Złoty pomysł na życie

24 maj 2016 10:53|Cinkciarz.pl

160 zawodników wzięło udział w organizowanych w Zielonej Górze Akademickich Mistrzostwach w Płukaniu Złota. W egzotycznej dyscyplinie oprócz Polaków rywalizowali m.in. zawodnicy z Czech, Gruzji i Wietnamu.

Była to już trzecia edycja Międzynarodowych Akademickich Mistrzostw w Płukaniu Złota. Tegoroczna impreza trwała dwa dni, a medale wręczono w czterech kategoriach. - Ok. 30 proc. uczestników to osoby z doświadczeniem w płukaniu złota. Połknęli złotego bakcyla na naszych poprzednich imprezach i dzisiaj biorą udział nie tylko w polskich, ale i w międzynarodowych zawodach - z entuzjazmem opowiada główny organizator mistrzostw, dr inż. Dariusz Michalski, na co dzień prodziekan ds. studenckich Wydziału Mechanicznego UZ, prywatnie aktywny zawodnik i promotor płukania złota.

- Za tydzień wybieram się na Mistrzostwa Polski w Złotoryi - deklaruje Minh Khue Phan, pochodzący z Wietnamu student fizyki, zdobywca srebrnego medalu w kategorii Open. - Miałem dzisiaj ambicje na zajęcie pierwszego miejsca, ale rywalizacja z doświadczonymi zawodnikami jest wymagająca - podkreśla Phan. Bardziej na luzie do płukania złota podchodzi Urszula Góral, triumfatorka zawodów w kategorii pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pani Urszula, na co dzień zatrudniona w sekretariacie Instytutu Budownictwa, wylicza przyczyny powodujące, że płukanie złota to przede wszystkim przyjemna forma rekreacji. - To wspaniały sposób na spędzenie weekendu. Zamiast siedzieć w domu, można poczuć sportowe emocje, spotkać bardzo sympatycznych ludzi i dowiedzieć się czegoś o złocie - mówi. Pytana o udział w kolejnych edycjach mistrzostw nie ma wątpliwości. - Oczywiście - odpowiada. Czy obroni tytuł mistrzowski? - Postaram się! - śmieje się.

Prowadzący zawody, Tomasz Antosiak z Polskiego Bractwa Kopaczy Złota ze Złotoryi, podkreślał poznawcze walory płukania złota. - Słowo “złoto” działa na wyobraźnię. Sam płuczę od 25 lat i dzięki tej pasji zwiedziłem masę mało znanych, inspirujących miejsc. Płukanie złota to aktywność popularna na całym świecie, od USA i Kanady, przez RPA, po Polskę.

Zielonogórskie zawody miały charakter piknikowy i popularyzatorski. Impreza odbyła się dzięki wsparciu lokalnych firm, fundatorem nagród dla zwycięzców i podarunków dla wszystkich uczestników był Cinkciarz.pl, serwis wymiany walut online. - Na międzynarodowych imprezach praktyczne podarunki dla uczestników są już standardem. Dlatego cieszymy się ze współpracy ze sponsorami i ze wsparcia, którego nam udzielili. Chcemy w nadchodzących latach rozwijać nasze zawody. Szczególnie zależy nam na wyjściu poza środowisko akademickie, do mieszkańców miasta - tłumaczy dr inż. Michalski. Najbliższa ważna impreza związana z płukaniem złota już w przyszły weekend w Złotoryi, gdzie odbędą się XIII Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski w tej dziedzinie.

24 maj 2016 10:53|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

24 maj 2016 10:44

Nowe aplikacje mobilne od Cinkciarz.pl

19 maj 2016 16:03

Konferencja Google na żywo w Zielonej Górze. Jak to możliwe? [WIDEO]

18 maj 2016 10:43

Lekki wydatek na ciężkie brzmienia, czyli czeski Brutal Assault po kosztach

13 maj 2016 9:22

Konferencja Google I/O Extended 2016 Zielona Góra

12 maj 2016 17:13

Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s? [ANALIZA CINKCIARZ.PL]

12 maj 2016 10:52

Polskie hity eksportowe, czyli wózki dziecięce, zabawki i gry

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat