Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs USD - Dolar amerykański

Dolar amerykański (United States dollar) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich.

Kurs na żywo.

Aktualizacja: 30s

Waluta Kupno Sprzedaż Nazwa Kod waluty
USD GBP 0,7783 0,7964 Dolar amerykański 1 USD

Kurs Dolara amerykańskiego - wykres

USD /

Ostatnie komentarze walutowe

Komentarze walutowe - tekst 17 maj 2024 9:20

Kurs euro powraca na kilkuletnie minima, kurs dolara w miesiąc spadł o 20 gr (komentarz z 17.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 16 maj 2024 8:08

Kurs dolara pod presją danych, złoty o krok od szczytów (komentarz z 16.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 15 maj 2024 8:00

Kurs dolara w defensywie przed odczytem CPI, złoty przedłuża odbicie (komentarz z 15.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 13 maj 2024 10:25

Złoty z mocnym wejściem w maj, korona norweska na czele stawki walut G-10 (komentarz z 13.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 10 maj 2024 7:40

Złoty korzysta z nastawienia RPP, kursy walut naruszają okrągłe bariery (komentarz z 10.05.2024)

Komentarze walutowe - tekst 9 maj 2024 7:48

Kursy walut w atmosferze wyczekiwania, RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian (komentarz z 9.05.2024)

Ponad 900 000 opinii

Klienci oceniają nas na 4,9/5,0 w serwisie Opineo.pl.

Bezpieczeństwo

Transakcje realizujemy online, eliminując ryzyko związane z obrotem gotówki.

Sprawdź nasze standardy
Szybkie transakcje walutowe

Zyskaj czas dzięki szybkiej realizacji transakcji wymiany walut.

Sprawdź czas realizacji
Wiele metod płatności

Transakcje możesz opłacać wygodnymi metodami płatności.

Zobacz dostępne metody

27 walut w korzystnej ofercie online

Atrakcyjne kursy i możliwość zawierania transakcji 24/7. Wymieniaj waluty bez zbędnych opłat.

Oszczędzaj z przelicznikiem walut

Zapomnij o niekorzystnych kursach i ukrytych opłatach. Skorzystaj z kalkulatora walut i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić. Załóż darmowe konto i zacznij korzystnie wymieniać walutę.

Zarejestruj się za darmo

Dolar amerykański

Dolar amerykański jest jedną z najpopularniejszych walut na świecie. To właśnie z nim najczęściej zestawia się inne waluty, chcąc określić ich wartość, czyli aktualny kurs. Dolara kojarzymy głównie z zielonymi banknotami, choć wiele nominałów zawiera też sporo czarnych elementów. Produkuje się je nie z celulozy, a mieszanki bawełny, lnu i kilku innych surowców.

Dolar amerykański – gdzie obowiązuje?

Dolar amerykański to waluta obowiązująca przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, choć nie tylko. Zielone banknoty warto też zabrać w podróż do Mikronezji, Portoryko, Salwadoru, Palau, Ekwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe, na Wyspy Marshalla, Mariany Północne czy Bonaire, Sint Eustatius i Sabę, gdzie dolar również jest oficjalną walutą. Z racji, że dolar amerykański jest rozpoznawalny i powszechnie używany na całym świecie, można nim płacić także tam, gdzie oficjalną walutą nie jest. Dotyczy to m.in. dużych ośrodków turystycznych, gdzie lokalni sprzedawcy chętnie przyjmują dolary. Przed wyprawą warto jednak sprawdzić kurs dolara i wymienić walutę w kantorze, by uniknąć niekorzystnych notowań bezpośrednio na miejscu. Do szybkiego przeliczania aktualnego kursu dolara (np. z USD na PLN) można skorzystać z kalkulatora walutowego dostępnego w naszym portalu.

Historia dolara amerykańskiego

Nazwa dolara amerykańskiego wywodzi się od słowa talar, które rozpowszechniło się w XVI wieku na terenie Europy. Określano tak m.in. srebrne monety bite na terenie Czech, ale także te produkowane w hiszpańskich koloniach. Ostatecznie dotarły one do Ameryki Północnej, gdzie zaczęto je nazywać hiszpańskimi dolarami. Monet tych było w obiegu tak dużo, że po uzyskaniu niepodległości Stany Zjednoczone postanowiły przyjąć je jako oficjalny środek płatniczy, wypierając przy okazji funta brytyjskiego. Dolar amerykański przez długi czas był wymienialny na metale szlachetne – początkowo na srebro, później także na złoto. W 1933 roku prezydent Franklin Delano Roosevelt wydał jednak rozporządzenie, które zakazywało amerykańskim obywatelom posiadania złota. Musieli obowiązkowo wymienić je na dolary. Rok później sztucznie podniesiono cenę tego kruszcu, dewaluując kurs USD w stosunku do złota o około 40 proc. Zakaz posiadania złota zniesiono dopiero w 1974 roku, ale wtedy zasada wymienialności dolara na złoto już nie obowiązywała.

Informacje o dolarze amerykańskim

Dolar amerykański dzieli się na 100 centów. W obiegu dostępne są monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 centów. Na rewersie przedstawione są sylwetki ojców założycieli i prezydentów Stanów Zjednoczonych. Awersy zawierają wizerunki okolicznościowe, posiadłość Monticello czy chociażby pieczęć prezydenta USA. Banknoty dostępne są w nominałach o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów. Także tu na awersie znajdziemy prezydentów i ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Awersy przedstawiają m.in. najważniejsze obiekty architektoniczne USA. Na przestrzeni lat wygląd banknotów dolara amerykańskiego ulegał znaczącym zmianom. Wiele z nich, szczególnie tych starszych, w obiegu już nie występuje, a ich posiadanie stanowi wręcz wartość kolekcjonerską. Warto jednak pamiętać, że formalnie każdy z wyemitowanych banknotów wciąż jest oficjalnym środkiem płatniczym i można nim płacić np. w sklepach.

Od czego zależy kurs USD?

Aktualny kurs USD zależy od wielu złożonych czynników, dlatego jego prognoza jest niezwykle trudna. Dolar to jedna z czterech głównych walut świata. Na jego cenę wpływają najważniejsze wydarzenia gospodarcze i polityczne na świecie. Notowania są też zależne od ceny złota i ropy. Wartość tych surowców jest bowiem wyrażana właśnie w dolarach. Na kurs USD mogą również wpływać takie zjawiska, jak inflacja, poziom stóp procentowych czy aktualnie prowadzona polityka Stanów Zjednoczonych. Mnogość czynników oddziałujących na kurs dolara amerykańskiego sprawia, że trafna prognoza jest niezwykle skomplikowana, a przewidzenie zmian, np. pary walutowej USD/PLN, sprawia trudność nawet profesjonalistom.