Kurs JPY - Jen japoński
Jen japoński jest oficjalną walutą Japonii. Z uwagi na silną pozycję gospodarki Japonii na świecie, jen jest uważany za jedną z najważniejszych walut. Na jeden jen składa się 100 senów.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
JPY PLN | 2,5871 | 2,6280 | Jen japoński | 100 JPY |
Kurs Jena japońskiego - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoJen japoński
Jen japoński to oficjalna waluta Japonii. Jej międzynarodowy symbol to JPY. Oficjalnie jen dzieli się na 100 senów i 1000 rinów, choć setne i tysięczne części waluty zostały wycofane z obiegu już w 1954 roku.
Jen japoński – gdzie obowiązuje?
Jen japoński jest oficjalną jednostką monetarną wyłącznie na terenie Japonii. Wybierając się do tego azjatyckiego kraju, warto zatem sprawdzić kurs jena. Pomimo faktu, że jenem oficjalnie posługuje się tylko jedno państwo, waluta ta należy do najważniejszych na świecie. Na rynku walutowym w 2019 roku popularnością ustępowała wyłącznie dolarowi amerykańskiemu i euro. Duże zainteresowanie JPY wynika m.in. z dobrej kondycji japońskiej gospodarki.
Historia jena japońskiego
Koncept jena jako jednostki walutowej pojawił się w późnych latach XIX wieku, kiedy to japoński rząd przeprowadzał reformy ekonomiczne. Jednym z celów tych działań było m.in. ujednolicenie skomplikowanego systemu monetarnego. Wzorowano się na europejskim systemie dziesiętnym. Kurs jena odpowiadał 1,5 grama złota lub 24,26 grama srebra. W 1882 roku założono Bank Japonii, który stał się jedynym organem kontrolującym obieg pieniądza w Japonii. Po II wojnie światowej jen stracił swoją wartość. Z tego względu kurs jena został ściśle powiązany z dolarem amerykańskim – 360 jenów odpowiadało 1 dolarowi. W 1971 roku porzucono jednak ten system, a na kurs jena japońskiego zaczęły wpływać różne wydarzenia, w tym m.in. kryzys naftowy w 1973 roku. Po wojnie japoński rząd starał się odbudować swoją gospodarkę, opierając ją na handlu i eksporcie. Z tego względu zaczęto też interweniować, gdy kurs jena drastycznie spadał lub wzrastał. Droższy jen oznacza bowiem także wyższą cenę japońskich towarów za granicą, co bezpośrednio szkodzi eksportowi. To właśnie dlatego kurs jena od wielu lat plasuje się na stabilnym poziomie.
Jen japoński – najważniejsze informacje
Najmniejszym obowiązującym nominałem w Japonii jest 1 jen. Ze względu na niską wartość, w Polsce kurs jena (jen na PLN) podaje się jednak w odniesieniu do 100 jednostek tej waluty. Monety dostępne są w nominałach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów. Widnieją na nich przede wszystkim wizerunki przedstawiające japońską florę, w tym kłos ryżu, złocień i oczywiście sakurę, czyli kwitnący kwiat wiśni. Monety o różnych nominałach znacznie się od siebie różnią pod względem wykonania i rozmiaru, dzięki czemu są łatwe do rozpoznania np. dla osób niewidzących. Nominały 5 i 50 jenów mają ponadto wycięcie w środku. Banknoty występują w nominałach o wartości 1000, 2000, 5000 i 10000 jenów. Przedstawiają portrety zasłużonych dla Japonii postaci, obiekty architektoniczne, a także charakterystyczną dla tego kraju przyrodę. W 2019 roku japoński minister finansów zapowiedział odświeżenie wyglądu banknotów. Nowa edycja jena japońskiego będzie obowiązywać od 2024 roku.
Jen na PLN – sprawdź kurs
Choć kurs jena odgrywa ważną rolą na arenie międzynarodowej, para walutowa JPY/PLN (jen na PLN) cieszy się nieco mniejszą popularnością. Monitorują ją przede wszystkim osoby podróżujące do Kraju Kwitnącej Wiśni, a także utrzymujące stosunki handlowe z tym krajem. Jen na pln jest też ważny dla inwestorów, którzy lokują w japońskiej walucie część swoich aktywów.