Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.02.2016

2 lut 2016 16:44|Marcin Lipka

Dane o bezrobociu ze strefy euro lepsze od szacunków. Ważne jutrzejsze publikacje zza oceanu, a zwłaszcza usługowy indeks ISM. Złoty stabilny po południu mimo pogorszenia się sentymentu globalnego.

Niższe bezrobocie, ale nadal daleko od niskiego

Dziś Eurostat opublikował dane o bezrobociu w Unii Europejskiej. Utrzymało się na poziomie 9%, co jest najniższym poziomem od czerwca 2009 r. Teoretycznie jest to dobra informacja sugerująca, iż rynek pracy uległ znacznej poprawie. Ogólnie jednak należy zauważyć, że jest to dokładnie połowa prawdy.

Na przełomie 2007 i 2008 roku bezrobocie w UE było w granicach 7%, natomiast jego pokryzysowy szczyt przypadł na marzec 2013 i poziom 11%. Dziewięć procent to dokładnie połowa drogi pomiędzy tym, co obserwowaliśmy przed złamaniem się koniunktury i poziomem maksymalnym. Upłynie jeszcze wiele czasu zanim będzie można powiedzieć, że wskaźniki określające kondycję rynku pracy w UE są dobre.

Jeszcze gorzej prezentuje się bezrobocie w strefie euro. Mimo jego spadku do poziomu 10.4% nadal kształtuje się ono stosunkowo blisko historycznych szczytów w okolicach 12% i daleko od poziomów obserwowanych w poprzedniej dekadzie – pomiędzy 7-9%. Odpowiadają jednak za to głównie dwa kraje – Włochy i Hiszpania, gdzie bezrobocie wynosi odpowiednio 11.4% i 20.8%.

Ważne publikacje zza oceanu

Pozostając w klimacie rynku pracy, jutro warto zwrócić uwagę na popołudniowe publikacje z USA. O 14.15 zostanie ogłoszony odczyt ADP przedstawiający zmianę etatów w sektorze prywatnym amerykańskiej gospodarki. Spełnienie szacunków rynku w granicach 200 tys. powinno być neutralnego dla rynku walutowego. Natomiast im niższy odczyt, tym ryzyko osłabienia dolara większe.

Należy również pamiętać o danych ISM z sektora usług, a zwłaszcza subindeksie zatrudnienia. Na około 144 miliony etatów w USA, ponad 120 jest wykreowanych przez sektor usług w tym 102 miliony przez sektor prywatny. Indeks ISM jest natomiast jednym z wiodących wskaźników wyprzedzających dla amerykańskiej gospodarki.

Biorąc pod uwagę coraz większe zaniepokojenie ekonomistów sytuacją na świecie, a także potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami tego faktu dla wzrostu PKB za oceanem, publikacja zatrudnienia dla sektora usług może zostać wykorzystana do zwiększenia obaw dotyczących przyszłości rynku pracy.

Do tej pory ISM (zatrudnienie) był na wysokich poziomach - od połowy 2015 roku powyżej granicy 56. Gdybyśmy jednak zobaczyli jego znaczne ograniczenie, np. spadek poniżej 52 punktów, wtedy obawy o sytuację za oceanem prawdopodobnie by wzrosły zwłaszcza, że rynek pracy nadal kreuje optymizm w USA. Realizacja negatywnego scenariusza mogłaby również zostać wykorzystana do osłabienia dolara.

Zloty stabilny

Mimo zauważalnego pogorszenia się globalnego sentymentu krajowa waluta pozostaje względnie stabilna. Jutro na rodzimym rynku wydarzeniem dnia będzie posiedzenie RPP. Żaden z 36 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg nie przewiduje, by poziom stóp został zmieniony w środę.

Ważna jednak będzie sama konferencja prezesa Belki oraz komunikat ze strony Rady. Powinien mieć on względnie neutralny, wydźwięk biorąc pod uwagę wzrost zmienności na złotym w ostatnich tygodniach i obawy o globalną gospodarkę. To prawdopodobnie będzie element stabilizujący notowania PLN.


2 lut 2016 16:44|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 lut 2016 13:15

Komentarz walutowy z 02.02.2016

1 lut 2016 16:54

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.02.2016

1 lut 2016 13:29

Komentarz walutowy z 01.02.2016

29 sty 2016 17:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.01.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut