Kurs CZK - Korona czeska
Korona czeska ( cz. Koruna česká) - oficjalna waluta Czech. Jedna korona czeska dzieli się na 100 halerzy (po czesku haléř lub halíř).
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
CZK PLN | 0,1654 | 0,1740 | Korona czeska | 1 CZK |
Kurs Korony czeskiej - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoKorona czeska
Korona czeska jest oficjalną walutą Czech. Formalnie dzieli się na 100 halerzy, jednak setne części nie są używane od 2009 roku. Jej międzynarodowy symbol to CZK. Zapisuje się ją również skrótem Kč.
Korona czeska – gdzie obowiązuje?
Korona czeska jest oficjalnym środkiem płatniczym wyłącznie na terenie Czech. Wybierając się do kraju naszych południowych sąsiadów, warto zatem sprawdzić kurs korony czeskiej. Przeliczanie czeskiej korony na złote może jednak nastręczyć nieco trudności, dlatego warto pod ręką mieć kalkulator walutowy dostępny na naszej stronie. Należy też pamiętać, że w Czechach oficjalnie nie posługuje się już setnymi częściami waluty. Najmniejszą jednostką jest 1 korona.
Historia korony czeskiej
Już w 1892 roku korony zastąpiły guldeny i funkcjonowały na terenie cesarstwa Austro-Węgierskiego. Początkowo występowały równolegle z guldenami i były wymieniane po kursie 2:1 (2 korony za 1 guldena). Po zniknięciu Austro-Węgier z map w 1918 roku nazwa waluty przeszła na jednostkę monetarną Czechosłowacji. Jedna z najmłodszych europejskich walut powstała w następstwie rozpadu Czechosłowacji. Przez ponad miesiąc, licząc od 1 stycznia 1993 roku dwa państwa wyłonione z podziału – Czechy i Słowacja – utrzymywały unię monetarną i koronę czechosłowacką (CSK). Jednak już wówczas trwały przygotowania do wprowadzenia niezależnych walut. 8 lutego 1993 roku korona czeska stała się oficjalną walutą Czech. Przez kilka miesięcy korony czeskie funkcjonowały w obiegu równolegle z koronami czechosłowackimi z zachowaniem przelicznika 1:1.
Korona czeska – najważniejsze informacje
Aktualnie w kieszeniach Czechów można znaleźć monety o nominale 1, 2, 5, 10, 20 i 50 koron czeskich. W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku posługiwano się także monetami o nominałach 10, 20 i 50 halerzy, jednak zrezygnowano z nich ze względu na słabnącą wartość pieniądza i wysoki koszt produkcji. Czeskie monety na awersie zawsze zawierają charakterystycznego lwa z koroną. Na rewersie oprócz nominału przedstawione są drobne symbole i architektura kraju – np. korona świętego Wacława, most Karola czy majestatyczny widok na Pragę. Banknoty występują w nominałach o wartości 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 koron. Dla łatwego odróżniania charakteryzują się odmiennymi kolorami. Na awersie zawsze przedstawiają postać zasłużoną dla historii i kultury Czech. Na banknocie 100 koron widnieje wizerunek Karola IV Luksemburskiego, 200 koron ozdabia portret Jana Amosa Komenskiego, a nominał 500 przedstawia Boženę Němcová. Na banknotach o większej wartości prezentuje się polityk František Palacký, śpiewaczka Ema Destinnová i pierwszy prezydent Czechosłowacji – Tomáš Masaryk.
Sprawdź kurs korony czeskiej
Bliskość Czech, świetne zaplecze narciarskie i mnogość zabytków w Pradze sprawiają, że kurs korony czeskiej jest chętnie sprawdzany przez polskich turystów, którzy planują wypad do tego kraju – zarówno zimą, jak i w okresie letnim. W związku z tym z wymianą korony czeskiej nie powinno być większego problemu. Warto to jednak zrobić jeszcze przed wyjazdem – kurs CZK na miejscu może być mniej atrakcyjny, choć w wielu lokalnych kantorach czeską koronę można kupić bezpośrednio za polskie złote, unikając podwójnego przewalutowania. Kurs korony czeskiej nie jest poddawany zbyt dużym wahaniom ze względu na dobrze prosperującą gospodarkę tego kraju, cechującą się niskim bezrobociem. Z tego powodu CZK w odniesieniu np. do EUR plasuje się na w miarę stabilnym poziomie.