Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 30.03.2017

30 mar 2017 12:22|Marcin Lipka

Członkowie Fedu starają się utrzymać perspektywę przynajmniej trzech podwyżek w tym roku. Niższa inflacja z niemieckich krajów związkowych wraz z ostatnimi doniesieniami z EBC, wywołuje presję na EUR/USD. Złoty pozostaje silny. EUR/PLN utrzymuje się blisko ponad rocznych minimów.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.00: Wstępne dane za marzec o inflacji z Niemiec (szacunki: 1.8% r/r).
  • 14.30: Finalny odczyt PKB za IV kwartał z USA (szacunki: 2.0% k/k w ujęciu zanualizowanym).
  • 14.30: Cotygodniowe wnioski i zasiłki dla bezrobotnych w USA (szacunki: 247 tys.).

Starania Fedu

Wczorajsza dyskusja na temat Brexitu nieco przytłumiła uwagę szerokiego rynku na inne ważne informacje, które mogą mieć stosunkowo duży wpływ na notowania walut. Ważna może być chociażby wczorajsza depesza Reutersa, powołująca się na jednego z oficjeli EBC, który stwierdził, że marcowy przekaz ze strony władz monetarnych nadinterpretowano.

Zwracaliśmy uwagę na to już wcześniej. W komunikacie EBC, a także podczas konferencji, nie pojawiały się sugestie o możliwości podnoszenia stóp procentowych przed rozpoczęciem wycofywania się z operacji luzowania ilościowego. Potwierdził to także ostatnio główny ekonomista EBC, Peter Praet.

Z kolei wczoraj mieliśmy wystąpienia trzech członków FOMC. Najciekawsze i jednocześnie najbardziej jednoznaczne, były komentarze ze strony Erica Rosengrena. Przedstawiciel Fedu z Bostonu, który jeszcze w zeszłym roku reprezentował gołębie podejście, teraz napisał w swojej prezentacji, że „cztery podwyżki w tym roku są w pełni spójne z komentarzami członków FOMC, zaznaczającymi, że ścieżka normalizacji stóp procentowych będzie stopniowa”.

Również względnie jastrzębio można określić komentarze ze strony Johna Williamsa. Szef oddziału Rezerwy Federalnej z San Francisco, który często jest odbierany jako bliski poglądom Janet Yellen, stwierdził, że jego prognoza na temat tempa podwyżek stóp procentowych w tym roku jest „podobna do większość kolegów z Komitetu”. Williams jednak zaznaczył, że biorąc pod uwagę prognozy i szanse na szybszy wzrost gospodarczy „nie wyklucza więcej niż trzech podwyżek w tym roku”.

Biorąc pod uwagę, że ogólny sentyment na rynku jest nieco gorszy niż przed głosowaniem nad ustawą o opiece zdrowotnej, dość jednoznaczna postawa przedstawicieli Fedu powinna być pozytywna dla dolara, zwłaszcza w relacji do europejskiej waluty, gdzie szanse na bardziej restrykcyjną politykę monetarną maleją.

Inflacja z Niemiec

W mniej sprzyjające dla EUR/USD warunki może także wpisać się dzisiejsza inflacja z Niemiec. Dane z całego kraju będą znane dopiero o 14.00, ale opublikowane odczyty z poszczególnych krajów związkowych pokazują, że tempo wzrostu cen konsumentów za naszą zachodnią granicą może być niższe, niż przewidywano w konsensusie ekonomistów (1.8% r/r).

Marcowa inflacja w Bawarii wyhamowała z 2.1% do 1.7% r/r, a w Nadrenii Północnej-Westfalii z 2.3% do 1.7%. Wzrosty cen konsumentów były w tym miesiącu również mniejsze niż w lutym w Saksonii (1.8% r/r vs 2.4% r/r) oraz w Hesji (1.7% r/r vs 2.5% r/r). Wyraźnie zwiększa to prawdopodobieństwo, że wskaźnik inflacji za naszą zachodnią granicą będzie nieco niższy niż oczekiwano. To z kolei powinno zmniejszyć temperaturę dyskusji na temat konieczności szybszego wycofywania się z łagodnej polityki EBC, w związku z rosnącym tempem inflacji.

Stabilizacja złotego

Przez ostatnie godziny notowania złotego nie uległy wyraźniej zmianie. EUR/PLN nadal jest blisko niespełna półtorarocznych minimów. Dolar porusza się nieco wyżej niż wczoraj, ale jest to głównie skutek ruchów globalnych, niż osłabienia PLN. Kondycja złotego jest nadal bardzo dobra w relacji do forinta. PLN/HUF jest blisko rocznych maksimów w okolicach 73.30.

Patrząc na notowania złotego w kontekście innych walut EM od połowy miesiąca, złoty zajmuje 4 miejsce wśród 30 walut krajów rozwiniętych i rozwijających się. PLN jest słabszy jedynie do meksykańskiego peso i kolumbijskiego peso oraz rosyjskiego rubla. Podobna skala aprecjacji do złotego jest także obserwowana na jenie oraz koreańskim wonie. Dopóki ten trend w ujęciu globalnym (prócz japońskiej waluty) będzie utrzymany, kondycja złotego powinna pozostać względnie dobra.

 

30 mar 2017 12:22|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 mar 2017 15:23

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.03.2017

29 mar 2017 12:23

Komentarz walutowy z 29.03.2017

28 mar 2017 15:24

Popołudniowy komentarz wideo z 28.03.2017

28 mar 2017 15:18

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut