Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 09.02.2016

9 lut 2016 16:45|Artur Wiszniewski

Awersja do ryzyka powraca po nieudanym odbiciu na europejskich giełdach. Jens Weidmann z Bundesbanku ocenił, że inflacja zacznie rosnąć później niż sądzono. Złoty ciągle pozostaje na niskim poziomie.

Początek wtorkowej sesji przyniósł próbę ograniczenia awersji do ryzyka. Jednak w drugiej części dnia na rynkach finansowych zaczęła coraz silniej przeważać niechęć do ryzykownych aktywów. Spadki na najważniejszych europejskich parkietach przekraczają 2 proc. Tracą także kontrakty na amerykańskie indeksy. Skala spadków wynosi wyraźnie powyżej 1 proc.

Czynnikiem, który zwiększył obawy inwestorów co do przyszłości europejskiej gospodarki były kolejne słabe dane z niemieckiego przemysłu. Po pokazaniu gorszych od prognoz danych o zamówieniach w miniony piątek dzisiaj wyraźnie poniżej od oczekiwań wypadły dane o produkcji. Również opublikowany w poniedziałek indeks Sentix pokazał nasilenie obaw dotyczących niemieckiej gospodarki, która jeszcze do niedawna była najważniejszym napędem całej strefy euro.

W kontekście pogorszenia danych z niemieckiej gospodarki coraz większego znaczenia nabierają oczekiwania przed marcowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Prezes frankfurckiej instytucji Mario Draghi od dłuższego czasu zapewnia, że władze monetarne są skłonne do zwiększenia stymulacji, jeżeli dodatkowe działania będą uzasadnione. W obliczu osłabienia niemieckiej gospodarki trudno oczekiwać, że inflacja zacznie powracać do celu w średnim terminie.

Prawdopodobieństwo uruchomienia dodatkowych działań przez EBC wzrosło po wypowiedzi Jensa Weidmanna (informacja za Reuters). Prezes Bundesbanku powiedział, że inflacja przyspieszy później, niż sądzono. Chociaż sytuacja gospodarcza uległa pogorszeniu, to szef niemieckiego banku centralnego ostrzegł przed nadmiernym pesymizmem, który znajduje odzwierciedlenie w podwyższonej zmienności na rynkach finansowych. Ponadto Weidmann nie spodziewa się gwałtownego pogorszenia sytuacji gospodarczej w Chinach.

Stosunkowo łagodne wypowiedzi ze strony szefa niemieckiego banku centralnego nie znalazły przełożenia na osłabienie euro lub poprawę nastrojów na europejskich giełdach. Z kolei wczoraj Benoit Coeure z EBC ostrzegł, że władze monetarne nie ulegną presji oczekiwań rynków finansowych (informacja za Reuters). Ostatecznie kurs EUR/USD wzrósł we wtorek do blisko 1.13, co było najwyższym poziomem od końca października 2015 roku.

Z perspektywy głównej pary walutowej w najbliższym czasie istotne znaczenie będzie miała prezentacja raportu o polityce pieniężnej przez prezes Rezerwy Federalnej przed Kongresem. Jeżeli szefowa amerykańskiego banku centralnego zaprezentuje w środę ostrożne nastawienie władz monetarnych oraz wskaże ryzyka dla wypełnienia celu inflacyjnego, to dolar może osłabić się w jeszcze większym wymiarze w relacji do euro.

Złoty na niskim poziomie

Coraz więcej czynników odpowiada za nasilenie awersji do ryzyka. Rekordowo niskie ceny surowców stawiają część sektora wydobywczego w obliczu bankructw. Ten czynnik odpowiada także za ciężkie położenie krajów eksportujących surowce. Z kolei trudności sektora bankowego wynikają z zaangażowania w finansowanie inwestycji wydobywczych. W tle pozostają problemy Chin, zużywających duże zasoby rezerw walutowych na stabilizowanie kursu walutowego oraz zmagających się ze spowolnieniem gospodarki.

W takim otoczeniu tracą na wartości ryzykowne aktywa. Stąd po próbie umocnienia złoty powrócił do spadków w relacji do euro i franka szwajcarskiego. Polska waluta skorzystała natomiast ze słabości dolara i funta, lecz pozostaje na niskim poziomie.

W najbliższym czasie prawdopodobieństwo umocnienia złotego jest niewielkie. Polska waluta pozostanie wrażliwa na awersję do ryzyka oraz będzie przejawiać skłonność do słabnięcia. W długim terminie łagodniejsze od oczekiwań nastawienie EBC i Fed może doprowadzić do umocnienia walut z koszyka rynków wschodzących.


9 lut 2016 16:45|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 lut 2016 13:17

Komentarz walutowy z 09.02.2016

8 lut 2016 17:08

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.02.2016

8 lut 2016 13:59

Komentarz walutowy z 08.02.2016

5 lut 2016 17:18

Popołudniowy komentarz walutowy z 05.02.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut