Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Impuls z Ameryki w rocznicę rekordu bitcoina

17 gru 2018 15:45|Bartosz Grejner

Dokładnie rok temu bitcoin kosztował 20 tys. dolarów. Z rekordowego poziomu upadł nisko i dziś jest wart sześć razy mniej. Czy najpopularniejsza kryptowaluta osiągnęła dno, od którego zdoła się odbić? – pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

W piątek na wielu giełdach notowania bitcoina spadły do poziomu ok. 3,2 tys. dolarów. Było to najmniej od połowy września ub.r. W poniedziałek po południu cena wzrosła do 3,5 tys. dol. To jednak nieporównywalnie mniej niż np. w połowie listopada, kiedy odnotowaliśmy wartość 6,5 tys. Nie wspominając już o poziomie sprzed dokładnie 12 miesięcy, kiedy na wielu giełdach notowania przekroczyły 20 tys. dol.

Rok niespełnionych nadziei i upadku

Co się więc stało przez ten ostatni rok? Czynników, które spowodowały spadek, było wiele. Chodzi o m.in. spektakularne ataki hakerów na giełdy, zaostrzenie przepisów czy też zakaz obrotu kryptowalutami w niektórych krajach, ale także o brak regulacji i instrumentów finansowych zwiększających zaangażowanie instytucji finansowych w kryptowaluty. Generalny powód drastycznej przeceny bitcoina, a także innych kryptowalut, można jednak sprowadzić do jednego: zbyt wygórowane oczekiwania.

Po medialnej hossie kryptowalutom zwiastowano świetlaną przyszłość. Szacunki bitcoina w przedziale 50-100 tys. nie wydawały się wtedy abstrakcją, tylko kwestią czasu.

Wybujałe nadzieje dosyć szybko zaczęły zderzać się z rzeczywistością. Nie nastąpiła powszechnie oczekiwana adaptacja kryptowalut do codziennego użytku. Posypały się za to ataki hakerskie, np. typu ransomware. Straty sięgały setek milionów dolarów.

W obecnym stadium, w jakim znajdują się kryptowaluty, szanse powrotu na ścieżkę wzrostu nie zależą od inwestorów detalicznych, ale od instytucjonalnych. Żeby jednak do tego doszło, rynek musiałby zostać bardziej uregulowany, by instytucje finansowe czuły się bezpiecznie, przesuwając część swoich środków ze standardowych klas aktywów w kryptowaluty. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o USA, za co odpowiedzialny jest głównie SEC (odpowiednik polskiego KNF).

Ważny awans w Białym Domu

Choć SEC jest niezależną instytucją państwową, to coś istotnego dla kryptowalut wydarzyło się w Białym Domu. Prezydent Donald Trump mianował Micka Mulavaneya na nowego szefa sztabu (od początku 2019 r.). Mulavaney jest jedną z osób, które aktywnie pracowały przy założeniu Blockchain Caucus w amerykańskim Kongresie. Mowa o grupie ustawodawców zajmujących się m.in. zmianami prawnymi w kontekście upowszechnienia się obrotu kryptowalutami.

M.in. dlatego pierwszy kwartał przyszłego roku może okazać się dużo lepszy zarówno dla bitcoina, jak i innych kryptowalut. Mulavaney wprawdzie nie będzie miał praktycznie żadnej bezpośredniej mocy sprawczej nad nowymi regulacjami. Jednak jego wpływ może okazać się niewielkim, ale istotnym bodźcem, którego potrzebował rynek kryptowalut, by obudzić się z marazmu.

17 gru 2018 15:45|Bartosz Grejner

Zobacz również:

17 gru 2018 12:54

Dane poniżej oczekiwań, ale euro niewzruszone (komentarz walutowy z 17.12.2018)

14 gru 2018 16:24

Pokaz siły dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 14.12.2018)

14 gru 2018 11:56

Słabe dane ze strefy euro (komentarz walutowy z 14.12.2018)

13 gru 2018 17:06

Jakie zmiany po konferencji EBC? (popołudniowy komentarz walutowy z 13.12.2018)

13 gru 2018 13:13

EBC w centrum uwagi (komentarz walutowy z 13.12.2018)

12 gru 2018 16:25

Duże wahania funta (popołudniowy komentarz walutowy z 12.12.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut