Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty pomysł na życie

24 maj 2016 10:53|Cinkciarz.pl

160 zawodników wzięło udział w organizowanych w Zielonej Górze Akademickich Mistrzostwach w Płukaniu Złota. W egzotycznej dyscyplinie oprócz Polaków rywalizowali m.in. zawodnicy z Czech, Gruzji i Wietnamu.

Była to już trzecia edycja Międzynarodowych Akademickich Mistrzostw w Płukaniu Złota. Tegoroczna impreza trwała dwa dni, a medale wręczono w czterech kategoriach. - Ok. 30 proc. uczestników to osoby z doświadczeniem w płukaniu złota. Połknęli złotego bakcyla na naszych poprzednich imprezach i dzisiaj biorą udział nie tylko w polskich, ale i w międzynarodowych zawodach - z entuzjazmem opowiada główny organizator mistrzostw, dr inż. Dariusz Michalski, na co dzień prodziekan ds. studenckich Wydziału Mechanicznego UZ, prywatnie aktywny zawodnik i promotor płukania złota.

- Za tydzień wybieram się na Mistrzostwa Polski w Złotoryi - deklaruje Minh Khue Phan, pochodzący z Wietnamu student fizyki, zdobywca srebrnego medalu w kategorii Open. - Miałem dzisiaj ambicje na zajęcie pierwszego miejsca, ale rywalizacja z doświadczonymi zawodnikami jest wymagająca - podkreśla Phan. Bardziej na luzie do płukania złota podchodzi Urszula Góral, triumfatorka zawodów w kategorii pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pani Urszula, na co dzień zatrudniona w sekretariacie Instytutu Budownictwa, wylicza przyczyny powodujące, że płukanie złota to przede wszystkim przyjemna forma rekreacji. - To wspaniały sposób na spędzenie weekendu. Zamiast siedzieć w domu, można poczuć sportowe emocje, spotkać bardzo sympatycznych ludzi i dowiedzieć się czegoś o złocie - mówi. Pytana o udział w kolejnych edycjach mistrzostw nie ma wątpliwości. - Oczywiście - odpowiada. Czy obroni tytuł mistrzowski? - Postaram się! - śmieje się.

Prowadzący zawody, Tomasz Antosiak z Polskiego Bractwa Kopaczy Złota ze Złotoryi, podkreślał poznawcze walory płukania złota. - Słowo “złoto” działa na wyobraźnię. Sam płuczę od 25 lat i dzięki tej pasji zwiedziłem masę mało znanych, inspirujących miejsc. Płukanie złota to aktywność popularna na całym świecie, od USA i Kanady, przez RPA, po Polskę.

Zielonogórskie zawody miały charakter piknikowy i popularyzatorski. Impreza odbyła się dzięki wsparciu lokalnych firm, fundatorem nagród dla zwycięzców i podarunków dla wszystkich uczestników był Cinkciarz.pl, serwis wymiany walut online. - Na międzynarodowych imprezach praktyczne podarunki dla uczestników są już standardem. Dlatego cieszymy się ze współpracy ze sponsorami i ze wsparcia, którego nam udzielili. Chcemy w nadchodzących latach rozwijać nasze zawody. Szczególnie zależy nam na wyjściu poza środowisko akademickie, do mieszkańców miasta - tłumaczy dr inż. Michalski. Najbliższa ważna impreza związana z płukaniem złota już w przyszły weekend w Złotoryi, gdzie odbędą się XIII Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski w tej dziedzinie.

24 maj 2016 10:53|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

24 maj 2016 10:44

Nowe aplikacje mobilne od Cinkciarz.pl

19 maj 2016 16:03

Konferencja Google na żywo w Zielonej Górze. Jak to możliwe? [WIDEO]

18 maj 2016 10:43

Lekki wydatek na ciężkie brzmienia, czyli czeski Brutal Assault po kosztach

13 maj 2016 9:22

Konferencja Google I/O Extended 2016 Zielona Góra

12 maj 2016 17:13

Jak złoty zareaguje na decyzję Moody’s? [ANALIZA CINKCIARZ.PL]

12 maj 2016 10:52

Polskie hity eksportowe, czyli wózki dziecięce, zabawki i gry

Atrakcyjne kursy 27 walut