Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro drugi raz odbija się od 4,48 zł, kurs dolara najwyżej w tym kwartale (komentarz z 25.05.2023)

25 maj 2023 11:24|Bartosz Sawicki

Kurs dolara w relacji do głównych walut rośnie do wielotygodniowych szczytów. EUR/USD jest najniżej w tym kwartale dzięki wyparowaniu przekonania, że Fed będzie szybko i ostro ciąć stopy, co zbiega się z fatalną serią informacji z europejskich gospodarek. W rezultacie USD/PLN przyciągany jest do 4,20. Silniejszy dolar i nasilenie się obaw o wzrost gospodarczy u głównych partnerów handlowych Polski mogą sprzyjać wyhamowaniu zniżki kursu euro. Wczoraj EUR/PLN na moment ponownie naruszył 4,48 i osiągnął dwuletnie minima, lecz notowania szybko powróciły w okolice 4,50. Frank wyceniany jest na ok. 4,63 zł, a GBP/PLN rośnie do 5,20, czyli połowy 10-groszowego przedziału notowań kursu funta obowiązującego w minionym miesiącu. Porozumienie dotyczące warunków podniesienia limitu zadłużenia USA nie zostało osiągnięte, ale negocjacje są kontynuowane.

Kurs euro odbił od 4,55, ale EUR/PLN traci spadkowy impet przy 4,48; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: EUR/PLN znów zawrócił przy 4,48
  2. Dolar: urealnienie wyceny polityki Fed spycha EUR/USD i winduje USD/PLN
  3. Euro: Niemcy w technicznej recesji

Złoty: EUR/PLN znów zawrócił przy 4,48

Potwierdza się ocena, że kurs euro może w najbliższym czasie mieć problem z trwałym sforsowaniem dołków z ubiegłego roku i przebiciem 4,48. W bieżącym środowisku, na które składają się niepewność odnośnie do limitu zadłużenia USA, zyskującego dolara i słabych danych zarówno z Eurolandu, jak i Chin za prawdopodobny krótkoterminowy scenariusz dla notowań EUR/PLN, postrzegamy wykrystalizowanie się przedziału wahań wokół 4,50.

Sygnałem do głębszej przeceny złotego byłoby dopiero wyjście ponad ubiegłotygodniowe szczyty kursu euro leżące w okolicy 4,55 zł. Prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładają, że na koniec kwartału kurs euro będzie kilka groszy wyżej niż obecnie, a USD/PLN przy 4,20. W drugiej części roku złoty powinien jednak powracać na wzrostową ścieżkę, a kurs dolara kontynuować długoterminowy trend spadkowy.

Dolar: urealnienie wyceny polityki Fed spycha EUR/USD i winduje USD/PLN

Kurs dolara w relacji do głównych walut rośnie do pułapów najwyższych od dwóch miesięcy, a EUR/USD osuwa się w kierunku 1,07. Jednym z filarów tej tendencji przekładającej się na wzrost kursu USD/PLN w kierunku 4,20 jest to, że w minionych trzech tygodniach postrzeganie zamierzeń Rezerwy Federalnej wywróciło się do góry nogami. Istotny rolę odegrały krzepiące sygnały z amerykańskiej gospodarki. Zgodnie z protokołem majowego posiedzenia FOMC część decydentów uważa, że inflacja hamuje za wolno i może być konieczne dalsze zacieśnianie.

Kurs dolara, USD na tle wyceny poziomu stóp Fed; źródło: Bloomberg

Po ostatnim wystąpieniu z ubiegłego piątku Jerome'a Powella, w którym szef Fed optował za pauzą w cyklu, należy przyjąć, że nie zbierze się większość za podniesieniem stóp procentowych do przedziału 5,25-50 proc. W tej chwili prawdopodobieństwo podwyżki o 25 punktów bazowych na posiedzeniu kończącym się 14 czerwca szacować można na ponad 30 proc. USD zrzucił balast przede wszystkim dzięki wyparowaniu oczekiwań na szybkie i ostre cięcie począwszy już od września. W trzy tygodnie wycena poziomu stóp na koniec roku podniosła się o ok. 70 pkt bazowych.

Euro: Niemcy w technicznej recesji

W spadkach EUR/USD znaczną rolę odgrywa także zadyszka wspólnej europejskiej waluty. Trwa bowiem seria rozczarowujących odczytów z unijnych gospodarek, która może studzić także entuzjazm względem złotego. Okazało się, że Niemcy nie uniknęły technicznej recesji i w trzech początkowych miesiącach tego roku gospodarka naszego głównego partnera handlowego skurczyła się o 0,3 proc. kw/kw., po tym jak w końcówce poprzedniego roku dynamika PKB wyniosła -0,5 proc. kw./kw.

Dynamika PKB Niemiec; źródło: Bloomberg

Martwią jednak przede wszystkim słabnące dane o wyprzedzającym charakterze oraz gaśnięcie impetu chińskiego wzrostu gospodarczego. Poprawa koniunktury w Państwie Środka miała w dwójnasób wspierać kurs euro w relacji do dolara, franka czy funta. Po pierwsze liczono, że pomoże wyrwać się przemysłowi z zapaści i podbije dynamikę PKB. Po drugie miała również pozytywnie wpływać na sytuację w bilansie płatniczym, która ulegała dotąd sprzyjającym wzrostom EUR/USD tendencjom pod wpływem gwałtownych przetasowań cen surowców energetycznych eksportowanych przez USA i importowanych przez państwa strefy euro.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
25 maj 2023 11:24|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 maj 2023 10:30

Kurs euro testuje dwuletnie minima, kursy walut niewzruszone impasem ws. limitu zadłużenia USA (komentarz z 24.05.2023)

23 maj 2023 9:43

Kurs euro odbił się od 4,55, złoty błyskawicznie odbija w kierunku szczytów (komentarz z 23.05.2023)

22 maj 2023 10:29

Kurs euro traci wzrostowy impet przy 4,55 zł, kurs dolara ściągany pod 4,20 zł w oczekiwaniu na przełom ws. limitu zadłużenia USA (komentarz z 22.05.2023)

19 maj 2023 9:03

Kurs euro ostro zawraca z dwuletniego dołka, EUR/PLN rośnie najdynamiczniej od lutego (komentarz z 19.05.2023)