Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słowacja kusi narciarzy milionowymi inwestycjami

16 lut 2017 8:22|Cinkciarz.pl

Nawet wiatr wiejący z prędkością blisko 100 km/h nie przeszkadza w kursowaniu najnowszej i najbardziej okazałej kolejki gondolowej w Tatrach. Słowacy chwalą się milionowymi inwestycjami oraz długim sezonem i zapraszają na stoki.

Parksnow Donovaly

Góry, jaskinie, kąpieliska termalne i unikatowe zabytki przyciągają turystów na Słowację przez cały rok. Jednak w Wysokich i Niskich Tatrach kulminacja sezonu przypada zwykle zimą, gdy na zboczach gór królują amatorzy jazdy na nartach i deskach snowboardowych, nie brakuje wśród nich Polaków. - W ostatnich dwóch latach nasz kraj odwiedziło około 150-170 tysięcy polskich narciarzy - mówi Jan Bosnovic, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Liczby, które robią wrażenie?

350 km tras zjazdowych (w tym 220 km ze sztucznym naśnieżaniem), 600 km szlaków dla amatorów biegówek, blisko 1000 wyciągów, 73 kolejki linowe i sezon trwający 130-160 dni (od grudnia do kwietnia) - takimi danymi Słowacy opisują stan swojej bazy narciarskiej na zimę 2016/2017.

W porównaniu np. z Austrią, gdzie znajduje się ok. 6500 km tras zjazdowych, trudno mówić o liczbach wywołujących wielkie wrażenie. Jednak Słowacja zrobiła wiele, aby zyskać w oczach zimowych turystów. - Przez osiem lat w infrastrukturę narciarską, hotele i parki termalne zainwestowaliśmy łącznie 300 mln euro. Kiedyś mieliśmy orczyki i stare kanapy, a dziś mamy najnowocześniejsze wyciągi na świecie - opowiada Jan Bosnovic.

Nową gondolą na szczyt

Najwięcej nowości narciarze zastaną w ośrodku Jasna - Chopok w Niskich Tatrach, 80 km od przejścia granicznego w miejscowości Chyżne oraz w Tatrzańskiej Łomnicy w Wysokich Tatrach, 30 km od przejścia granicznego w Łysej Polanie.

- W Jasnej inwestycja pochłonęła ponad 150 mln euro. Powstała nowa kolejka gondolowa, zmodernizowano hotele, rozpoczęła się też przebudowa centrum miejscowości z deptakiem pomiędzy hotelami Grand Jasna i Poczta a klubem muzycznym Happy End - opowiada dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Każdy z 30 nowych wagonów kolejki gondolowej w Jasnej zabiera na pokład 15 osób i wwozi na wysokość 2024 m n. p. m. w 10,5 minuty. Nowoczesnej kolejce nie przeszkadza w kursowaniu nawet wiatr wiejący z prędkością niemal 100 km/h. “W najlepszym, największym i najnowocześniejszym słowackim ośrodku narciarskim czeka 49 km tras zjazdowych. Jasna oferuje idealne warunki dla początkujących oraz wytrawnych narciarzy, snowboardzistów, freeriderów oraz skialpinistów” - zachwalają Słowacy na stronie jasna.sk.

Jeden karnet na narty i wodny świat

W najlepszych słowackich ośrodkach narciarskich skipass na sześć dni kosztuje ok. 170-190 euro. Zakup można zrealizować bez stania w kolejce poprzez stronę gopass.sk. W topowych alpejskich regionach za sześciodniowy karnet trzeba zapłacić więcej - ok. 250-400 euro. Na Słowacji o wiele tańsze niż np. we Francji czy Szwajcarii są także noclegi oraz jedzenie w sklepach i w restauracjach. Narciarzom z Polski mniej czasu i pieniędzy zabierze podróż w Tatry niż w Alpy.

Gopassy, czyli karnety na areały w Wysokich i Niskich Tatrach, upoważniają do korzystania nie tylko z wyciągów narciarskich, lecz także np. z wielkiego Aquaparku Tatralandia, gdzie można się zrelaksować w basenach lub jednej z 21 saun. Gopassy przekładają się dodatkowo na zniżki w hotelach, restauracjach i wypożyczalniach sprzętu sportowego.

Przepisy na słowackich stokach zobowiązują narciarzy poniżej piętnastego roku życia do jazdy w kaskach. Bez tego narażają się na 330 euro kary oraz zakaz korzystania z areału.

Polacy na podium

Polacy chętnie odwiedzali Słowację nie tylko ze względu na jej atrakcje, bliskie sąsiedztwo i brak bariery językowej. Kusiły także przystępne ceny. Aż nagle zimą 2009 roku... - Ruch turystyczny z Polski zmniejszył się u nas o 30-35 proc., gdy wprowadziliśmy euro - wspomina Jan Bosnovic. - Jednak w ostatnich trzech-czterech latach sytuacja wyraźnie się poprawia i Polacy wracają na słowackie stoki – dodaje.

W rekordowym dla ruchu turystycznego 2015 r. Słowację odwiedziło 1,73 mln zagranicznych gości, o ponad 17 proc. więcej niż w 2014 r. Najwięcej osób przybyło z: Czech - 29 proc., Polski - 10 proc. i Niemiec - 9 proc.

Dane z 2016 r. zapowiadały kolejny turystyczny rekord Słowacji. Wśród gości ponownie przeważali Czesi, ale udział polskich turystów wzrósł do 13 proc. Średni pobyt polskiego turysty na Słowacji ograniczał się do trzech-czterech noclegów.

- Atrakcyjność wyjazdów na Słowację zwiększyło ostatnie wzmocnienie się złotego. W lutym ub.r. za euro trzeba było zapłacić nawet 4.45 zł. Teraz kosztuje ok. 4.30 zł. W kolejnych tygodniach kurs polskiej waluty w relacji do europejskiej nie powinien się wyraźnie zmienić, co pozwoli nam zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na osobę przy zakupie karnetu i zakwaterowania - mówi Marcin Lipka, główny analityk firmy Cinkciarz.pl, internetowego serwisu wymiany waluty. Za pośrednictwem Cinkciarz.pl można wymieniać złotówki na euro 24 godziny na dobę, bezpiecznie i wg kursów korzystniejszych niż oferują banki.

Autobusem i koleją

Kierowcy powinni pamiętać, że za jazdę po słowackich autostradach trzeba płacić. Najtańsza winieta ważna przez 10 dni kosztuje 10 euro, a miesięczna - 14 euro. Bez samochodu też da się dotrzeć na Słowację. Z Krakowa i z Zakopanego do tatrzańskich kurortów oraz do największego miasta w regionie - 50-tysięcznego Popradu kursują autobusy.

Najbardziej znane turystyczne miejscowości w Wysokich Tatrach oraz Poprad łączy “elektriczka”, czyli Tatrzańska Kolej Elektryczna, a pomiędzy areałami kursują skibusy.

 

16 lut 2017 8:22|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

15 lut 2017 8:53

Już 14 licencji w USA dla spółki z grupy Cinkciarz.pl

14 lut 2017 15:11

Cinkciarz.pl sponsorem Pucharu Polski w koszykówce

10 lut 2017 12:51

Grecja znowu na krawędzi strefy euro

9 lut 2017 9:11

Trzy pomysły na walentynkowy weekend

3 lut 2017 9:24

Pomysły na walentynkowe prezenty z zagranicy

2 lut 2017 9:28

Inflacja uderzy nas po kieszeni

Atrakcyjne kursy 27 walut