Conotoxia sp. z o.o. zwraca się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o wstrzymanie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka apeluje o jak najszybsze rozpatrzenie sprawy i wskazuje, że wskutek działań KNF będzie musiała do końca roku rozwiązać ponad 300 tysięcy umów z klientami. Zdaniem Conotoxii utrzymanie wykonalności decyzji będzie mieć negatywne skutki dla jej użytkowników, którzy nie będą mogli m.in. otrzymać środków w ramach reklamacji. Spółka zwraca także uwagę, że komunikacja ze strony Komisji negatywnie wpływa na działalność powiązanych z nią podmiotów, m. in. spółki Cinkciarz.pl.
Conotoxia sp. z o.o. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z 2 października 2024 r. w przedmiocie cofnięcia zezwolenia Spółce na świadczenie przez nią usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Spółka dodatkowo zaapelowała o niezwłoczne wyznaczenie przez Sąd posiedzenia w tej sprawie. Jak czytamy w piśmie, pilne rozpatrzenie wniosku jest niezbędne z uwagi na fakt, że 31 grudnia 2024 r. wejdą w życie wszystkie skutki prawne zawarte w decyzji Komisji. Zdaniem Conotoxii rozpatrzenie wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji po tym terminie sprawiłoby, że prawo spółki do ubiegania się o ochronę tymczasową wynikające z przepisów de facto byłoby pozorne.
„Spółka ma obowiązek do 31 grudnia 2024 roku rozwiązać wszystkie stosunki prawne wynikające z wszystkich zawartych umów o świadczenie przez Spółkę usług płatniczych. Oznacza to konieczność rozwiązania ponad 314 tysięcy stosunków prawnych z posiadaczami rachunków płatniczych” – czytamy w piśmie.
Zdaniem Conotoxii decyzja podjęta przez Komisję Nadzoru Finansowego może doprowadzić do powstania nieodwracalnych szkód po stronie klientów spółki i w efekcie wywołać skutki dokładnie odwrotne od zamierzonych. Zamiast zapewnienia stabilności rynku oraz bezpieczeństwa użytkowników, decyzja podjęta przez KNF może doprowadzić do powstania znaczących utrudnień i opóźnień w świadczeniu przez Conotoxię usług dla klientów. Zdaniem spółki jedynym sposobem na zminimalizowanie tego ryzyka oraz naprawienie błędów popełnionych w działaniach KNF jest wstrzymanie wykonalności decyzji do czasu podjęcia przez samą Komisję lub Sąd merytorycznego rozstrzygnięcia.
We wniosku spółka wskazuje, że wejście w życie zawartych w rozstrzygnięciu KNF zakazów przyjmowania wpłat lub transferów powoduje cały szereg negatywnych konsekwencji dla interesów klientów. Mogą się one wiązać m. in. z koniecznością odmowy przyjęcia wpłat korzystnych dla użytkowników, np. z tytułu uznanych reklamacji czy zwrotu środków w ramach procedury chargeback, koniecznością odmowy przyjęcia wpłat dla klientów, którzy otrzymują zwroty z tytułu odstąpienia od umów zawieranych na odległość opłaconych z wykorzystaniem usług spółki, czy koniecznością odmowy przyjęcia wpłat, które użytkownik zainicjował jeszcze przed wywołaniem skutków przez decyzję, ale które zasiliły rachunki Conotoxii jako dostawcy już po tym terminie ze względu na czas realizacji transakcji.
„Skutkiem powstania szkód u klientów Spółki będą roszczenia odszkodowawcze kierowane w stosunku do Spółki. W ten sposób dojdzie do wyrządzenia znacznej szkody Spółce. Jeżeli bowiem za wyrządzenie znacznej szkody należy rozumieć taką szkodę, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia ani nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego, to odszkodowania płacone przez Spółkę na rzecz klientów będą mieściły się w tej kategorii. Nie ma bowiem mowy o zwrocie świadczenia, ani nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego. Dodatkowo, skutki prawne, które zaistnieją podczas wykonywania Decyzji, spowodują istotną lub trwałą zmianę rzeczywistości, zaś powrót do stanu poprzedniego w takim wypadku nie nastąpi albo będzie mógł nastąpić tylko po dłuższym czasie lub przy stosunkowo dużym nakładzie sił i środków.” – czytamy we wniosku do Sądu.
We wniosku spółka zwraca także uwagę, że decyzja Komisji, a także „nieoficjalne” informacje wypływające z KNF do mediów mogą mieć bardzo poważny wpływ na działalność prowadzoną przez inne podmioty związane z Conotoxią, w szczególności na Cinkciarz.pl sp. z o.o., która świadczyła na rzecz Conotoxii działalność jako agent. „Takie enuncjacje na tle Decyzji również prowadzą do wyrządzenia Spółce znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Mogą bowiem zniweczyć poszukiwania inwestora, którego wsparcie umożliwiłoby dalszy rozwój Spółki. Spółka prowadzi zaawansowane rozmowy w tym zakresie z międzynarodowymi funduszami inwestycyjnymi. Jednak nieprawdziwe informacje, czy nawet pomówienia na gruncie Decyzji destabilizują dodatkowo działalność Spółki i potęgują nieuzasadnioną panikę rynkową. Co gorsza, znacząco utrudniają także właścicielowi Spółki prowadzenie negocjacji z potencjalnymi inwestorami, z którymi prowadzone są rozmowy dotyczące pozyskania środków na dalszy rozwój i ekspansję Spółki.” – wskazuje Conotoxia.
Conotoxia sp. z o.o. w dalszym ciągu zapowiada, że podejmuje i nadal będzie podejmowała wszelkie działania zmierzające do wstrzymania skutków decyzji podjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego i wycofania jej z obrotu. Zdaniem spółki działania podejmowane w jej sprawie przez Komisję niosą za sobą ryzyko wywołania negatywnych skutków dla użytkowników usług świadczonych przez Conotoxię.