Kurs RON - Lej rumuński
Lej rumuński – oficjalna waluta, którą można płacić na terenie Rumunii. Jeden lej dzieli się na sto bani.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
RON PLN | 0,8370 | 0,8768 | Lej rumuński | 1 RON |
Kurs Leja rumuńskiego - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoLej rumuński
Lej rumuński to oficjalna jednostka monetarna Rumunii. Oznaczana jest międzynarodowym skrótem RON. Waluta dzieli się na 100 bani. W języku rumuńskim nazwa waluty oznacza lwa.
Lej rumuński – gdzie obowiązuje?
Lej rumuński jest oficjalną walutą wyłącznie na terenie Rumunii. Wybierając się do tego kraju np. na wakacje lub nawiązując kontakty handlowe, warto zatem sprawdzić kurs leja rumuńskiego. W języku polskim o leju rumuńskim często mówi się też jako leja rumuńska, stąd też można się spotkać z inną odmianą tego słowa – np. kurs lei lub wręcz z rumuńskim zapisem lei (np. częste zapytanie to lei waluta).
Historia leja rumuńskiego
Lej rumuński po raz pierwszy został wprowadzony w 1867 roku, jeszcze za panowania tureckiego. Miał on pokrycie zarówno w srebrze, jak i złocie. Pierwsza moneta na terenie Rumunii została jednak wybita trzy lata później. W 1889 roku Rumunia dołączyła do Łacińskiej Unii Monetarnej, w związku z czym płatności w srebrze były możliwe tylko do 50 lejów. Wszystkie rachunki i opłaty celne musiały być uiszczane w złocie, stąd wysoka popularność monet 20-frankowych, tureckich lir, starych rosyjskich imperiałów i brytyjskich suwerenów. Kurs lei był wtedy sztywno powiązany np. z francuskim frankiem w stosunku 1:1. Rumunia porzuciła system waluty złotej w 1914 roku, co spowodowało spadek wartości leja. Kurs lei powiązano z dolarem amerykańskim, za którego płacono nieco ponad 127 lei. Waluta Rumunii podczas II wojny światowej była powiązana z marką rzeszową, a podczas okupacji sowieckiej z rublem. Po wojnie kurs leja w stosunku do innych walut drastycznie spadł, co spowodowało wprowadzenie nowego leja rumuńskiego po kursie wymiany 20 tys. starych na 1 nowy. Zastosowano jednak limity wymiany dla poszczególnych klas społecznych, przez co zaledwie nieco połowa wszystkich pieniędzy została wymieniona na nowe. Kolejna rewaloryzacja i wprowadzenie trzeciego w historii leja rumuńskiego nastąpiła w 1952 roku. Tym razem zastosowano różny kurs wymiany w zależności od rodzaju transakcji. Inaczej przeliczana była gotówka, a inaczej depozyty bankowe czy zaciągnięte długi. Od 1970 do 1989 roku oficjalny kurs leja rumuńskiego był ustalany przez władze, jednak prywatne osoby nie mogły wymieniać waluty. Było to zakazane i karalne. Po upadku komunizmu zalegalizowano posiadanie obcych walut, co spowodowało duże wahania kursu leja i bardzo wysoką inflację, która w 2005 roku doprowadziła do tego, że RON był najmniej wartościową walutą świata. W efekcie jeszcze w tym samym roku wprowadzono czwartego leja, który obowiązuje do dzisiaj.
Lej rumuński – najważniejsze informacje
W obiegu dostępne są monety o nominale 1, 5, 10 i 50 bani. W rzeczywistości najmniejszy nominał jest rzadko spotykany w obiegu, a transakcje gotówkowe zazwyczaj są zaokrąglane do 5 bani, choć oficjalnie ceny podaje się z dokładnością do setnej części lei. Waluta zdecydowanie częściej pojawia się w formie banknotów, które od 2005 roku wykonywane są z polimerów. Rumunia była trzecim krajem na świecie, który wprowadził plastikowe banknoty. Występują one w nominałach o wartości 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 lei. Co ciekawe, ich rozmiar odpowiada rozmiarowi banknotów euro, co miało być jednym z przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty. Ostatecznie jednak plany przyjęcia euro odwleczono w czasie.
Sprawdź kurs RON
RON to waluta, która w Polsce zyskuje w okresie wakacyjnym, choć parą walutową (RON to PLN) zainteresowani są także przedsiębiorcy prowadzący kontakty handlowe z Rumunią. Mimo wszystko lej rumuński jest ciężko dostępny w kantorach stacjonarnych. Można go jednak wymienić przez internet, korzystając z naszego portalu.