Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Sztuka przewidywania kursu brazylijskiej waluty z odległości 10 tys. km

8 kwi 2016 17:57|Cinkciarz.pl

Autor: Bloomberg.com
Adres: http://www.bloomberg.com/the-art-of-calling-brazil-s-currency-rally-from-6-700-miles-away
Data publikacji: 08.04.2016

Strateg w Toskanii, prognosta z Warszawy i analityk ze Sztokholmu to dowód na to, że można obserwować rynek zbyt uważnie.

Co ci trzej mężczyźni mają wspólnego? Lepiej poradzili sobie z prognozowaniem kursów brazylijskiego reala z odległości przeszło 10 tys. km, który był w pierwszym kwartale światowe rekordy, niż ich odpowiednicy bliżej Sao Paolo, zaaferowani protestami i polityczną polemiką. Włoskie MPS Capital Services, szwedzki Skandinaviska Enskilda Banken i polski Cinkciarz.pl wykazały się najcelniejszymi prognozami w kwartalnych rankingach Bloomberga, pokonując grupy o dużo większym doświadczeniu w regionie i zespołem na miejscu.

To, czym wyróżnia się to trio, to nie tylko pozorny brak związku z Brazylią – dwóch z trzech najlepszych analityków nigdy nie odwiedziło tego kraju Ameryki Południowej – ale źródło, z którego wzięli swoje tropy. MPS Capital Services, SEB i Cinkciarz.pl w dużej mierze zignorowali codzienne zamieszanie w polityce, które sprawiło, że brazylijskie rynki stały się najbardziej zmiennymi na świecie. Zamiast tego zestawili kraj z pozostałymi rynkami wschodzącymi, państwami polegającymi na surowcach, których losy bardziej przypominają sytuację w Chinach.

Wszyscy trzej analitycy spodziewają się, że do końca roku real wzmocni się, gdyż zarówno sytuacja Chin, jak i brazylijskiej gospodarki, pogarszają się.

„Czasami bycie na zewnątrz pomaga” – mówi Antonio Cesarano, szef rynkowej strategii w MPS Capital Services, którego zespół z średniowiecznego, włoskiego miasta Siena przewidział pod koniec ubiegłego roku wzrost reala w pierwszym kwartale. „Z naszego punktu widzenia istniał przesadzony pesymizm w sprawie rynków wschodzących, a w szczególności Brazylii”.

Wewnętrzne zamieszanie

Wartość brazylijskiego reala wzrosła o 10 proc. w pierwszym kwartale, w dalszej części miesiąca oddając część wzrostów. Obniżyła się o 1.3 proc., do 3.6888 reala za dolara w czwartek.

Łatwo jest zrozumieć, jak ktoś śledzący na bieżąco polityczną sagę w Brazylii mógł zostać zmylony przez detale. Prezydent Dilma Rousseff walczy o polityczne przetrwanie i o zebranie ilości głosów w senacie, która pozwoli na odsunięcie impeachmentu. Rozległy skandal korupcyjny, który uderzył w politycznych i gospodarczych przewódców, nie zdaje się maleć, a nowe zarzuty i aresztowania pojawiają się każdego dnia. Brazylia cały czas pogłębia największą recesję w tym stuleciu, a dziura w krajowym budżecie wzrosła o 11 proc. PKB.

Zmieniające się prognozy

Per Hammarlund, szef strategów rynków wschodzących w SEB w Sztokholmie, powiedział, że formułowanie prognoz walutowych na podstawie polityki nie ma sensu – za dużo w tym niepewności.

„Sytuacja zmienia się zbyt szybko” – powiedział Hammarlund, jedyny z analityków, który był w Brazylii i zajmował się tamtejszą walutą przez ponad dekadę. „Nie możemy wciąż zmieniać naszych przewidywań”.

Wbrew tej ponurej atmosferze, wielu obserwatorów rynku liczy, że nowy rząd w Brazylii może przynieść nadzieję na poprawę. Podczas gdy euforia otaczająca możliwy impeachment pomogła napędzić dziesięcioprocentowy wzrost reala w tym kwartale, impet stracił na sile. Jak tłumaczy Cesarano, w gruncie rzeczy Brazylia jest zależna od cen surowców.

„Kwestia surowców powinno być powinna wzmocnić się w drugim kwartale i nadal wspierać reala”- powiedział Cesarano, który przewiduje wzmocnienie waluty do 3.5 jednostek za dolara do końca połowy roku.

Wahania cen

Perspektywy Brazylii, jak w przypadku reszty rynków wschodzących, są znacznie zależne od Chin i staraniach tego kraju na przywrócenie wzrostu gospodarczego. Oznaki skutecznego stymulowania gospodarki pomogły osiągnąć wzrost indeksu surowców S&P GSCI o 3.8 proc. w pierwszej kwarcie, podczas gdy wynik koszyka 20 krajów rozwijających się wzrósł o 5 proc.

Marcin Lipka, analityk rynków Cinkciarz.pl również uważa, że trajektoria reala będzie ściśle związana z surowcami. Są one odpowiedzialne za ponad połowę brazylijskiego eksportu, podczas gdy firmy polegające na tym sektorze stanowią jedną piątą benchmarku giełdowego indeksu Ibovespa.

„Widzimy postępującą, silną zmienność na realu” – powiedział Lipka, który opisuje brazylijską walutę od półtorej roku. Waluta ta ma być napędzana przez „zarówno zewnętrzne wyniki, jak sytuacja Chin i ceny surowców, jak i lokalne czynniki polityczne”.

SEB i MPS Capital Services przewidują kurs reala tak samo – 3.9 jednostek za dolara, podczas gdy Cinkciarz.pl prognozuje go na poziomie 4.

8 kwi 2016 17:57|Cinkciarz.pl

Zobacz również:

31 mar 2016 14:18

GOŚĆ RAFAŁA IRZYŃSKIEGO: Dominik Lewandowski, CRIBIS.pl

18 sty 2016 10:21

Obawy S&P nie tylko o Polskę. Co ze złotym?

4 sty 2016 14:53

Jak Zielona Góra weszła do NBA

23 gru 2015 15:09

Nawet gdyby benzyna na świecie była za darmo, to Polacy płaciliby 3 zł/litr

18 gru 2015 16:34

Znamy najlepszych menedżerów 2015. Jest wśród nich prezes zielonogórskiego Cinkciarza

14 gru 2015 16:26

Cinkciarz.pl nastawia się na polskich emigrantów w zagranicznej ekspansji

Atrakcyjne kursy 27 walut