Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Zwiększenie napięć handlowych (popołudniowy komentarz walutowy z 18.09.2018)

18 wrz 2018 16:35|Marcin Lipka

Chiny ogłaszają, że obejmą prawie cały amerykański eksport dodatkowymi cłami. Rynki w ogóle nie reagują na kolejną porcję negatywnych informacji. Złoty podobnie jak inne waluty rynków wschodzących jest stabilny, a nawet momentami zyskuje na wartości.

Negatywnych informacji dla szerokiego rynku ciąg dalszy. Jeszcze przed rozpoczęciem się sesji w USA, Chiny ogłosiły, że w ramach odwetu obłożą kolejne 60 mld dolarów importu ze Stanów Zjednoczonych dodatkowymi cłami. Będą to cła na poziomie 5-10 proc. Od 24 września praktycznie cały chiński import z USA będzie obłożony dodatkowymi obostrzeniami handlowymi (110 ze 130 mld dolarów).

To oznacza, że piłka jest obecnie na połowie Amerykanów. Zgodnie z opublikowanym w nocy planem działania USTR (Biuro Przedstawiciela Handlowego USA), jeżeli pojawi się działanie odwetowe ze strony Chin (właśnie się zrealizowało) to Stany Zjednoczone natychmiast obejmą cłami cały import z Państwa Środka.

Jeżeli do tego dojdzie to okaże się, że w ciągu 24h całość amerykańsko-chińskiej wymiany handlowej będzie objęty dodatkowymi cłami (zarówno amerykański jak i chiński import). Eskalacja sporu handlowego jest, więc bezprecedensowa w ciągu ostatnich godzin. Zmniejsza to znacznie szanse na jakikolwiek konsensus w najbliższych miesiącach.

Tym bardziej dziwi, więc reakcja rynku. Amerykańskie parkiety otworzyły się wyżej, wycena dolara pozostaje praktycznie niezmieniona, a waluty krajów rozwijających się nawet lekko zyskują na wartości. Typowe i dość łatwe wytłumaczenie „rynki kupują plotki i sprzedają fakty” wbrew pozorom nie ma tutaj zastosowania.

Niedawno rozważanym przez rynek scenariuszem przecież były negocjacje, które powstrzymają eskalację konfliktu. Teraz ten konflikt przerodził się w prawdziwą wojnę celną, która nie pozostanie ani obojętna na wyniki amerykańskich firm, ani na inwestycji w Chinach, ani na globalny sentyment, którego ryzyko pogorszenia jest teraz znacznie większe niż było to chociażby dobę temu. Według nas ignorowanie tej kwestii przez rynek może być szczególnie niebezpiecznie i istnieje duże ryzyko, że nieuzasadniony optymizm może ulec nagłemu załamaniu.

Złoty lekko zyskuje na wartości

Polska waluta nie jest wyjątkiem na globalnym rynku. Podobnie jak w przypadku innych walut rynków wschodzących złoty lekko zyskuje na wartości, mimo że napływ informacji dotyczących handlu zagranicznego powinien wywołać zupełnie inną reakcję.

Tak samo jak w kwestii zachowania się szerokiego rynku wydaje się, że zbytni optymizm może bardzo szybko odbić się czkawką. Eskalacji konfliktu handlowego nie jest pozytywnym wydarzeniem i może bardzo szybko przerodzić się w gwałtowne pogorszenie sentymentu i zaszkodzić również polskiej walucie.

18 wrz 2018 16:35|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 wrz 2018 13:04

Różowe okulary inwestorów (komentarz walutowy z 18.09.2018)

17 wrz 2018 15:47

Nieco mocniejszy złoty (komentarz walutowy z 17.09.2018)

17 wrz 2018 13:34

Ciąg dalszy sporu handlowego (komentarz walutowy z 17.09.2018)

14 wrz 2018 15:41

Rosja podnosi stopy procentowe (popołudniowy komentarz walutowy z 14.09.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut