Kurs BGN - Lew bułgarski
Lew bułgarski – oficjalna waluta obowiązująca w Bułgarii od 1881 roku. Jeden lew dzieli się na sto stotinek.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
BGN PLN | 2,2047 | 2,2332 | Lew bułgarski | 1 BGN |
Kurs Lewa bułgarskiego - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoLew bułgarski
Lew bułgarski (BGN) to oficjalna jednostka monetarna Bułgarii. Oprócz międzynarodowego symbolu BGN, oznaczany jest też skrótem „лв”. Nazwa waluty pochodzi od drapieżnych zwierząt, które niegdyś zamieszkiwały tereny Bułgarii.
Lew bułgarski – gdzie obowiązuje?
Lew bułgarski jest walutą wyłącznie Bułgarii. Jadąc do tego kraju np. na wakacje, warto zatem sprawdzić kurs lewa, pamiętając przy okazji, że nazwa tej waluty nie odmienia się tak samo, jak drapieżnego kota. Zamiast „wydałem 1 lwa”, należy powiedzieć „1 lewa”. BGN przez krótką chwilę był też oficjalną walutą Niezależnej Macedonii, państwa marionetkowego założonego w 1944 roku przez Niemców. Był to jednak krótki epizod dla tej waluty, trwający zaledwie kilka miesięcy.
Historia lewa bułgarskiego
Nazwa lewa bułgarskiego (BGN) wywodzi się od holenderskich talarów, zwanych też lwimi talarami. Wzorowano się na nich w wielu niemieckich i włoskich miastach, skąd trafiły na tereny Bułgarii, Rumunii i Mołdawii, dając początek nazwom walut, które znamy dziś. Lew bułgarski został oficjalnie wprowadzony do obiegu w 1881 roku. W tamtym okresie kurs lewa był ściśle powiązany z francuskim frankiem. Waluta początkowo miała swoje pokrycie w złocie i srebrze, a później wyłącznie w złocie. Podczas drugiej wojny światowej kurs lewa był sztywno powiązany z marką rzeszową, a od września 1944 z rublem rosyjskim. Od 1945 roku przez kilka lat lew bułgarski był natomiast uzależniony od kursu dolara amerykańskiego. Po 1943 roku w obiegu znajdowały się wyłącznie banknoty, bez monet. Schemat ten funkcjonował aż do reformy walutowej w 1952 roku, gdy nastąpiła pierwsza denominacja i ustalony został nowy kurs lewa. Stare pieniądze były wymieniane w stosunku 100:1 za nowe. Druga denominacja, tym razem po kursie 10:1, nastąpiła w 1962 roku. Po upadku komunizmu lew bułgarski zmagał się z dużą inflacją. Z tego względu kurs lewa został sztywno powiązany z marką niemiecką. Ostatnia denominacja nastąpiła w 1999 roku. 1000 starych lewów było wymienianych na 1 nowy. Jednocześnie BGN nadal był powiązany z marką niemiecką, tym razem po kursie 1.00. Obecnie kurs lewa jest sztywnie związany z euro.
Lew bułgarski – najważniejsze informacje
Lew bułgarski dzieli się na 100 stotinek, co w lokalnym języku oznacza setną część. W obiegu znajdują się monety o nominale 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek, a także 1 i 2 lewów. Stotinki na swoim rewersie zawierają wizerunek jeźdźca z Madary. Lewy przedstawiają świętego Jana Rilskiego oraz Paisjusza Chilendarskiego. Banknoty występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewów. Banknot o nominale 1 lewa został już wycofany z użytku i przestał być oficjalnym środkiem płatniczym, choć wciąż można go wymienić na monetę o tej samej wartości. 2 lewy czeka podobny los – nie są już drukowane, choć wciąż dopuszcza się ich użytek. Banknoty BGN przedstawiają zasłużone dla Bułgarii osobistości, a na awersie związane z nimi przedmioty lub zabytki, np. obrazy czy wiersze.
Sprawdź kurs lewa bułgarskiego
Lew bułgarski (BGN) nie jest zbyt popularną walutą. W Polsce zainteresowanie kursem lewa, czyli parą BGN/PLN, wzrasta w okresie wakacyjnym, gdy turyści szykują się do wyjazdów. W związku z tym, że lew bułgarski jest powiązany swoim kursem z euro, także BGN/PLN utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie. Przed wyjazdem na wakacje warto jednak sprawdzić aktualny kurs pary BGN/PLN, by móc szybko przeliczać na miejscu ceny poszczególnych towarów i usług.