Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.01.2016

27 sty 2016 17:03|Artur Wiszniewski

Wzrost EUR/USD odzwierciedla oczekiwania na łagodny komunikat Rezerwy Federalnej. Yves Mersch z Europejskiego Banku Centralnego ocenił, że system bankowy jest bardziej elastyczny niż na początku kryzysu finansów publicznych. Złoty powraca do spadków po wtorkowym umocnieniu.

Środowy komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku może zdeterminować sytuację na rynku walutowym w krótkim terminie. Od początku tygodnia obserwowany jest wzrost EUR/USD. Główna para walutowa rośnie ze względu na oczekiwania, że Rezerwa Federalna przedstawi stosunkowo łagodny komunikat (więcej w poprzednim komentarzu).

Za takim rozstrzygnięciem przemawiają obserwowane ostatnio wydarzenia na rynkach finansowych. Istotne znaczenie ma zmienność chińskich rynków finansowych, która może świadczyć o problemach gospodarczych. Wskaźniki makroekonomiczne z Państwa Środka pokazują nasilenie niekorzystnych tendencji. Także inne najważniejsze gospodarki rozwijające się notują słabe wyniki. Istotne znaczenie ma również spadek cen ropy naftowej. Początek roku przyniósł dwunastoletnie minima surowca energetycznego. To oznacza utrzymanie negatywnej presji na inflację w Stanach Zjednoczonych.

Szansa na to, że amerykański bank centralny zaprezentuje łagodne nastawienie, jest stosunkowo niewielka. Zrewidowanie nastawienia przez Fed zaledwie półtora miesiąca po rozpoczęciu procesu zacieśniania polityki pieniężnej osłabiałoby wiarygodność władz monetarnych. W tym kontekście dolar może zyskać po publikacji komunikatu FOMC.

Zadowolony EBC

Podczas dzisiejszego wystąpienia Yves Mersch z Europejskiego Banku Centralnego nie odniósł się bezpośrednio do polityki pieniężnej. Wypowiedź miała zatem niewielkie znaczenie w kontekście oczekiwań dotyczących zwiększenia stymulacji na marcowym posiedzeniu.

Yves Mersch ocenił, że europejskie banki są obecnie bardziej elastyczne, niż było to pięć lat temu, kiedy strefa euro została dotknięta przez kryzys finansów publicznych. Wypowiedź pokazuje, że przedstawiciele europejskich władz monetarnych są zadowolone ze zmian, jakie zachodzą w systemie bankowym. Yves Mersch uważa jednak, że silna konkurencja w połączeniu z niskimi stopami procentowymi będzie oddziaływać niekorzystnie na wyniki banków.

Ustabilizowanie systemu bankowego w strefie euro oznacza zwiększenie efektywności polityki pieniężnej. Tym samym EBC może oczekiwać, że jego działania będą skuteczniej wspierać gospodarkę. Przez to wzrośnie prawdopodobieństwo wypełnienia celu inflacyjnego EBC w średnim terminie. Obecnie inflacja krąży blisko zerowego poziomu, podczas gdy cel wynosi blisko 2 proc.

Po ogłoszeniu decyzji o stopach procentowych przez EBC Mario Draghi zapowiedział przegląd polityki pieniężnej w marcu. To oznacza, że kolejne posiedzenie dotyczące polityki pieniężnej może zaowocować zwiększeniem stymulacji. Możliwe działania to zwiększenie miesięcznego limitu zakupów obligacji (obecnie 60 mld euro) lub obniżenie stopy depozytowej. Realizacja takiego scenariusza powinna wspierać pozytywny sentyment na szerokim rynku.

Słabość złotego

W środę złoty wraca do spadków. Polska waluta oddała większość wtorkowych zysków wobec euro oraz funta. Osłabiła się także w stosunku do dolara i franka. Złoty pozostaje obecnie na wieloletnich minimach w relacji do najważniejszych par walutowych.

Pokazane wczoraj dane dotyczące wzrostu gospodarczego były lepsze od oczekiwań. W 2015 r. PKB wzrósł o 3.6 proc. W kontekście pokazanych danych ministerstwo finansów oceniło, że deficyt za 2015 rok nie przekroczy progu 3 proc. PKB. Jeżeli oczekiwania rządu zostaną potwierdzone przez finalne dane, to zmaleje niepewność związana ze stabilnością polskich finansów publicznych. W dłuższym terminie ten czynnik może wspierać kurs złotego. Natomiast w krótkim terminie szansa na silniejsze umocnienie złotego jest stosunkowo niewielka.

27 sty 2016 17:03|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 sty 2016 13:09

Komentarz walutowy z 27.01.2016

26 sty 2016 16:48

Popołudniowy komentarz walutowy z 26.01.2016

26 sty 2016 13:41

Komentarz walutowy z 26.01.2016

25 sty 2016 16:47

Popołudniowy komentarz walutowy z 25.01.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut