Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut utrzymują spadkową trajektorię, dolar bez wytchnienia pomimo dobrych danych z rynku pracy, EUR/PLN drąży 4,67 (komentarz z 5.12.2022)

5 gru 2022 8:19|Bartosz Sawicki

Do trzech razy sztuka: kurs euro w relacji do dolara w końcu przebił się przez pułap 1,05. W rezultacie kurs USD/PLN nie tylko zadomowił się pod 4,50, ale kurs dolara wręcz runął w kierunku 4,40 zł i tym samym jest na najniższych pułapach od końcówki pierwszego półrocza. Dolar potaniał w siedmiu z minionych ośmiu tygodni. EUR/PLN pozostaje stabilny, ale mozolnie eroduje listopadowe minima usytuowane w okolicy 4,67. Ich sforsowanie wisi w powietrzu i prawdopodobnie oznaczałoby otwarcie drogi do osunięcia się kursu euro o kolejne 2-3 grosze, czyli do letnich dołków. U progu nowego tygodnia frank wyceniany jest na 4,72 zł. Na globalnym odwrocie od USD wydatnie korzysta funt: GBP/PLN jest w okolicy 5,45.

 Kurs dolara utknął w spadkowej spirali, kursy walut utrzymują trajektorię, źródło: Cinkciarz.pl

Poza rolnictwem USA przybyło 263 tys. etatów przy prognozie na poziomie około 200 tys. nowych miejsc pracy. To wynik zbliżony do osiąganego w dwóch poprzednich miesiącach i rezultat, który należy postrzegać pozytywnie w świetle pełnego odtworzenia pandemicznego ubytku zatrudnienia oraz hamowania globalnej gospodarki. Zdecydowanie mocniej od prognoz wzrosły za to płace (0,6 proc. m/m, 5,1 proc. r/r), co stanowi argument za kontynuacją zacieśniania przez Fed. Bardzo dobre dane nie pomogły USD trwale wyrwać się ze spirali wyprzedaży.

Kursy walut, kurs dolara, wykres USD/PLN i EUR/USD; źródło: Bloomberg

Nastawienie do dolara jest w tej chwili jednoznacznie negatywne, ale piątkowe odczyty sugerują, że rynkowa wycena zakładająca wzrost stóp Fed w tym cyklu już tylko o nieco ponad jeden punkt procentowy jest zbyt niska. W tym tygodniu nie poznamy jednak zbyt wielu istotnych danych mogących zweryfikować taki osąd. Dziś w kalendarzu najważniejszą pozycją będzie indeks ISM, bacznie śledzony barometr nastrojów w usługach USA. Jego ranga dodatkowo rośnie, gdyż w piątek blado wypadł analogiczny wskaźnik dla przemysłu, co podsyciło obawy przed globalną recesją i w zarodku zdusiło próby odreagowania słabości dolara, który w listopadzie w relacji do euro zanotował najgorszy wynik od 12 lat i nie może pozbierać się także w grudniu.

Rynek pracy USA; źródło: Bloomberg

W przypadku złotego uwaga skupi się na grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Skoro polskie władze monetarne władze pozostawały obojętne na rekordy inflacji i na poprzednich dwóch posiedzeniach pozostawiły stopy na 6,75 proc., to w obliczu słabych danych za październik oraz wyhamowania inflacji w listopadzie nie może być mowy o 12. w cyklu podwyżce kosztu pieniądza. Oficjalnie cykl nie został zakończony i ciekawe będzie w jaki sposób prezes NBP odniesie się do przedłużającej się pauzy. Czy będzie skory przyznać wprost, że więcej podwyżek nie będzie i ponownie zacznie oswajać rynek z wizją obniżek pod koniec 2023 r.? Decyzja nie powinna wstrząsnąć rynkiem złotego, a przysłowiowym asem w rękawie polskiej waluty może okazać się potencjalny postęp na polu odblokowania finansowania dla Krajowego Planu Odbudowy.

5 gru 2022 8:19|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 gru 2022 9:27

Kursy walut po dwóch miesiącach spadków, kurs dolara runął najmocniej od 2016 roku, kurs euro drąży listopadowy dołek (komentarz z 1.12.2022)

30 lis 2022 10:57

Kursy walut po danych o inflacji, kurs dolara po 5-procentowej obniżce, kurs euro i kurs franka przy listopadowych dołkach (komentarz z 30.11.2022)

29 lis 2022 10:52

Kursy walut bez trwałego trendu, dolar zawraca z półrocznego dna, EUR/PLN blisko 4,68 (komentarz z 29.11.2022)

28 lis 2022 9:01

Kursy walut po okresie stabilizacji, kurs euro osuwa się pod 4,70 zł, kurs dolara odbijał od 4,50 zł (komentarz z 28.11.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut