Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs CHF - Frank szwajcarski

Frank szwajcarski, CHF (z łac. Confoederatio Helvetica Franc) – oficjalna waluta Szwajcarii i Liechtensteinu. Jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów (według nazewnictwa francuskiego – fr. centimes) lub 100 rappenów (określanych tak w części niemieckojęzycznej, od niemieckiego Rappen).

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
CHF EUR 1,0645 1,0721 Frank szwajcarski 1 CHF

Kurs Franka szwajcarskiego - wykres

CHF /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 14 lis 2024 8:17

Złoty stabilny do euro. Dolar kontynuuje rajd, USD/PLN przy szczytach (komentarz z 14.11.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 lis 2024 10:06

Dolar wznowił powyborczy skok. Kurs USD blisko tegorocznych szczytów (komentarz z 13.11.2024)

Komentarze walutowe - tekst 8 lis 2024 7:41

Kurs dolara na powyborczej huśtawce, kurs euro oddala się od strefy szczytów (komentarz z 8.11.2024)

Komentarze walutowe - tekst 7 lis 2024 8:00

Kurs dolara oddaje część potężnego skoku, złoty uniknął przeceny w relacji do euro (komentarz z 7.11.2024)

Komentarze walutowe - tekst 6 lis 2024 8:11

Kurs dolara wystrzelił po wyborach w USA, kurs euro blisko czerwcowego szczytu (komentarz z 6.11.2024)

Komentarze walutowe - tekst 4 lis 2024 9:05

Kurs USD spada wraz z szansami Donalda Trumpa, kurs dolara wraca do 4 zł (komentarz z 4.11.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Frank szwajcarski

Frank szwajcarski, choć obowiązuje w zaledwie dwóch państwach, uważany jest za jedną z najważniejszych walut na świecie. Wszystko dzięki kursowi CHF, który znany jest z dużej stabilności.

Frank szwajcarski – gdzie obowiązuje?

Choć CHF znany jest praktycznie na całym świecie i często zaliczany do grupy tzw. bezpiecznej przystani, w rzeczywistości obowiązuje wyłącznie na terenie dwóch państw. O franku szwajcarskim jako oficjalnym środku płatniczym można bowiem mówić wyłącznie w przypadku Szwajcarii i Liechtensteinu. Posługują się nim także mieszkańcy enklawy Campione d’Italia. Podróżujący w te strony przed wyjazdem powinni zatem sprawdzić kurs franka.

Historia franka szwajcarskiego

Protoplastą dla franka szwajcarskiego był frank helwecki, który funkcjonował jednak bardzo krótko (1789-1803 r.), a także stary frank szwajcarski z 1819 roku. Początków szwajcarskiej waluty należy jednak upatrywać w 1850 roku. Przez wiele lat była ona ściśle powiązana z frankiem francuskim, z którym tworzyła Łacińską Unię Walutową. Wojna francusko-pruska uświadomiła jednak Szwajcarom, że uzależnienie od waluty innego kraju może być niebezpieczne. Rozpoczęły się długotrwałe zmiany, które zaowocowały debiutem nowej waluty – franka szwajcarskiego, po utworzeniu Szwajcarskiego Banku Narodowego w 1907 roku.

Frank szwajcarski – najważniejsze informacje

Frank szwajcarski (CHF) dzieli się na 100 centymów (nazwa francuska) lub 100 rappenów (nazwa niemiecka). W obiegu znajdziemy monety CHF o nominałach 5, 10 i 20 centymów oraz ½, 1, 2 i 5 franków. Awers centymów przedstawia głowę kobiety, franków natomiast postać kobiety z tarczą, a w przypadku 5 franków popiersie mężczyzny. Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. Ich cechą charakterystyczną są nie tylko jaskrawe i żywe kolory, ale również fakt, że jako jedne z nielicznych zostały zaprojektowane w pionie. Na awersach franków szwajcarskich znajdują się wybitne szwajcarskie osobistości, a na rewersach związane z nimi odkrycia lub symbole.

Od czego zależy kurs franka szwajcarskiego?

Kurs franka szwajcarskiego to jeden z najważniejszych kursów walutowych na świecie. Przez wielu jest on uważany za tzw. bezpieczną przystań. Mianem tym określa się aktywa o wysokiej wiarygodności. Wynika to między innymi ze zrównoważonej i mocnej pozycji gospodarczej Szwajcarii. W miarę stabilny kurs franka szwajcarskiego sprawia, że inwestorzy interesują się tą walutą w czasach niepewności. Chętniej lokują w niej część kapitału. Upatrują w kursie CHF okazji do wzbogacenia. Mimo wszystko kurs CHF zależy od wielu czynników i może się wahać. Wpływa na niego aktualna polityka szwajcarskiego rządu. Zależy też m.in. od tego, jak analitycy szacują ryzyko w globalnych finansach.

CHF/PLN ważny dla kredytobiorców

W Polsce kurs franka, a konkretnie para CHF/PLN, jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na podróżujących do tego kraju. Wiele osób zaciągnęło bowiem kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. Konieczność regularnych spłat rat każdego miesiąca sprawia, że aktywnie monitorują oni aktualny kurs CHF/PLN. Dla „frankowiczów”, bo tak nazywa się osoby z zaciągniętym kredytem we franku szwajcarskim, to właśnie CHF/PLN jest najważniejszą parą walutową. Mimo wszystko Polacy nie są jedynym narodem z wysokimi zobowiązaniami w CHF. Wtórują im m.in. Austriacy, którzy według danych z 2014 roku byli jeszcze bardziej zadłużeni we franku.