Kurs CAD - Dolar kanadyjski
Dolar kanadyjski (Canadian Dollar/Dollar canadien) – oficjalna waluta Kanady. Jeden dolar kanadyjski dzieli się na sto centów kanadyjskich.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
CAD PLN | 2,9148 | 2,9561 | Dolar kanadyjski | 1 CAD |
Kurs Dolara kanadyjskiego - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoDolar kanadyjski
Dolar kanadyjski (CAD) to oficjalna jednostka monetarna Kanady i jedna z najpopularniejszych walut na świecie. Mieszkańcy tego kraju potocznie nazywają ją „loonie”. Kurs CAD jest w dużym stopniu zależny od cen surowców.
Dolar kanadyjski – gdzie obowiązuje?
Kurs dolara kanadyjskiego warto sprawdzać w przypadku wyjazdu do Kanady. Choć CAD znajduje się wśród 10 najczęściej wymienianych walut świata, oficjalnie obowiązuje wyłącznie w tym kraju. Jego symbol jest taki sam, jak dolara amerykańskiego - $. Dla łatwiejszego rozróżnienia obu walut stosuje się jednak zapis C$ lub wręcz CAD$. Miejscowi określają go natomiast mianem „loonie”. Nazwa ta pochodzi od wędrownego ptaka, którego wizerunek widnieje na monecie 1-dolarowej – nura lodowca.
Historia dolara kanadyjskiego
Na przełomie XVII i XVIII na terenie Kanady panował walutowy miszmasz. Posługiwano się tam zarówno funtami brytyjskimi, frankami francuskimi, a nawet talarami hiszpańskimi czy walutą portugalską. W związku z tym postanowiono to ustandaryzować, czego efektem było wprowadzenie w 1817 r., początkowo w części kraju, dolarów kanadyjskich, wzorowanych na walucie amerykańskiej. Dolar kanadyjski stał się oficjalną walutą Kanady w 1858 r. Kurs CAD był ściśle powiązany z dolarem amerykańskim. Niczym nieograniczona wymienialność na złoto sprawiła natomiast, że kurs dolara kanadyjskiego był także stabilny w stosunku do innych walut. Pokrycie CAD w złotym kruszcu utrzymywało się aż do 1914 r. Później występowało jeszcze w latach 1926–1931, jednak wielki kryzys z lat trzydziestych sprawił, że już nigdy więcej do niego nie powrócono. W obliczu tych wydarzeń Kanada zreformowała też swój system walutowy i powołała Bank Kanady, który jako jedyny uzyskał prawo emisji dolara kanadyjskiego. W okresie drugiej wojny światowej kurs CAD był sztywno powiązany z innymi walutami. W latach 50. kurs dolara kanadyjskiego był zrównywany, a później dewaluowany względem dolara amerykańskiego. Ostatecznie zrezygnowano jednak z pomysłu ustalania sztywnego kursu CAD względem innych walut.
Dolar kanadyjski – najważniejsze informacje
Dolar kanadyjski dzieli się na 100 centów. W obiegu dostępne są monety o nominałach 1, 5, 10 i 25 centów, a także 1 i 2 dolarów. Awers każdej z nich przedstawia wizerunek obecnego monarchy. Na rewersie znajdują się natomiast liczne odwołania do symboli Kanady. Banknoty dolara kanadyjskiego występują w nominałach 5, 10, 20, 50, 100 oraz 1000 dolarów. Na awersie zawsze znajduje się podobizna polityków lub monarchy. Rewers nawiązuje do kultury, osiągnięć i tradycji tego kraju. Warto wspomnieć, że dolary kanadyjskie produkowane są z polimeru. Plastikowe pieniądze są bardziej odporne na zniszczenia, przez co mogą dłużej pozostawać w obiegu. Są też trudniejsze do podrobienia.
Od czego zależy kurs dolara kanadyjskiego?
Kurs dolara kanadyjskiego uchodzi za w miarę stabilny. Ma to związek z dobrą sytuacją polityczną i gospodarczą Kanady. Z tego względu CAD jest często postrzegany jako rozsądna waluta rezerwowa. Czynników, które wpływają na kurs CAD (np. CAD/PLN), jest wiele. To m.in. ceny surowców takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, złoto, nikiel, kobalt czy miedź. Są to główne dobra eksportowe Kanady. Ze względu na położenie tego kraju, CAD może też reagować m.in. na decyzje gospodarcze USA i zmiany w notowaniach dolara amerykańskiego.