Kurs TRY - Lira turecka
Lira turecka to oficjalna waluta obowiązująca w Turcji. 1 Lira dzieli się na 100 Kuruszy. Lira weszła w użycie w 1844 roku wypierając kurusze.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
TRY PLN | 0,1082 | 0,1308 | Lira turecka | 1 TRY |
Kurs Liry tureckiej - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoLira turecka
Lira turecka to oficjalna jednostka monetarna Turcji. Jej międzynarodowy skrót to TRY. Często zapisuje się ją również skrótem TL lub symbolem ₺. Dzieli się na 100 kuruszy.
Lira turecka – gdzie obowiązuje?
Lira turecka jest oficjalnym środkiem płatniczym na terenie Turcji. Posługują się nią również mieszkańcy Cypru Północnego. Wybierając się do jednego z tych miejsc, warto zatem sprawdzić kurs liry tureckiej.
Historia liry tureckiej
Podobnie jak część innych walut, lira turecka swoje początki zawdzięcza jednostce wagi, która była używana na terenie starożytnego Cesarstwa Rzymskiego. Posługiwano się tam librą, która oznaczała srebro o wadze funta. Taki system rozliczeń był stosowany między innymi w średniowiecznej Europie i na Bliskim Wschodzie, a wiele państw zapożyczyło librę jako nazwę własnej waluty. Pierwsza lira jako waluta pojawiła się w czasach upadku Imperium Osmańskiego. Była to lira osmańska, która weszła do obiegu w 1844 roku i przetrwała do 1927 roku. Już wtedy dzieliła się na 100 kuruszy. Lira turecka w formie podobnej do współczesnej zadebiutowała w 1923 roku i przetrwała do 2005 roku. Przez wiele lat lira turecka kurs miała powiązany z funtem brytyjskim i frankiem francuskim, a także dolarem amerykańskim. W latach 90. XX wieku lira turecka zaczęła mocno tracić na wartości. Dla porównania w latach 60. za jednego dolara płacono 9 lir tureckich, a w 2005 roku aż 1,35 mln lir. Przez wiele lat lira turecka była wpisywana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmniej wartościowa waluta na świecie. Doprowadziło to do denominacji i stworzenia nowej waluty o symbolu TRY, która obowiązuje do dzisiaj. Nowa lira turecka kurs miała ustalony w sposób następujący: ze starej należało skreślić aż sześć zer, by otrzymać jedną nową.
Lira turecka – najważniejsze informacje
W kieszeniach tureckich obywateli można znaleźć monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy, a także 1 liry. Rewers każdej z nich przedstawia podobiznę pierwszego tureckiego prezydenta – Mustafy Kemala Ataturka. Na awersie, oprócz nominału, widnieje data wybicia monety, a także flora, elementy kulturowe i tureckie obiekty architektoniczne. Banknoty liry tureckiej dostępne są w nominałach o wartości 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir. Także tu na awersie zawsze widnieje podobizna pierwszego tureckiego prezydenta. Na rewersie przedstawione są postacie zasłużone dla historii i kultury Turcji, w tym pisarze, muzycy, matematycy, naukowcy i poeci.
Lira turecka – kurs
Lira turecka zaliczana jest do w miarę popularnych walut świata. W 2019 roku uczestniczyła w 1,1 proc. wszystkich transakcji walutowych. Także w Polsce kurs liry tureckiej stanowi ważny punkt odniesienia ze względu na wzmożone kontakty handlowe z tym krajem. Poza państwami Unii Europejskich Turcja jest bowiem jednym z najważniejszych odbiorców polskich towarów. TRY na znaczeniu zyskuje również w okresie wakacyjnym. Turcja znajduje się w kręgu zainteresowań polskich turystów, którzy są kuszeni ciepłym klimatem i stosunkowo niskimi cenami. Przed wyjazdem do Turcji warto sprawdzić kurs liry tureckiej. TRY nie jest walutą zbyt popularną w kantorach stacjonarnych, ale można ją kupić lub sprzedać przez internet w naszym portalu. Warto też mieć na uwadze, że kurs liry tureckiej nie należy do najbardziej stabilnych. Obserwowane są duże wahania zarówno w odniesieniu do euro, jak i polskich złotych.