Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Zwiększenie napięć handlowych (popołudniowy komentarz walutowy z 18.09.2018)

18 wrz 2018 16:35|Marcin Lipka

Chiny ogłaszają, że obejmą prawie cały amerykański eksport dodatkowymi cłami. Rynki w ogóle nie reagują na kolejną porcję negatywnych informacji. Złoty podobnie jak inne waluty rynków wschodzących jest stabilny, a nawet momentami zyskuje na wartości.

Negatywnych informacji dla szerokiego rynku ciąg dalszy. Jeszcze przed rozpoczęciem się sesji w USA, Chiny ogłosiły, że w ramach odwetu obłożą kolejne 60 mld dolarów importu ze Stanów Zjednoczonych dodatkowymi cłami. Będą to cła na poziomie 5-10 proc. Od 24 września praktycznie cały chiński import z USA będzie obłożony dodatkowymi obostrzeniami handlowymi (110 ze 130 mld dolarów).

To oznacza, że piłka jest obecnie na połowie Amerykanów. Zgodnie z opublikowanym w nocy planem działania USTR (Biuro Przedstawiciela Handlowego USA), jeżeli pojawi się działanie odwetowe ze strony Chin (właśnie się zrealizowało) to Stany Zjednoczone natychmiast obejmą cłami cały import z Państwa Środka.

Jeżeli do tego dojdzie to okaże się, że w ciągu 24h całość amerykańsko-chińskiej wymiany handlowej będzie objęty dodatkowymi cłami (zarówno amerykański jak i chiński import). Eskalacja sporu handlowego jest, więc bezprecedensowa w ciągu ostatnich godzin. Zmniejsza to znacznie szanse na jakikolwiek konsensus w najbliższych miesiącach.

Tym bardziej dziwi, więc reakcja rynku. Amerykańskie parkiety otworzyły się wyżej, wycena dolara pozostaje praktycznie niezmieniona, a waluty krajów rozwijających się nawet lekko zyskują na wartości. Typowe i dość łatwe wytłumaczenie „rynki kupują plotki i sprzedają fakty” wbrew pozorom nie ma tutaj zastosowania.

Niedawno rozważanym przez rynek scenariuszem przecież były negocjacje, które powstrzymają eskalację konfliktu. Teraz ten konflikt przerodził się w prawdziwą wojnę celną, która nie pozostanie ani obojętna na wyniki amerykańskich firm, ani na inwestycji w Chinach, ani na globalny sentyment, którego ryzyko pogorszenia jest teraz znacznie większe niż było to chociażby dobę temu. Według nas ignorowanie tej kwestii przez rynek może być szczególnie niebezpiecznie i istnieje duże ryzyko, że nieuzasadniony optymizm może ulec nagłemu załamaniu.

Złoty lekko zyskuje na wartości

Polska waluta nie jest wyjątkiem na globalnym rynku. Podobnie jak w przypadku innych walut rynków wschodzących złoty lekko zyskuje na wartości, mimo że napływ informacji dotyczących handlu zagranicznego powinien wywołać zupełnie inną reakcję.

Tak samo jak w kwestii zachowania się szerokiego rynku wydaje się, że zbytni optymizm może bardzo szybko odbić się czkawką. Eskalacji konfliktu handlowego nie jest pozytywnym wydarzeniem i może bardzo szybko przerodzić się w gwałtowne pogorszenie sentymentu i zaszkodzić również polskiej walucie.

18 wrz 2018 16:35|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 wrz 2018 13:04

Różowe okulary inwestorów (komentarz walutowy z 18.09.2018)

17 wrz 2018 15:47

Nieco mocniejszy złoty (komentarz walutowy z 17.09.2018)

17 wrz 2018 13:34

Ciąg dalszy sporu handlowego (komentarz walutowy z 17.09.2018)

14 wrz 2018 15:41

Rosja podnosi stopy procentowe (popołudniowy komentarz walutowy z 14.09.2018)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację