Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 02.09.2016

2 wrz 2016 13:40|Marcin Lipka

Odczyt ISM z amerykańskiego przemysłu zaburzył oczekiwanie na „payrollsy”. Kluczowe elementy w raporcie Departamentu Pracy. Złoty dalej słabnie, ale na tę chwilę presja spadkowa na PLN powinna się wyczerpywać.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Zmiana liczby etatów w USA (szacunki: +180 tys.).
  • 14.30: Stopa bezrobocia w USA (szacunki: 4.8%).
  • 14.30: Zmiana przeciętnej płacy godzinowej (+2.5% r/r; +0.2% m/m).
  • 14.30: Przeciętna długość tygodnia pracy dla wszystkich zatrudnionych (34.5h).

ISM przed payrollsami

Okres oczekiwania przed danymi z amerykańskiego rynku pracy został nieco zaburzony przez wczorajszą publikację wskaźnika ISM. Spadek podstawowego indeksu wyprzedzającego dla amerykańskiego przemysłu poniżej poziomu 50 pkt spowodował wyraźne osłabienie dolara i przekroczenie poziomu 1.12 na EUR/USD.

Jeżeli spojrzymy na poszczególne składowe ISM, to one również nie wyglądają dobrze. Nowe zamówienia, produkcja oraz zatrudnienie, są poniżej granicy 50 pkt, która oddziela rozwój od regresu. Z drugiej jednak strony odczyt z jednego miesiąca nie musi oznaczać, że amerykański przemysł rzeczywiście będzie się kurczył, zwłaszcza że wcześniejsze dane były względnie pozytywne.

Warto także zwrócić uwagę, że w amerykańskim przemyśle pracuje jedynie około 10% wszystkich zatrudnionych w gospodarce. Wytwarza on również około 30 PKB. Zresztą już w danych ADP widać było kurczenie się miejsc pracy w przemyśle, co właśnie potwierdziły wczorajsze dane ISM.

Z jednej strony ISM jest więc ważny jako indeks wyprzedzający, ale z drugiej dla zatrudnienia w krótkim terminie jest prawie neutralny. Dużo ważniejszy będzie natomiast ISM z sektora usług, którego publikacja zaplanowana jest na najbliższy wtorek.

Departament Pracy

Według konsensusu ekonomistów przedstawionego przez agencję Bloomberg, gospodarka amerykańska powinna wytworzyć w sierpniu 180 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. To mniej więcej pokrywa się z danymi ADP opublikowanymi w ostatnią środę.

Oczekiwania rynkowe zakładają również, że stopa bezrobocia spadnie z 4.9% do 4.8%. Jednak niewykluczone, że dla rynku najważniejsza będzie publikacja dotycząca wzrostu wynagrodzeń (+2.5% r/r), zwłaszcza gdyby „payrollsy” utrzymały się na poziomie 180 tys. (+/- 30 tys.).

Warto również zwrócić uwagę, że poprzeczka przed dzisiejszą publikacja Departamentu Pracy jest ustawiona dość wysoko. Raport teoretycznie musi być na tyle dobry, by zwiększyć prawdopodobieństwo zacieśnienia polityki monetarnej przez FOMC we wrześniu i tym samym wzmocnić amerykańską walutę.

To może być trudne nie tylko ze względu na wczorajszy słaby odczyt ISM, ale również na fakt, że wtorkowe dane z sektora usług nie muszą być tak dobre, jak wcześniej oczekiwano. Dodatkowo, jeżeli wszystkie składowe Departamentu Pracy będą lepsze od oczekiwań i tak względnie szybko powinna pojawić się refleksja, czy Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych za trzy tygodnie.

W rezultacie odczyty musiałby naprawdę być bardzo dobre, żeby spowodować znaczną aprecjację USD. Jeżeli jednak dane będą bliskie rynkowym szacunkom, to scenariuszem bazowym powinna być utrata wartości przez dolara. W przypadku danych znacznie gorszych od konsensusu, czyli payrollsów poniżej 150 tys. i wolniejszego wzrostu wynagrodzeń niż 2.5% r/r, można nawet oczekiwać powrotu EUR/USD do 1.1300.

Przereagowanie?

Dzisiejsze wyjście EUR/PLN powyżej poziomu 4.38 wydaje się zbyt pesymistycznym zachowaniem złotego. Perspektywa wzrostu stóp procentowych w USA, czy zagrożenie cięciem ratingu przez Moody’s, jest negatywne dla krajowej waluty, ale tak znaczne osłabienie PLN przed faktycznym zmaterializowaniem się tych kwestii jest prawdopodobnie przesadzone.

Również, jeżeli spojrzymy na parę PLN/HUF to widać, że złoty jest jedynie 2% od ponad 3-letnich minimów do węgierskiej waluty. W związku z tym, jeżeli dane z USA nie spowodują wyraźnej aprecjacji dolara, to można oczekiwać, że złoty odzyska nieco sił. W przypadku słabej publikacji (szczegóły w poprzednich akapitach) z Departamentu Pracy niewykluczony byłyby nawet spadek EUR/PLN do okolic 4.35, a USD/PLN do 3.85-87.

 

2 wrz 2016 13:40|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 wrz 2016 15:51

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.09.2016

1 wrz 2016 13:56

Komentarz walutowy z 01.09.2016

31 sie 2016 16:38

Popołudniowy komentarz walutowy z 31.08.2016

31 sie 2016 13:16

Komentarz walutowy z 31.08.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut