jezioro w Czechach, formowane przez tysiące lat nacieki skalne, niezwykłe kolory i kształty.

Raj za korony i raj za euro

Ceny w Czechach i na Słowacji, jeśli w ogóle odbiegają od polskich standardów, to tylko nieznacznie. Obiad w restauracji można zjeść za (po przeliczeniu) 20-25 zł, a nocleg w pensjonacie wynająć za 50-80 zł. Jednak w dwóch rajskich krainach obowiązują dwie różne waluty, Czechy zachowały koronę, Słowacja osiem lat temu dołączyła do strefy euro. Co z tego wynika dla turysty z Polski? - Korona od początku kwietnia, czyli od momentu uwolnienia kursu do euro przez czeski bank centralny, zyskała do wspólnej waluty ok. 3,1 proc. Z kolei złoty w ostatnich tygodniach nic nie zyskał do euro, a od początku kwietnia złoty stracił ok. 2,6 proc. do waluty Czech - komentuje Bartosz Grejner, analityk serwisu Cinkciarz.pl. Za euro trzeba zapłacić ok. 4,23 zł, a korona kosztuje ok. 16,4 gr - ceny za serwisem Cinkciarz.pl (z 20 czerwca 2017 r.).

21 cze 2017 8:59|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

16 cze 2017 10:13

Mandat z zagranicy - jak zapłacić, by nie przepłacić

14 cze 2017 10:36

Grupa Cinkciarz.pl zapowiada Conotoxia Pay na targach E3 w Los Angeles

13 cze 2017 7:30

Aplikacja Cinkciarz.pl dostępna już dla 3 mld odbiorców dzięki 35 wersjom językowym

12 cze 2017 8:00

Premiera Conotoxia, międzynarodowej marki Cinkciarz.pl

8 cze 2017 9:58

Ile będzie kosztował funt po wyborach w Wielkiej Brytanii?

7 cze 2017 9:37

Jak Unia daje pracę 50-latkom, a Polska zaniża poziom

Atrakcyjne kursy 27 walut