Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

"Delikatne zaniedbania" Rajana osłabią rupię do 70* do grudnia

15 kwi 2016 12:38|Cinkciarz.pl

Autor: Bloomberg.com
Adres: http://www.bloomberg.com/forecaster-sees-rajan-benign-neglect-weakening-rupee-to-70
Data publikacji: 12.04.2016

Topowy analityk indyjskiej rupii twierdzi, że szef tamtejszego banku centralnego, Raghuram Rajan, pozwoli w tym roku na zejście waluty do rekordowo niskich poziomów, aby zatrzymać kryzys w eksporcie.

Według Credit Agricole CIB, które najtrafniej przewidywało kurs tej waluty w ankiecie Bloomberga przez ostatnie 12 miesięcy, rupia osłabi się o 5 proc. do bezprecedensowego poziomu 70 rupii za dolara do końca roku. Cinkciarz.pl i BMO Capital Markets, które w tym zestawieniu zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce przewidują ten spadek wartości 68 do grudnia tego roku. Waluta osłabiła się o 0.5 procenta do poziomu 66.5050 w 2016, tracąc tym samym na wartości 32 proc. przez ostatnie 5 lat.

Wykres

  • Źródło: Bloomberg.com

“Prezes Rajan “delikatnie zaniedbuje” rupię do momentu gwałtownego spadku, który jak na razie nie nastąpił” – powiedział Dariusz Kowalczyk, starszy strateg ds. rynków wschodzących w hongkońskim Credit Agricole. “Mówiąc wprost, wierzę, że Rajan chce słabszej waluty, ale się do tego nie przyzna. Woli raczej stymulować wzrost przez zwiększanie eksportu przez deprecjację rupii niż zwiększając popyt w kraju przez obniżanie stóp procentowych”.

”Mój sąsiad żebrak”

Rajan, który w ubiegłym miesiącu sprzeciwiał się strategii konkurencyjnych dewaluacji rodem z gry karcianej “mój sąsiad żebrak”, może zaakceptować dalsze osłabienie względem dolara, jako że wskaźniki banku centralnego pokazują umocnienie wobec walut głównych partnerów handlowych Indii. Psuje to konkurencyjność eksportu Indii, który zmniejszał się przez 15 miesięcy z rzędu. W tym samym czasie odbicie w cenach ropy grozi pobudzeniem inflacji i ograniczeniem zasięgu Banku Centralnego Indii do pobudzenia wzrostu przez dalsze cięcia stóp procentowych.

Podczas gdy rupia jest najgorszą azjatycką walutą w tym roku w stosunku do dolara, była przewartościowana o 21 proc. względem kursów walut sześciu największych partnerów handlowych Indii w na końcu marca według indeksu wyliczanego przez RBI, ważonego udziałem w handlu zagranicznym RBI (Reserve Bank of India).

“RBI jest uważne w sprawie względnej wartości rupii ze względu na troskę o konkurencyjność eksportu” – powiedział Kowalczyk. “Słabe wyniki w eksporcie stanowiły groźbę dla indyjskiej gospodarki, a RBI z pewnością będzie tolerować deprecjację rupii w celu pomocy eksporterom tak długo, jak ta deprecjacja jest uporządkowana”. Mediana oczekiwań w stosunku do indyjskiej waluty w ankiecie Bloomberga, w której wzięło udział 35 ekonomistów, to osłabienie względem dolara do poziomu 68 za dolara do 31 grudnia.

Marcowe odbicie

Cinkciarz.pl przewiduje, że rupia wzmocni się do poziomu 65 za dolara do sierpnia, jako że deficyt rachunku bieżącego w Indii pozostaje pod kontrolą, by później osłabić się do poziomu zgodnego z konsensusem w czwartym kwartale. Waluta wzmocniła się o 3.3 proc. w marcu, co stanowiło najlepszy wynik od września 2013 roku. Wynikało to z zobowiązania rządu do utrzymania dyscypliny fiskalnej, powodując przy tym napływ kapitału do lokalnych akcji w wysokości 4.1 mld dol.

“Dalsze osłabienie jest spowodowane spodziewaną siłą dolara pod koniec roku” – powiedział Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl z Warszawy. “Jednak nie jest to rezultat słabości indyjskiej waluty albo luźnej polityki monetarnej”.

Deficyt w najszerszej mierze handlu skurczył się do 7.1 mld dol. w ciągu trzech miesięcy do grudnia z 8.7 mld dol. w poprzednim kwartale, czyli więcej niż dwukrotność mediany ankiety Bloomberga zestawiającej typy 15 ekonomistów, która przewidywała 3 mld dol. Deficyt wyniósł 1.3 proc. produktu krajowego Indii. Cinkciarz.pl spodziewa się, że zmniejszy się ona do 1 proc. w ciągu kolejnych kilku kwartałów.

Ryzyko Fed

Deficyt na rachunku obrotów bieżących jest w dużej mierze wyrównywany przez napływ kapitału portfelowego, które mogłyby zniknąć, jeśli Fed podniesie stopy procentowe według Credit Agricole. Bank spodziewa się, że podniesienie cen ropy sprawi wzrost kosztów indyjskiego importu i zwiększy deficyt handlowy, osłabiając tym samym rupię. Światowe fundusze zredukowały obecność indyjskich papierów o 45 mld rupii (678 mln dol.) w tym roku z powodu luzowania monetarnego przez Rajana, które zmniejszyły ich atrakcyjność.

Rupia jest “szczególnie podatna na podniesienie stóp przez Fed, których spodziewamy się dwóch w tym roku , oraz w rezultacie aprecjację dolara” – powiedział Kowalczyk. “Niedawny wzrost rupii względem dolara zdaje się być zakończony, zostawiając walutę podatną na korektę”.

* wartości podane za 1 USD

15 kwi 2016 12:38|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

8 kwi 2016 17:57

Sztuka przewidywania kursu brazylijskiej waluty z odległości 10 tys. km

31 mar 2016 14:18

GOŚĆ RAFAŁA IRZYŃSKIEGO: Dominik Lewandowski, CRIBIS.pl

18 sty 2016 10:21

Obawy S&P nie tylko o Polskę. Co ze złotym?

4 sty 2016 14:53

Jak Zielona Góra weszła do NBA

23 gru 2015 15:09

Nawet gdyby benzyna na świecie była za darmo, to Polacy płaciliby 3 zł/litr

18 gru 2015 16:34

Znamy najlepszych menedżerów 2015. Jest wśród nich prezes zielonogórskiego Cinkciarza

Atrakcyjne kursy 27 walut