Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dobre relacje USA z Wielką Brytanią (popołudniowy komentarz walutowy z 13.07.2018)

13 lip 2018 16:03|Bartosz Grejner

Inflacja w Polsce nieco wyższa od oczekiwań, ale bez istotnego wpływu na złotego. Trump potwierdza dobre relacje z Wielką Brytanią - funt może odrobić nieco strat. Poza kwestią Brexitu, przyszły tydzień może być także istotny dla brytyjskiej waluty ze względu na zaplanowane publikacje makroekonomiczne.

Złoty stosunkowo stabilny

Poznaliśmy dzisiaj finalne dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce w czerwcu. Główny Urząd Statystyczny (GUS) zrewidował w górę wskaźnik CPI do 2,0% r/r, o 0,1 pkt proc. w stosunku do wstępnych szacunków. To zarazem najwyższy poziom inflacji w tym roku. Reakcja na złotym była jednak ograniczona - ta nieznaczna rewizja zmienia niewiele w kontekście potencjalnego wzrostu stóp procentowych w Polsce.

Obecnie nie było zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych, które mogłyby wpłynąć na szeroki rynek walutowy. Zwiększenie poziomu wahań obserwowaliśmy natomiast dzisiaj na funcie. Jednym z czynników był opublikowany dzisiaj wywiad dla brytyjskiego “The Sun”. Mógł on sugerować, że prezydent USA będzie naciskał na twardy Brexit i uzależniał od tego relacje handlowe z Wielką Brytanią.

Około godziny 15:00 rozpoczęła się wspólna konferencja prezydenta Trumpa i premier Theresy May. Na jej początku Trump potwierdził, że “oczekuje” na bilateralną umowę handlową z Wielką Brytanią, kiedy ta już opuści szeregi UE. Na pytanie o wspomniany wywiad w gazecie, ocenił, że pewne wypowiedzi zostały wyrwane z kontekstu i rząd Theresy May wykonuje “świetną robotę”.

Biorąc pod uwagę, że było to przyczyną części spadków funta, może to powodować, że brytyjska waluta będzie odrabiać część strat. Około godziny 15:30 notowania GBP/USD znajdowały się w okolicy 1,317, podczas gdy przed południem testowały okolice 1,310.

Kolejne godziny raczej nie powinny przynieść istotnych zmian. Wiele zależeć będzie od notowań na parkietach giełdowych w USA. Główny indeksy giełdowe w Europie zyskiwały dzisiaj w większości, nieznacznie ponad kreską znajdowały się także kontrakty futures na indeksy amerykańskie. Jeżeli nie będziemy obserwować istotnych zmian wieczorem podczas sesji w USA, czego prawdopodobieństwo wydaje się na chwilę obecną ograniczone, notowania zarówno złotego, jak i dolara powinny stabilizować się w okolicy bieżących poziomów.

W przyszłym tygodniu na rynku

Doniesienia w kwestiach handlu międzynarodowego, potencjalnych ceł (lub ich zniesienia) i wypowiedzi liderów największych gospodarek świata mogą w dalszym ciągu wywierać najistotniejszy wpływ na globalne rynki.

To sprawia, że czynniki zewnętrzne będą wywierały najistotniejszy wpływ na złotego. Z drugiej strony nieco zwiększyć przedział wahań złotego w pierwszych dwóch dniach mogą dane z polskiej gospodarki. W poniedziałek Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje dane o inflacji bazowej (z wyłączeniem cen energii i żywności) w czerwcu oraz o rachunku bieżącym w maju. Z kolei we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawi dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w polskim sektorze przemysłowym w czerwcu.

Złoty mógłby istotnie zareagować, gdyby w szczególności dane o inflacji i płacach odbiegały od konsensusu (wzrosty o odpowiednio 0,6% i 7% w skali roku). Szanse na to wydają się jednak ograniczone i złoty będzie raczej poruszał się wraz ze zmianami sentymentu globalnego.

Wzmożonych wahań jednak możemy raczej na pewno spodziewać się w przypadku brytyjskiej waluty. Ostatnie informacje związane z odejściami w rządu Theresy May i komentarzami Donalda Trumpa, które mogą być odebrane jako sugestie do “twardego” Brexitu już i tak osłabiły funta.

We wtorek Biuro Statystyki Narodowej (ONS) przedstawi dane o przeciętnym wynagrodzeniu Brytyjczyków w maju. Wliczając premię tempo wzrostu wg mediany oczekiwań rynkowych powinno utrzymać się na poziomie 2,5% w skali roku. Wyższe od konsensusu tempo zwiększyłoby prawdopodobieństwo szybszego zacieśniania monetarnego, co mogłoby wesprzeć funta.

Następnego dnia ONS opublikuje także dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w czerwcu. Inflacja w ostatnich miesiącach osłabła w brytyjskiej gospodarce, co było także przyczyną zmniejszenia oczekiwań co do podwyżki stóp procentowych, które już w maju rynek wyceniał jako niemalże pewne. Najistotniejszy z tej publikacji będzie odczyt bazowy inflacji - w ostatnim miesiącu spadła ona do 2,1% rok-do-roku. Spadek poniżej tego poziomu oznaczałby najniższą inflację bazową marca ubiegłego roku, co zapewne osłabiłoby funta. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje obecnie na utrzymanie tempa na poziomie 2,1%, ale wydaje się, że już odchylenie o 0,1 pkt. proc. od tej wartości może wywołać silniejsze zmiany w notowaniach brytyjskiej waluty.

W czwartek ONS także przedstawi dane o sprzedaży detalicznej za czerwiec. Są one stosunkowo istotne z tego względu, że mogą dawać rynkowi sugestii co do popytu konsumpcyjnego w kraju. Od września 2017 r. do kwietnia bieżącego roku wzrost w skali roku nie przekroczył 2%. W maju natomiast wyniósł 4,4% (oczekiwano 2,5%), choć to także poniekąd efekt niskiej bazy z poprzedniego roku (spadek wzrostu z 4,6% na 0,6%). Mediana oczekiwań rynkowych sugeruje zwiększenie sprzedaży (z wyłączeniem sprzedaży pojazdów i paliw) o 3,7%. Utrzymanie takiego poziomu lub wyższego byłoby niewątpliwie pozytywnym sygnałem dla funta, wskazując na utrzymanie silnego wzrostu konsumpcji - największego składnika PKB.

13 lip 2018 16:03|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lip 2018 14:49

Raport: 179 procent zysku w 16 dni na kryptowalutach

13 lip 2018 12:59

Nieco silniejszy dolar (komentarz walutowy z 13.07.2018)

12 lip 2018 15:48

Złoty nieco silniejszy (popołudniowy komentarz walutowy z 12.07.2018)

12 lip 2018 13:37

Silna zmienność (komentarz walutowy z 12.07.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut