Kurs GBP - Funt brytyjski
Funt brytyjski - nazywany również funtem szterlingiem, jest oficjalną walutą Wielkiej Brytanii oraz jej terytoriów zależnych: Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego, Falklandów, Gibraltaru, Guernsey, Wyspy Man, Jersey, Wyspy Świętej Heleny oraz Georgii Południowej. Jeden funt brytyjski dzieli się na sto pensów.
Wybierz waluty i sprawdź kurs
Kurs na żywo.
Aktualizacja: 30s
Waluta | Kupno | Sprzedaż | Nazwa | Kod waluty |
---|---|---|---|---|
GBP CHF | 1,1144 | 1,1213 | Funt brytyjski | 1 GBP |
Kurs Funta brytyjskiego - wykres
Ostatnie komentarze walutowe
Ponad 900 000 opinii
Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.
Oszczędzaj z przelicznikiem walut
Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.
Zarejestruj się za darmoFunt brytyjski
Funt brytyjski, a właściwie funt szterling, to jedna z najważniejszych i jednocześnie najstarsza waluta na świecie. Jego początki sięgają VIII wieku naszej ery, choć do obiegu pod właściwą nazwą trafił znacznie później.
Funt brytyjski – gdzie obowiązuje?
Funt brytyjski, zwany też funtem szterlingiem, to oficjalna waluta obowiązująca na terenie Wielkiej Brytanii. Można nim również płacić na terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii, czyli na Brytyjskim Terytorium Antarktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie św. Heleny, Georgii Południowej i Sandwichu Południowym. Planując wycieczkę w jedno z tych mniej lub bardziej egzotycznych miejsc, warto zatem sprawdzić kurs funta. Z wymianą funta szterlinga na lokalne waluty nie powinno być jednak problemu także w innych krajach, szczególnie na terenie Europy. Ofertę kupna i sprzedaży funta brytyjskiego znajdziemy w wielu kantorach, szczególnie w miejscach popularnych wśród turystów. Ze względu na liczbę Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, także w Polsce wymiana funta na zł cieszy się dużą popularnością. Rodaków przyjeżdżających do kraju w szczególności interesuje para walutowa GBP/PLN.
Historia funta szterlinga
Funt brytyjski jest określany jako najstarsza waluta na świecie. Już w VIII wieku naszej ery król anglosaski Offa wprowadził wykonaną ze srebra jednostkę monetarną o nazwie pens, która jest uważana za bezpośredniego przodka funta szterlinga. Kilka wieków później król Henryk II oficjalnie wprowadził funta szterlinga, który był wymienialny na srebro. Pierwsze monety o nominale jednego funta pojawiły się natomiast w 1489 roku i były wykonane ze złota. W 1694 roku założono Bank Anglii, który kontrolował brytyjską walutę. Niedługo później zaczęto drukować pierwsze banknoty. Choć bardzo często przy określaniu kursu funta (np. GBP/PLN) mówi się o funcie brytyjskim, w rzeczywistości jest to nazwa potoczna. Oficjalna to funt szterling – wywodzi się od jednostki masy, skąd zresztą wzięto jego symbol - £. To nic innego, jak przekreślona litera L (przekreślenie ma oznaczać skrót), pochodząca od łacińskiego słowa libra, które oznacza wagę. Aby odróżnić jednostkę monetarną od jednostki wagi, zastosowano też drugi człon – szterling. Odnosi się on do dawniej używanego zwrotu „wysokiej próby”, który miał podkreślać jakość srebra.
Funt brytyjski – najważniejsze informacje
Funt szterling dzieli się na 100 pensów. W obiegu dostępne są monety o nominale 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów, a także 1 i 2 funtów. Korzysta się też z banknotów o wartości 5, 10, 20 i 50 funtów. W Szkocji i Irlandii Północnej stosuje się dodatkowo banknoty 1- i 100-funtowe. Na ich awersie widnieje obecnie wizerunek królowej Elżbiety II. Na rewersie przedstawione są postacie, które zasłużyły się w historii Wielkiej Brytanii (Winston Churchill, Jane Austen, Matthew Boulton, James Watt i inni).
Od czego zależy kurs funta brytyjskiego?
Funt brytyjski jest jedną z najważniejszych walut na świecie, a Londyn uważany jest za globalne centrum finansowe. Z tego względu kurs GBP zależny jest od wielu czynników, m.in. od prowadzonej przez brytyjski rząd polityki, inflacji, wysokości stóp procentowych czy nawet od tego, jak analitycy szacują ryzyko na światowych rynkach. Dla ponad miliona Polaków zamieszkujących na stałe w Wielkiej Brytanii, a także ich rodzin, najcenniejszą informacją jest cena funta na zł, czyli kurs popularnej pary walutowej GBP/PLN. Część z nich przed przyjazdem do kraju stara się śledzić prognozy, by wymienić GBP na PLN w najbardziej dogodnym momencie.