Kurs AED - Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Dirham (United Arab Emirates dirham/Emirati dirham) - oficjalna waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów. Nazwa wywodzi się od greckiej drachmy, co dosłownie znaczy "garść".
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
AED PLN | 1,0926 | 1,1451 | Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich | 1 AED |
Kurs Dirhama Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoDirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Dirham (AED) to oficjalna jednostka monetarna Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oprócz oficjalnego skrótu AED, nieoficjalnie zapisuje się go także jako DH lub Dhs. Dzieli się na 100 filsów.
Dirham – gdzie obowiązuje?
AED to oficjalny środek płatniczy obowiązujący wyłącznie na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wybierając się do jednego z siedmiu emiratów, warto zatem sprawdzić kurs dirhama, wpisując w przeglądarkę internetową np. aed kurs lub aed to pln. Z wymianą waluty nie należy zwlekać i lepiej zrobić to jeszcze przed wyjazdem. Co prawda na miejscu powszechnie akceptowane są dolary amerykańskie, ale niekorzystny kurs AED sprawia, że transakcja będzie mniej opłacalna. W lokalnych kantorach też lepiej zrezygnować z wymiany aed – kurs również może być mniej atrakcyjny, niż np. w Polsce, gdzie unikniemy podwójnego przewalutowania i od razu wymienimy AED/PLN.
Historia dirhama
Przed 1966 rokiem wszystkie emiraty wchodzące w skład dzisiejszego ZEA posługiwały się rupią zatokową, która była wymienialna z rupią indyjską w stosunku 1:1. Indie zdecydowały się jednak zdewaluować wartość rupii zatokowej, czemu emiraty wyraźnie się sprzeciwiły, przyjmując inną walutę. W większości przypadków był to rial katarski, który również był wymieniany z rupią zatokową w stosunku 1:1. Wyjątkiem było Abu Zabi, które przyjęło dinara bahrańskiego w stosunku 10:1. Ostatecznie w 1973 roku wszystkie emiraty postanowiły przyjąć własną walutę – dinara Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AED). Kurs wymiany w przypadku riali katarskich został ustalony na poziomie 1:1, a dla dinarów bahrańskich 1:10. W 1978 roku dirham został powiązany ze specjalny prawami ciągnienia, czyli umowną jednostką rozrachunkową utworzoną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W praktyce przez większość czasu kurs dirhama był ściśle powiązany z dolarem amerykańskim. Do 1997 roku 1 USD był równy 3,6725 AED.
Dirham – najważniejsze informacje
Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich dzieli się na 100 filsów. W obiegu występują monety o nominale 1, 5, 10, 25 i 50 filsów, a także 1 dirhama. Ze względu na niski nominał, pierwsze trzy są jednak używane zdecydowanie rzadziej. Z tego względu większość cen jest zaokrąglana do 25 filsów. Monety na rewersie zawierają nominał zapisany cyframi arabskimi, które różnią się od cyfr europejskich oraz napisy w języku arabskim. Na awersie w zależności od monety, znajdziemy gazelę, szyb naftowy lub Dallah, czyli tradycyjną arabską kawiarkę. Banknoty występują w większej liczbie nominałów: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 dirhamów. Nie wszystkie są jednak powszechnie używane. Znajdziemy na nich charakterystyczne obiekty architektoniczne, faunę i florę, a także tradycyjne przedmioty.
AED – kurs na egzotykę
Zjednoczone Emiraty Arabskie, a co za tym idzie także dirham, kojarzą się z egzotyką, pięknymi kurortami i nowoczesnymi budynkami. Emiraty niezaprzeczalnie cieszą się wysoką popularnością wśród turystów, którzy przed wyjazdem powinni zaznajomić się z AED – kurs nie powinien jednak sprawiać problemów. Parę walutową AED/PLN (aed to pln) przelicza się bowiem niemal 1:1.