Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Bankowy gigant z własną kryptowalutą!

19 lut 2019 14:31|Bartosz Grejner

W połowie lutego jeden z największych banków – amerykański J.P. Morgan Chase ujawnił światu, że stworzył własną kryptowalutę JPM Coin. To może przynieść przełom w systemie bankowości – pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

W najbliższych miesiącach JPM Coin wejdzie w fazę prób i będzie wykorzystywany tylko do niewielkiej części transakcji amerykańskiego banku. Potencjał jednak jest ogromny. Według danych J.P. Morgan Chase pod koniec czwartego kwartału ub.r. zarządzał on aktywami (AuM) o wartości ok. 2 bilionów dolarów. Z kolei CNBC podaje, że codziennie transferuje on dla największych korporacji więcej niż 6 bln dol. Dla porównania kapitalizacja całego rynku kryptowalut wynosi obecnie ok. 134 mld dol., czyli tylko niewielką część tego, czym zarządza bank.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Umara Farooqa, szefa projektów blockchain w J.P. Morgan, cytowanego przez CNBC, kryptowaluta banku zyska trzy zastosowania. Będą to płatności dla dużych, korporacyjnych klientów, a także transakcje na papierach wartościowych oraz usługi skarbowe dla największych klientów banku. Klienci indywidualni prawdopodobnie nigdy nie będą mieli z nią do czynienia.

JPM Coin nie jest zresztą typową kryptowalutą. Zarówno pośrednikiem, jak i nadzorcą transakcji pozostaje tu bank, a to m.in. brak tych cech wyróżnia zdecydowaną większość kryptowalut na rynku. Produkt amerykańskiego banku jest w założeniu podobny do tzw. stablecoina – jednostka JPM Coina ma wartość jednego dolara.

Czy wprowadzenie przez J.P. Morgan Chase własnej wewnętrznej kryptowaluty jest pozytywne dla rynku zdecentralizowanych kryptowalut? Z jednej strony taki ruch dużej instytucji finansowej, której klientami są największe firmy w USA, jest pozytywny dla kryptowalut. Najprawdopodobniej bowiem cementuje on miejsce kryptowalut w globalnym systemie bankowym. Z drugiej strony kryptowaluty wykorzystywane w systemie bankowym będą najprawdopodobniej stosunkowo hermetyczne i odizolowane od rynku innych kryptowalut.

Może to z czasem wysysać dużą część potencjału kryptowalut jak bitcoin, ethereum i innych altcoinów, a największe instytucje finansowe mogą przejąć większość przepływów, również tych detalicznych. W efekcie „tradycyjne” kryptowaluty mogłyby stać się relatywnie niszowe, a ich liczba zacznie drastycznie spaść – dzisiaj jest ich ponad dwa tysiące. To oczywiście bardzo skrajny scenariusz i niekoniecznie musi się sprawdzić. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak powiedzieć, że fundamentalne zmiany dla kryptowalut są już tuż za rogiem. W krótkim okresie informacja o bankowej kryptowalucie może pozytywnie oddziaływać na ceny, gdyż rynek długo czekał na jakikolwiek bodziec, który mógłby wyrwać go z letargu. W perspektywie jednak roku czy kilku lat kryptowaluty, jakie znamy dzisiaj, mogą czekać znaczne zmiany.

19 lut 2019 14:31|Bartosz Grejner

Zobacz również:

19 lut 2019 13:08

Silny rynek pracy na Wyspach (komentarz walutowy z 19.02.2019)

18 lut 2019 17:36

Spokojny poniedziałek, ale wahania mogą się zwiększyć (popołudniowy komentarz walutowy z 18.02.2019)

18 lut 2019 13:15

Za mało kluczowych impulsów (komentarz walutowy z 18.02.2019)

15 lut 2019 16:26

Duże wahania na koniec tygodnia (popołudniowy komentarz walutowy z 15.02.2019)

15 lut 2019 11:51

Inflacja w Polsce najniższa od 2016 r. (komentarz walutowy z 15.02.2019)

14 lut 2019 15:33

Nieoczekiwane osłabienie dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 14.02.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut