Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 20.05.2016

20 maj 2016 12:48|Artur Wiszniewski

Odreagowanie na rynku walutowym po silnym umocnieniu dolara. Kolejne komentarze z Rezerwy Federalnej wskazują lato, jako możliwym moment podwyżki stóp procentowych. Złoty ciągle na niskim poziomie, mimo zaskakująco dobrych danych z gospodarki.

Początek piątkowej sesji przyniósł osłabienie dolara. Amerykańska waluta traci w relacji do euro po silnych wzrostach w ostatnich trzech dniach. Ten ruch może mieć jednak charakter korekty. Nie doszło bowiem do zmiany zasadniczego czynnika odpowiadającego za zachowanie szerokiego rynku, którym jest bardzo istotny wzrost prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach Rezerwy Federalnej.

W protokole po kwietniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku wskazano na czerwiec, jako możliwy termin kolejnego wzrostu stóp procentowych, po rozpoczęciu podnoszenia kosztu kredytu w grudniu poprzedniego roku. Decyzja ma być uzależniona od danych napływających z gospodarki. O ile raporty z pierwszego kwartału były stosunkowo słabe, o tyle pierwsze dane dotyczące drugiego kwartału pokazały wyraźną poprawę sytuacji.

W ostatnich dniach scenariusz wzrostu stóp procentowych w czerwcu został wzmocniony przez wypowiedzi ważnych członków FOMC. Mówili oni o możliwości przynajmniej dwóch podwyżek kosztu kredytu. W ten scenariusz wpisało się także czwartkowe wystąpienie Williama Dudley'a.

Prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku powiedział, że kolejna podwyżka jest możliwa latem, czyli na posiedzeniu czerwcowym lub lipcowym. Decyzja o podniesieniu kosztu kredytu będzie uzależniona od kolejnych raportów makroekonomicznych. W ocenie Williama Dudley'a kondycja gospodarki pozostanie jednak na wystarczająco wysokim poziomie, aby otworzyć drogę do podwyżek.

Najbliższe posiedzenie FOMC zaplanowano w dniach 14-15 czerwca. Prawdopodobieństwo wzrostu kosztu kredytu w tym terminie wynosi obecnie 30 proc. (dane CME Group). W kolejnych miesiącach prawdopodobieństwo przekracza wyraźnie 50 proc. Przesunięcie oczekiwań inwestorów co do planów Rezerwy Federalnej oznacza wzrost prawdopodobieństwa umocnienia dolara w dłuższym terminie.

Piątkowa sesja, obok osłabienia dolara, przyniosła także odreagowanie na giełdach. Wzrosty powróciły na wszystkich najważniejszych rynkach. Zyskują zwłaszcza europejskie giełdy. DAX rośnie ponad 1 proc., a WIG20 około 0.5 proc. Odbicie widać także na rynkach surowców. Notowania miedzi i ropy naftowej idą do góry, co pomaga walutom surowcowym.

Złoty ciągle pod presją

Poprawa nastrojów podczas ostatniej sesji tygodnia nie została wykorzystana przez złotego do odrobienia strat. Polska waluta także dzisiaj znajduje się pod spadkową presją.

Andrzej Sławiński z Narodowego Banku Polskiego ocenił, że udział banku centralnego w rozwiązaniu problemu kredytów frankowych, „jest czymś niecodziennym” (źródło: PAP). To kolejna wypowiedź ze strony przedstawicieli władz monetarnych, która ogranicza szansę na zaangażowanie NBP w pomoc w realizacji rządowych zapowiedzi. W dłuższej perspektywie ten czynnik może mieć korzystny wpływ na postrzeganie polskiego rynku finansowego.

Po korzystnej dla Polski decyzji agencji Moody's przyszły nieprzychylne komentarze od Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz od agencji Fitch. W rezultacie, w czasie pogorszenia nastrojów w związku ze wzrostem prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, złoty został wyraźnie przeceniony. Polska waluta spadła, zwłaszcza wobec funta. Kurs GBP/PLN jest obecnie najwyżej od lutego. Dolar jest najdroższy od początku marca, przekraczając poziom 3.93 złotego. Obecnie szansa na umocnienie złotego jest stosunkowo niewielka.


20 maj 2016 12:48|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 maj 2016 15:47

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.05.2016

19 maj 2016 13:05

Komentarz walutowy z 19.05.2016

18 maj 2016 15:43

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.05.2016

18 maj 2016 12:34

Komentarz walutowy z 18.05.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut