Rynek czeka na sygnały (popołudniowy komentarz walutowy z 07.02.2018)

07.02.2018 15:34 | Marcin Lipka

Względna stabilizacja na giełdowych parkietach, ale dolar nieco zyskuje na wartości. Nowe projekcje makroekonomiczne Komisji Europejskiej korzystne dla strefy euro oraz Polski. RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Przed konferencją prasową Rady EUR/PLN blisko granicy 4,16.

Dolar nieco mocniejszy

Wczorajsze wzrosty na amerykańskich parkietach i względny optymizm podczas dzisiejszej sesji w Europie zmniejsza ryzyko gwałtownych ruchów w kolejnych godzinach. Inwestorzy jednak cały czas pozostaną względnie ostrożni w kolejnych godzinach i jeżeli pojawi się nieco głębsza przecena w USA to zdecydowanie wzrośnie ryzyko osłabienia się walut rynków wschodzących.

Patrząc na pozagiełdowe elementy warto zwrócić uwagę na nowe projekcje makroekonomiczne dla strefy euro. Według Komisji Europejskiej obszar wspólnej waluty ma się rozwijać w tempie 2,3 proc. w tym roku, czyli o 0,2 pkt proc szybciej niż szacowano jesienią. Taka sama skala rewizji w górę dotyczy Niemiec – o 0,2 pkt proc do 2,3 proc.

KE podniosła także projekcje dla Polski. PKB dla naszego kraju ma rosnąć w tempie 4,2 proc. w tym roku oraz 3,8 proc. w przyszłym. To odpowiednio o 0,4 oraz 0,2 pkt proc. więcej niż w jesiennych założeniach.

W bardziej szczegółowym opisie dotyczącym Polski Komisja oceniła, że inflacja bazowa przekroczy poziom 2,5 proc. dopiero w drugiej połowie 2019 r. To mniej więcej zgodne z listopadowymi szacunkami NBP (2019 r. – 2,7 proc.). Ogólnie więc widać, że gospodarka rozwija się nieco powyżej potencjału, ale dopóki właśnie inflacja bazowa nie przekroczy 2,5 proc. lub przynajmniej nie będzie względnie jasnych prognoz o ryzyku dość gwałtownego przebicia tego poziomu to RPP raczej będzie utrzymywać stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Konferencja RPP i Bank Anglii

Dziś Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe na poziomie 1,5 proc. O godzinie 16:00 rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu RPP. Raczej będzie miała ona gołębi przebieg, zwłaszcza że w ostatnim wywiadzie prezesa Glapińskiego dla „Dziennika Gazeta Prawna” pojawiła się kwestia pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie do połowy 2019 r. Wydaje się, że teraz ten plan może być również wspierany przez innych przedstawicieli Rady podczas konferencji.

Jutro z kolei najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Banku Anglii. Żadne decyzje na temat stóp procentowych nie są oczekiwane, ale wydaje się, że względnie słaba kondycja brytyjskiej gospodarki (np. ostatni spadek indeksów PMI) oraz piętrzące się ryzyka związane z Brexitem raczej będą ograniczać apetyt na zacieśnienie polityki monetarnej, a więc i popyt na funta.


Zapisz się do newslettera walutowego

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Cinkciarz.pl Sp. z o.o. jest zabronione.

Zobacz również:

07.02.2018 | 10:44

Stabilizacja na rynku walut (komentarz walutowy z 07.02.2018)

Wczorajsze popołudniowe wzrosty na rynku akcji w USA oraz dzisiejsze w Europie uspokajają nastroj...

06.02.2018 | 15:57

Złoty traci tylko nieznacznie (popołudniowy komentarz walutowy z 06.02.2018)

Deficyt w obrocie zagranicznymi towarami USA wzrósł w grudniu do najwyższego poziomu od końcówki ...

06.02.2018 | 12:30

Złudne poczucie spokoju (komentarz walutowy z 06.02.2018)

Paniczna wyprzedaż na rynku akcji spowodowała niewidziane od 6 lat przeceny na amerykańskich park...

05.02.2018 | 15:39

Złoty nadal silny (popołudniowy komentarz walutowy z 05.02.2018)

Dolar nieco zyskuje, ale nadal pozostaje stosunkowo słaby. Gorszy sentyment na rynku nie przeceni...

Rozpocznij chat