Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara spychany przez Fed, funt i frank czekają na Bank Anglii i SNB (komentarz z 21.03.2024)

21 mar 2024 8:43|Bartosz Sawicki

Kurs dolara spada po posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Negatywnie na USD wpływa utrzymanie prognoz FOMC zakładających, że w tym roku powinno dojść do trzech obniżek stóp procentowych. Szef Fed zdawał się także bagatelizować wysokie odczyty inflacji na starcie roku i przekonywać, że trend slabnięcia wzrostu cen nadal obowiązuje. W rezultacie EUR/USD zawrócił ponad 1,09 i zmierza do szczytów z pierwszej części miesiąca, a USD/PLN spada pod 3,95. EUR/PLN w czwartkowy poranek jest w okolicy 4,31. W czwartek maraton posiedzeń banków centralnych będzie kontynuowany. Choć inflacja w Szwajcarii jest pod kontrolą, to SNB (09:30) z pierwszą obniżką powinien zaczekać do czerwca. Może to (na moment) wspomóc franka obecnie wycenianego na 4,45. Z kolei w powietrzu może wisieć dalsze stopniowe łagodzenie nastawienia przez Bank Anglii (13:00), które znajdzie odzwierciedlenie w pojawieniu się pierwszego głosu za obniżką. Funt jest w mniejszym stopniu oswojony z perspektywą obniżek, co z czasem powinno zepchnąć GBP/PLN pod 5,0. Dziś jednak na fajerwerki raczej nie ma co liczyć.

Kurs dolara spychany przez Fed, funt i frank czekają na Bank Anglii i SNB; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: Fed niewzruszony podbiciem inflacji uderza w USD
  2. Dolar: Fed wciąż szykuje się na trzy obniżki w 2024 r.

Dolar: Fed niewzruszony podbiciem inflacji uderza w USD

Rezerwa Federalna utrzymała koszt pieniądza w przedziale 5,25-5,50 proc. Ostatnią zmianą stóp procentowych w USA była ich podwyżka do najwyższego od przeszło dwóch dekad poziomu z lipca ub. r. Kolejnym ruchem amerykańskich władz monetarnych będzie obniżka. Na starcie roku rynki miały nadzieję, że nastąpi ona w marcu. Członkowie FOMC od tego czasu skutecznie wylali jednak zimny prysznic na rozgrzane głowy inwestorów.Urealnieniu ewidentnie przesadzonych oczekiwań odnośnie do terminu rozpoczęcia i skali zbliżającego się luzowania polityki pieniężnej sprzyjały też dane makroekonomiczne.

Kursy walut, kurs złotego do dolara i euro, wykres USDPLN (USD/PLN) i EURPLN (EUR/PLN); źródło: Bloomberg

Zdecydowanie osłabł strach przed recesją, gospodarka zdaje się zmierzać w kierunku tzw. miękkiego lądowania. W styczniu i lutym dezinflacja straciła impet, a rynek pracy nie słabnie na tyle szybko, by sugerować pośpiech. W rezultacie z wyceny obniżek w 2024 r. w kilkanaście tygodni wyparowało łącznie aż kilkadziesiąt pb cięć. Inwestorzy przestali spodziewać się aż 6-7 obniżek, a ich oczekiwania zostały uspójnione z prognozami Fed zakładającymi w grudniu 3 redukcje. Sprzyjało to odbiciu kursu dolara po przecenie z końcówki ubiegłego roku.

Inflacja w USA, dynamika CPI i wskaźnika bazowego r/r; źródło: Bloomberg

Na początku miesiąca z ust szefa Fed podczas cyklicznego sprawozdania przed Kongresem USA padła ważna sugestia. Jerome Powell stwierdził wówczas, że większość decydentów jest bliska uzyskania przekonania o możliwości bezpiecznego luzowania. Przed dzisiejszą decyzją za najbardziej realny termin pierwszej redukcji uznawano posiedzenie zaplanowane na 12 czerwca. Takiemu scenariuszowi przypisywano około 60 proc. prawdopodobieństwo. Wydźwięk komunikatu FOMC, treść nowych projekcji i komentarze Jerome Powella na konferencji prasowej nie wstrząsnęły rynkową wyceną ścieżki stóp procentowych. Wzrost prawdopodobieństwa czerwcowej obniżki do prawie 70 proc. przełożył się na odwrót od dolara, wypchnął też S&P500 na historyczne szczyty i ponad 5200 pkt.

Dolar: Fed wciąż szykuje się na trzy obniżki w 2024 r.

Tradycyjnie najuważniej śledzone były prognozy optymalnego poziomu stóp procentowych w oczach członków FOMC. Mediana oczekiwań decydentów odnośnie do liczby cięć w 2024 r. nie przesunęła się z trzech na dwie obniżki. Taka zmiana wisiała w powietrzu, gdyż wystarczyłaby do niej zmiana zdania przez zaledwie dwóch przedstawicieli władz monetarnych. Jej brak, pomimo dwóch wysokich odczytów inflacji z rzędu, przesądził o odbiorze marcowego posiedzenia. Nic nie będzie mieć takiej mocy jak dane napływające wiosną z gospodarki.

Prognozy Fed, projekcje FOMC poziomu stóp (dot plot); źródło: Bloomberg

Powrót inflacji na ścieżkę szybkich spadków przesądzi o szybkim rozpoczęciu obniżek. Kilkanaście tygodni temu zbyt wygórowane oczekiwania inwestorów odnośnie do skali zbliżającego się luzowania okazały się paliwem do odbicia amerykańskiej waluty. Obecna wycena ogranicza prawdopodobieństwo powtórzenia się takiego scenariusza. Prognozy walutowe fintechu Cinkciarz.pl zakładają, że trend spadkowy w notowaniach dolara ulegnie wznowieniu pod wpływem nieuniknionego rozpoczęcia przez Fed luzowania oraz słabnięcia rynku pracy i tempa wzrostu gospodarczego. USD/PLN na koniec roku powinien znajdować się w okolicy 3,65.

21 mar 2024 8:43|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 mar 2024 9:58

Kurs dolara gubi impet przed Fed, kurs euro zatrzymał się przy 4,32 (komentarz z 20.03.2024)

19 mar 2024 8:15

Złoty wciąż w korekcie, kurs euro 1 proc. nad dnem. Jen tonie choć Bank Japonii podniósł stopy

15 mar 2024 10:57

Złoty nie idzie za ciosem. Kurs euro blisko 4,30, kurs dolara z tygodniowym wzrostem (komentarz z 15.03.2024)

13 mar 2024 8:28

Kurs dolara bez werwy pomimo wysokiej inflacji w USA. EUR/PLN pozostał pod 4,30, kursy walut krążą nad dołkami (komentarz z 13.03.2024)

Atrakcyjne kursy 27 walut